Priedulāju sētā Kalvenes pagastā no cepļa viens pēc otra tiek izcelti darbi, lielākais no tiem pieder keramiķei Ievai Jurkai, un tas ir vairāk nekā metru augsts melns keramikas suns, kas turpmāk būs apskatāms pie Dobeles pils. Ideja jau ir senāka un saistīta ar mākslinieces ugunsskulptūru veidošanu.
"Šī ir trešā reize, daudz drošāka, dedzināta ar augstākiem grādiem, kas nodrošina ilgāku mūžu pašam darbam tieši āra apstākļos," stāsta māksliniece.
Keramiķe un "Priedulāju" saimniece Agnese Sunepa atklāj, ka cepli, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, būvējis keramikas profesors no ASV Denijs Džeims Gervins kopā ar kolēģiem no Igaunijas un Latvijas. Ceplis būvēts veselu mēnesi, un jau šajā rudenī to varēja izkurināt pirmo reizi.
"Prieks, ka kurinājums ir izdevies un darbi ir veseli, ceplim viss ir kārtībā. Tikai uz priekšu, un gaidīsim nākamos kurinājumus. Galvenokārt tas kalpos keramikas simpozijam, jo mēs jau trešo gadu rīkojam keramikas simpoziju "KUR". Keramikas simpozija laikā tiks lietots šis ceplis, lai izdedzinātu lielformāta darbus," skaidro Sunepa.
Cepļa būvēšanas procesā iesaistījies arī mājas saimnieks un keramiķes Agneses Sunepas dzīvesbiedrs, keramiķis Rūdis Pētersons. Viņš ir gandarīts, ka ceplis savu pirmo pārbaudījumu ir izturējis. Šoreiz izkurināts līdz 1280 grādiem, kad ceplī jau notiek dažādi ķīmiski procesi.
"Šis ir augsto grādu ceplis, var dedzināt līdz pat 1300 grādiem. Šajā reizē mēs to darījām ļoti prātīgi, jo vajag pārbaudīt cepli. Kad sāk rasties pelni, pie darbiem, kuri jau ir sarkani un ķepīgi, pelni sāk ķerties klāt. Jo ilgāku periodu izturi, jo dažādāki efekti no pelniem rodas. Arī pelni var ar atšķirties no koksnes – ābele vai ozols," stāsta Pētersons.
Vieta, kur uzbūvēts milzu ceplis, ir īpaša, jo tās tagad ir pašu mājas. Abi keramiķi satikušies jau studiju laikā Rīgā. Rūdis nāk no Saldus puses, bet Agnese ir rīdziniece. Izveidojot ģimeni, sapratuši, ka vajadzīgas mājas laukos un tā, ilgi meklējot, vieta atrasta Kalvenes pagastā pie Tāšu Padures dzirnavezera, kas nu jau pārtapis par dīķi. Senāk Priedulāju mājās atradies dzirnavu krogs, tagad tas ir ģimenes īpašums. Piemērota un ļoti ainaviska vieta, lai radītu dzīves vietu ne tikai sev, bet turpmāk arī mākslas notikumiem. Rūdis ir apņēmības pilns.
"Ir idejas izbūvēt rezidences telpas, kur mākslinieki var ierasties, palikt, veidot darbus. Studija ir nākamais atspēriena punkts," pauž keramiķis.
Par radīto cepli Kurzemes pusē ir gandarīts Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras vadītājs profesors Dainis Lesiņš.
"Tas ir nozīmīgs notikums ne tikai Kurzemē, bet visas Latvijā mērogā. Šādu augsto grādu ar malku kurināmi cepļi ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi, labi, ka tā ir salīdzinoši jaunu keramiķu iniciatīva, kas pēc tam dos paliekošu rezultātu. Tiks taisīti simpoziji, kopīgas kurināšanas, piesaistīs ārzemju partnerus un tamlīdzīgi, tas ir ļoti labi," uzsver Lesiņš.
Pirmā izstāde ar keramikas darbiem zem klajas debess jau aizvadīta.