Par krūts vēža pacientiem tik svarīgā aparāta – mamogrāfa – saplīšanu šorīt vietnē "X" ziņoja kāda sieviete. Viņa apgalvoja, ka biopsiju veikt nevarot, arī operāciju pārceļ uz nenoteiktu laiku. Ļoti daudzi cilvēki to uztvēruši ar neizpratni – kā tā var būt? Izmeklējums, kas bija plānots šonedēļ, tagad esot pārcelts par veselu mēnesi vēlāk.
Šī nav pirmā reize, kad konkrētā iekārta uz kādu laiku nedarbojās, bet šajā reizē tas ietekmējis apmēram 50 pacientu pierakstus, pagarinot arī kopējo rindu slimnīcā uz šo izmeklējumu.
"Protams, mēs Stradiņa slimnīcas vārdā atvainojamies pacientiem, kuru pieraksti tika ietekmēti. Pieraksts un pieprasījums pēc šiem izmeklējumiem, protams, ir ļoti liels. Tas rindas garums šobrīd īslaicīgi droši vien pagarināsies, bet tas ir īslaicīgi," skaidroja PSKUS Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Kārlis Kupčs.
Pašlaik aptuvenais gaidīšanas laiks ir 50 dienas.
Slimnīcā pastāstīja, ka trešdien, 22. maijā, iekārta izgājusi no ierindas, jo bijušas diezgan sarežģītas tehniskās problēmas.
"Bija jāpasūta papildu aprīkojums, detaļas. Un dažreiz šīs iekārtas iziet no ierindas. Stradiņa slimnīcā ir viena mamogrāfijas iekārta," atklāja Kupčs.
Krūts vēža pacientu biedrības "Vita" valdes priekšsēdētāja Irīna Jaunuma sacīja, ka situācija ir nepieļaujama: "Tādiem mamogrāfiem centrālajās slimnīcās jābūt diviem. Dubultā. Viņš nedrīkst būt vienīgais. Mamogrāfa nozīme Latvijā ir ārkārtīgi, ārkārtīgi liela."
Jo agrāk audzēju atklāj, jo labākas izārstēšanās iespējas.
Vēzi diagnosticējot savlaicīgi, 90% gadījumu ir iespējams saglabāt krūts dziedzeri un dzīves kvalitāti.
"Es saņēmu ziņu, ka kolēģi lūdz palūgties par sievieti, kurai otrajā stadijā diagnosticēja krūts vēzi, un to uzreiz vajag uzsākt ārstēt un var uzsākt. Pateicoties zaļajam koridoram, var sākt ārstēt. Bet viņai iznāca aizķeršanās. Un viņai tā diagnoze tik ātri progresēja uz 4. stadiju, ka mēs visi tagad sākam par to sievieti lūgties," sacīja Jaunuma.
Tikmēr PSKUS tagad plāno iegādāties vēl vienu mamogrāfijas iekārtu. Jautājums gan, vai tam pietiks finanšu līdzekļu un personāla resursu.
Kā zināms, aprīļa beigās veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") kopā ar valdību onkoloģisko aprūpi Latvijā nosauca par nacionālo prioritāti. Veselības ministrijā Latvijas Televīzijai atbildēja, ka iekārtu skaitu, nomaiņu, rezerves iekārtas plāno pati slimnīca.