Piedāvā konkrētu koalīcijas kodolu
Premjera amata kandidāte Evika Siliņa uz "Apvienotā saraksta" Saeimas frakciju tika aicināta, lai uzklausītu viņas piedāvājumu par darbu nākamajā valdībā.
Otrdien, 29. augustā, nepilnu divu stundu garā tikšanās noslēdzās bez konkrēta lēmuma. "Apvienotais saraksts" pirmdien lūdza vienas dienas pauzi valdības veidošanas sarunās, lai frakcijas deputāti varētu uzklausīt premjera amata kandidāti par Latvijas ekonomikas izaugsmes politiku un citiem plāniem. "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars jau pirmdien atzina, ka par iespējamu iesaistīšanos koalīcijā, kas atšķirīga no līdzšinējās, būtu jāpieņem atsevišķi lēmumi.
Sarunā ar Siliņu Tavars un kolēģi sadzirdējuši, ka valdības veidošanas sarunas nenotiek "no baltas lapas" – Siliņa un "Jaunās Vienotības" kolēģi atnākuši ar piedāvājumu pievienoties "Jaunās Vienotības", Zaļo un Zemnieku savienības un "Progresīvo" veidotai koalīcijai, kam pašlaik būtu 52 balsis Saeimā.
"Jaunā Vienotība" pie "Apvienotā saraksta" ar piedāvājumu par dalību valdībā nav atnākusi viena pati. Ar viņiem kopā ir arī ar Aivaru Lembergu saistītā Zaļo un Zemnieku savienība un "Progresīvie".
Tā par priekšpusdienā pausto piedāvājumu iesaistīties valdībā tēlaini izteicās "Apvienotā saraksta" viens no līderiem Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.
Par pievienošanos šim koalīcijas kodolam jāapspriežas atsevišķi, galvenokārt tieši Lemberga faktora dēļ. "Vai ir iespējams, ja ir runa par ZZS dalību valdībā, skaidri un precīzi panākt rīcību no ZZS un garantijas no "Jaunās Vienotības", ka nav viņa līdzdalības un ēnas pār koalīciju? Pagaidām šādas konkrētas atbildes nav," sacīja Smiltēns.
Evika Siliņa "Apvienotā saraksta" bažas par Lemberga ietekmi uz valdības darbu saista ar atsevišķu deputātu iepriekšējo gadu pieredzi, kam līdzīgu viņa sola nepieļaut. "Sankcijām pakļauto personu izslēgšana no jebkādu lēmumu pieņemšanas būs viena no manām lielām prioritātēm. Es pati ļoti labi pārzinu sankciju likumu. Man ir arī pilnīgi skaidrs, ka reizēm politiķi atrod kaut kādus ārējus faktorus, kas traucē viņu rīcībai," sacīja premjera amata kandidāte.
Daudzos jautājumos domstarpību nav
"Jaunajai Vienotībai" un "Apvienotajam sarakstam" par uzdevumiem tautsaimniecības, valsts drošības, banku konkurētspējas, valsts budžeta izstrādes jautājumos domstarpību neesot.
Tas arī ir galvenais, jo sabiedrību interesējot ātra valdības izveide un izlēmīgi soļi, vērtēja Siliņa. "Es redzu, ka mēs varam strādāt kopā ar "Apvienoto sarakstu". Viņi varētu būt mūsu stratēģiskie partneri daudzos jautājumos, kas valstī ir svarīgi. Protams, ir subjektīvi jautājumi, kas jāizlemj pašam "Apvienotajam sarakstam". Man rīt jādodas pie Valsts prezidenta, un es viņu informēšu par sarunu gaitu. "Apvienotajam sarakstam" šodien ir laiks lēmuma pieņemšanai, es to respektēju un gaidīšu no viņiem ziņu, vai ejam tālāk ar koalīciju vai nē," sacīja Siliņa.
"Apvienotā saraksta" lēmums par dalību nākamās valdības koalīcijā sagaidāms vēl otrdien.
"Priekšā ir smaga izšķiršanās," sacīja "Apvienotā saraksta" pārstāvis, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.
"Šodien "Jaunā Vienotība" nav atnākusi viena pati, bet kopā ar Aivara Lemberga ZZS un "Progresīvajiem". Mums būs frakcijas sēde, un mums faktiski būs jāpieņem lēmums. Vai ir iespējams, ja ir runa par ZZS dalību valdībā, skaidri un precīzi panākt rīcību no ZZS un garantijas no "Jaunās Vienotības", ka viņa līdzdalības un ēnas pār koalīciju nav. Pagaidām šādas konkrētas atbildes nav."
Tikmēr Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docente Lelde Metla-Rozentāle norādīja, ka no premjera amata kandidātes trūkst skaidrojuma par iemesliem dalībai valdībā izvēlēties "Progresīvos", nevis Nacionālo apvienību. "Vai mēs šeit runājam arī par kvalitātēm, vai te ir tikai stāsts par lojalitāti prezidenta vēlēšanās?" pauda politoloģe.
Smiltēns: "Apvienotais saraksts" paliks vienots spēks
"Apvienotā saraksta" valdes un Saeimas frakcijas kopsēde otrdien turpinās jau vairākas stundas. Smiltēns tiešraides intervijā Latvijas Televīzijā norādīja, ka lēmums vēl nav pieņemts. Arī viedokļu dažādību viņš neiezīmēja.
Taču uz jautājumu, vai pēc šī lēmuma "Apvienotais saraksts" paliks vienots, Smiltēns ar pārliecību apgalvoja: "Tas ir skaidrs – lai arī kāds lēmums būs, "Apvienotais saraksts" paliek kā vienots politiskais spēks."
Smiltēns atkārtoja jau vairākkārt iepriekš teikto, ka vislabākā koalīcija ir līdzšinējā – "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība.
"Šobrīd ir smaga izvēle, solis "Progresīvo" virzienā nozīmē ideoloģisku kauju riskus, solis Zaļo un Zemnieku savienības virzienā, ja neatsakās no sadarbības ar Lembergu (..), ir valsts reputāciju riski, jo Lembergs ir ASV sankciju sarakstā," sacīja Smiltēns.
KONTEKSTS:
Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība krita pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem paplašināt koalīciju, iekļaujot tajā arī opozīcijā esošos Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvos", un nepanākot pašreizējo koalīcijas partneru – Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" – piekrišanu ministru rokādēm un memorandam par vairākiem līdz gada beigām izdarāmiem darbiem.