"Mūsu valsts drošība, transatlantiskā orientācija un šo vērtību pēctecība ir absolūta prioritāte. Bez tās nav iespējama ekonomikas attīstība, labklājības augšana, mūsu kultūras un identitātes kopšana. Drošībai jābūt par pamatu valdības izveidei un tās tālākam darbam," norādīts "Apvienotā saraksta" piedāvājumā.
Ņemot vērā "Jaunās Vienotības" un Ministru prezidenta amata kandidātes Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība") līdz šim paustos uzstādījumus par koalīcijas sastāvu un paplašināšanu, "Apvienotais saraksts" uzskata – lai mazinātu drošības un starptautiskas reputācijas riskus un valdībā nepieļautu būtisku tādu spēku ietekmi, kas saistīti ar sankcijām iekļautām personām vai iepriekš strauji mainījuši viedokli Latvijas valstiskumam svarīgos jautājumos,
koalīcijā jābūt "Jaunajai Vienotībai", Nacionālajai apvienībai un "Apvienotajam sarakstam".
Tādējādi tiks veidots dominējošais vairākums no tiem politiskajiem spēkiem, kas "skaidri un nepārprotami pierādījuši savu nesatricināmo nostāju Latvijas drošības jautājumos un mazinātu jebkādus reputācijas un ietekmju riskus".
Tādēļ šiem trim politiskajiem spēkiem būtu jāuztic atbildība pār tādām valsts drošībai svarīgām jomām kā aizsardzība, ārlietas, iekšlietas, satiksme, ekonomika, klimata un enerģētikas politika, tieslietas un finanses.
Jāpiebilst, ka Ministru kabinetā vēl ir kultūras, zemkopības, labklājības, izglītības, veselības un vides aizsardzības un pašvaldību lietu ministru posteņi.
"Apvienotais saraksts", kā noprotams, pieļauj arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iekļaušanu valdības sastāvā.
"Ja Ministru kabineta loceklis vai viņa pārstāvis savas ar likumu uzticētās kompetences ietvaros lēmuma pieņemšanā iesaistījis sankcionētu personu, tai skaitā Aivaru Lembergu, tad šāda rīcība ir uzskatāma par būtisku Sadarbības līguma pārkāpumu," teikts "Apvienotā saraksta" piedāvājumā.
"Lai ierobežotu sankcijām pakļautu personu, tai skaitā Aivara Lemberga ietekmi, koalīcijas partneri apņemas pārtraukt un neveidot jebkāda veida politiska vai ekonomiska rakstura komunikāciju ar šādām personām," turpina "Apvienotais saraksts".
Politiskais spēks piedāvā arī noteikt, ka Ministru prezidentam ir tiesības nekavējoties izdot rīkojumu par attiecīgās amatpersonas atbrīvošanu no amata. Sadarbības partneri tādā situācijā nodrošina attiecīgā Ministru kabineta locekļa pārstāvja atbrīvošanu no amata un respektē Ministra prezidenta lēmumu.
"Apvienotais saraksts" arī definējis, ka "sankcionēta fiziska vai juridiska persona šī punkta izpratnē ir ikviena persona, pret kuru ir spēkā esošas starptautiskās sankcijas atbilstoši Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma regulējumam, kā arī ikviena persona, pret kuru ir spēkā esošas nacionālā līmeņa sankcijas, kas pieņemtas vienpusēji kādā no Eiropas Savienības vai NATO dalībvalstīm".
KONTEKSTS:
Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība krita pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem paplašināt koalīciju, iekļaujot tajā arī opozīcijā esošos Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvos" un nepanākot pašreizējo koalīcijas partneru – Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" – piekrišanu ministru rokādēm un memorandam par vairākiem līdz gada beigām izdarāmiem darbiem.
Nākamās valdības izvedi Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzticēja Saeimā lielākās frakcijas "Jaunā Vienotība" izvirzītajai premjera amata kandidātei Evikai Siliņai, kura sāka sarunas ar piecām partijām. Augusta izskaņā kļuva zināms par Siliņas ieceri nākamās valdības kodolu veidot trim partijām – "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība un "Progresīvie" –, aicinot pievienoties arī "Apvienotajam sarakstam", kurš gan šādu ieceri noraidīja.