Piemīlīgu kucēnu un kaķēnu tirdzniecības sludinājumi ik dienu pavīd gan sociālo mediju jaunumu plūsmā, gan sludinājumu serveros. Dzīvnieku mazuļus šādi drīkstēs tirgot arī turpmāk. Taču no 1. jūlija daudz striktākas būs prasības informācijai, ko raksta sludinājumā. Tajā būs obligāti jānorāda dzīvnieka dzimšanas datums, mikroshēmas numurs, izcelsmes valsts, informācija par veselības stāvokli, kā arī šķirne. Šķirni drīkstēs norādīt tikai tad, ja ir ciltsraksti.
"Ja ciltsrakstu nav, tad būs sludinājumā jānorāda, ka tas ir bezšķirnes dzīvnieks. Ja, teiksim, pārdod šo dzīvnieku bez šiem dokumentiem un maldinot patērētāju, pārdevējam var uzsākt administratīvo pārkāpumu lietvedību par dzīvnieku atsavināšanas prasību pārkāpumiem," skaidroja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.
Paredzēts arī naudas sods, kas var sasniegt 220 eiro. Topošais saimnieks arī obligāti jāinformē par dzīvnieka veselības stāvokli.
"Var norādīt kaut kādas hroniskas slimības vai iedzimtas patoloģijas, ja ir kādas ģenētiskas pataloģijas, tas ir jānorāda, lai potenciālais pircējs jau rēķinās ar to, un tā būs viņu izvēle, ko viņš iegādāsies," norādīja PVD pārstāve.
Labradoru audzētāja Liene Sofija Meļķe suņu audzēšanu sauc par dārgu hobiju. Viņas saimniecībā visbiežāk ir divi trīs metieni gadā. Liene Sofija atzina, ka suņu audzēšanā nekad nekas nav ar garantiju. Ne visi kucēni piedzimst ideāli, taču apzinīgi audzētāji jau sen piekopj to praksi, ko tagad noteiks Ministru kabineta noteikumi. Proti, informē pircēju, ja dzīvniekam ir kādas veselības problēmas vai, piemēram, nepareizs sakodiens. Tāpēc jaunos mājas dzīvnieku atsavināšanas noteikumus viņa vērtēja atzinīgi.
"Netiks pieļauts tas, ka par šķirnes suņiem tiek saukti šķirnei līdzīgi suņi. Tas ir brīnišķīgi, ieguvējs būs labticīgais ieguvējs, nebūs situācijas, kad viņš cer uz kaut ko šķirnei līdzīgu, bet izaug varbūt tikai līdzīgs, varbūt pavisam kaut kas cits.
Iegūst pati šķirne, un iegūst arī īstenībā audzētāji, kas ar to nodarbojas nopietni," klāstīja suņu audzētāja.
Zemkopības ministrijā uzsvēra – jaunajiem noteikumiem vajadzētu mazināt arī ēnu ekonomiku dzīvnieku tirdzniecībā. Tiem būtu jāuzlabo dzīvnieku izsekojamība un labturība, kā arī ilgtermiņā būtu jāmazinās nekontrolētai dzīvnieku pavairošanai.