No septembra Rīgā pieaugs nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa

No 1. septembra Rīgā visās četrās atkritumu apsaimniekošanas zonās nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa pieaugs vidēji par 1,79 eiro (bez PVN) uz kubikmetru, trešdien, 28. augustā, lēma Rīgas dome. Pašvaldībā norādīja, ka nešķirotu atkritumu apsaimniekošanas maksa turpinās pieaugt arī turpmāk, aicinot atkritumus šķirot, lai izmaksas samazinātu.

Pašvaldība skaidroja, ka atkritumu apsaimniekošanas maksas kāpums Rīgā sekojis pēc SIA "Getliņi EKO" nešķiroto sadzīves atkritumu apstrādes tarifa pieauguma, ko apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. SIA "Getliņi EKO" tarifs palielināts līdz 161,70 eiro uz tonnu līdzšinējo 146,39 eiro vietā. Tarifs stājas spēkā no septembra.

Pēc SIA "Getliņi EKO" datiem,

poligonā ievesto nešķiroto sadzīves atkritumu sastāvu vairāk kā 60% apjomā veido atkritumi, ko iespējams šķirot to rašanās vietā.

Tāpat pašvaldība informēja, ka atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi ir iesnieguši iesniegumus par izmaksu pieaugumu, kas ietekmē atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu cenu un kuru ir izraisījis ārējs, no apsaimniekotāja neatkarīgs faktors – inflācijas ietekme, darbspēka izmaksas, apglabāto sadzīves atkritumu izmaksas un citi faktori.

Papildus pašvaldība vērš uzmanību uz to, ka

atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu maksas pieaugums būs arī no nākamā gada 1. janvāra, kad mainīsies dabas resursu nodokļa likme atkritumu apglabāšanai no 110 eiro tonnā uz 120 eiro.

Rīgas pašvaldība mudina privātmāju īpašniekus pieprasīt šķiroto atkritumu konteineru savam atkritumu apsaimniekotājam, bet dzīvokļu īpašniekiem jāprasa sava nama apsaimniekotājam. Papīra, plastmasas, metāla, stikla atkritumu un tekstilmateriālu dalīta savākšana ir bezmaksas, bioloģisko atkritumu maksa ir 60% no nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. Tādējādi, aktīvāk šķirojot, iespējams gan samazināt nešķiroto sadzīves atkritumu konteinera tilpumu, gan pieteikt retāku izvešanu, kas samazinās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

KONTEKSTS:

No 2024. gada 1. janvāra Latvijā uzsākta bioloģisko atkritumu dalītā vākšana, uzstādot brūnos konteinerus, uz kuriem rakstīts "Bioloģiskie atkritumi". Taču janvāra pirmajās dienās vēl nebija vērojama nedz iedzīvotāju atsaucība, nedz arī atkritumu apsaimniekotāju pastiprināta interese vākt bioatkritumus.

Rīgas saistošie noteikumi paredz, ka daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem no 1. marta ir pienākums nodrošināt bioloģisko atkritumu šķirošanu pie daudzdzīvokļu ēkām, kurās ir vairāk nekā desmit dzīvokļu. Šī prasība attiecas uz daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, pie kurām nav iespējas kompostēt šos bioatkritumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti