Pašlaik pašvaldības ir atbildīgas par visu skolu tīklu, bet pedagogu atalgojumu pamatā piešķir valsts.
Tādā variantā skolu skaits Latvijā saruktu no 235 vidējās izglītības skolām līdz 139, kas ir būtiski mazāk.
Skolām jāizpilda skolēnu skaita kritēriji 7.–12. klašu posmā.
Latvijas Pašvaldību savienība nepiekrīt šādam IZM piedāvājumam, tādēļ lūgs valdību neatbalstīt šo ieceri.
Skolu izvietojumu 1.–6.klašu grupā varēs noteikt pašvaldība, valsts tikai sniegs rekomendācijas un rūpīgi uzraudzīs izglītības kvalitāti, ar šādu piedāvājumu Ministru kabineta sēdē, kas sāksies plkst. 13, klajā nāks izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība"), aicinot veikt atbilstošas izmaiņas arī normatīvajos aktos.
Skolu reformu, kas vismaz nākamajiem desmit gadiem noteiks Latvijas izglītības karti, gan nevar paspēt realizēt no 1. septembra, bet tikai no 2024./2025. mācību gada, atzina Čakša.
Ministre iezīmēja standartus skolu optimizācijai: "Pirmā būtiskā lieta: pāreja no pašvaldību formas uz bērnu blīvumu teritorijā, gan saglabājot pierobežas statusu, gan papildus iekļaujot teritorijas, kur ir ļoti zems bērnu blīvums. Otra lieta – aizgājām prom no bērnu – skolotāju proporcijas, mērķis – vismaz 80% piepildīta darba diena skolotājam. Noteicām pieejamības kritērijus: bērniem no 1. līdz 6. klasei nosakot laiku ne ilgāk par 40 minūtēm, kas ir pavadītas ceļā, savukārt 7. līdz 12.klasei attālumam līdz skolai jābūt ne tālāk kā 25 kilometri, bet attālumam starp skolām – 50 kilometri."
Ministrijas stratēģija paredz noteikt arī minimālo skolēnu skaitu 7.–9. un 10.–12. klašu grupās, vadoties pēc bērnu blīvuma dažādās teritorijās un arī pieļaujot izņēmumus.
KONTEKSTS:
Otrdien, 30. maijā, valdība diskutēs par IZM piedāvātajiem skolu tīkla kritērijiem. Kopš šā gada sākuma IZM organizētā darba grupa ir apmeklējusi gandrīz visas Latvijas pašvaldības, lai iepazītos ar situāciju katrā izglītības iestādē.
IZM jau ilgstoši cenšas panākt skolu tīkla reorganizāciju, lai no ietaupītās naudas varētu palielināt skolotāju algas.
Iespēju valstij pārņemt skolu tīklu pieļāva bijušais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ("Jaunā Vienotība"), arī bijusī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pirms dažiem gadiem pieļāva iespēju, ka valsts savā pārziņā no pašvaldībām varētu pārņemt vidusskolas.