Kopējā tendence laba. Apkure būs, neraugoties uz parādiem

Vairākās pašvaldībās siltumapgādes uzņēmumi jau paziņojuši, ka ir gatavi sākt apkures sezonu. Kādas ir iedzīvotāju parādsaistības un vai apkuri pieslēgs visiem – to uzņēmumiem jautāja Latvijas Televīzija. Uzņēmumi atbildēja, ka pašvaldību parādu summas atšķiras, bet kopējā tendence esot laba.

Uzņēmumi, kuri nodrošina siltumapgādi astoņās Latvijas pilsētās, bargai ziemai esot gatavi. Taču, gluži kā katru gadu, vēl pirms apkures sezonas ir apkopoti dati par tiem iedzīvotājiem, kuri nav samaksājuši par apkuri pagājušajā apkures sezonā. Parādu kopējā summa pašvaldībās krājās jau vairākus gadus.

Maigāka ziema, parādi mazāki

Iepriekšējās ziemās esam bijuši tuvu enerģētikas krīzei, īpaši 2022. gadā, norāda Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS). Arī šogad parādnieku netrūkst, bet viņu ir mazāk. Aizvadītā ziema ir bijusi maigāka un attiecīgi arī parādu ir mazāk.

"Īstā vārdā to nenosauca, bet tālu no šīs krīzes nebijām. Arī nemērķētie atbalsti bija, kas faktiski izglāba tautsaimniecību," stāsta LPS padomnieks Aivo Salmiņš.

Tagad gan parādu apjoms samazinājies vai palicis nemainīgs, un kurināmā izmaksas šogad būšot lētākas, norāda LPS.

Arī uzrunātie siltumenerģijas uzņēmumi norāda, ka tendence ir pozitīva. Piemēram, SIA "Rīgas siltums" atbild, ka rīdzinieku maksājumu disciplīna ir stabila un būtiski nemainās, jau vairākas apkures sezonas. Kopējais parāds arī nav pieaudzis.

Arī SIA "Liepājas enerģija" atbild, ka tendence pozitīva un vien neliela daļa klientu maksājumus kavē. Arī no Cēsīm, Siguldas, Rēzeknes un Daugavpils Latvijas Televīzija saņēma līdzīgas atbildes.

Tikai Salaspilī siltumapgādes uzņēmums norāda, ka septiņām daudzdzīvokļu mājām iespējams apkuri nepieslēgs, taču ne parādu dēļ. Namu siltumapgādes sistēma neesot vēl pilnvērtīgi sagatavota.

Kā rīkojas kaimiņi

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā atzīst: tas gan nav Eiropā normāli, ka katru gadu tiek skatīts, kur kuram kādi parādi. Latvijā šie parādi seko līdzi īpašniekam, bet daudzviet parādos iegrimst nevis persona, bet īpašums. Tad risinājums un parādu dzēšana iespējama daudz ātrāk, īpaši, kad īpašnieks ļaunprātīgi nemaksā par apkuri.

"Tie paši pieminētie igauņi jau pirms 10 gadiem nesaprata, ko mēs te katru rudeni cepamies ar saviem parādiem. Jo, kā jau minēju, rēķins tiek izrakstīts mājai un tiek 100% apmaksāts," saka asociācijas vadītājs Ģirts Beikmanis.

Ir iespēja, ja nenokārto savas saistības – atsavināt īpašumu.

Par to kā priekšlikumu asociācija Saeimā runājusi vairākkārt, jo arī pašlaik parādi krājas gadiem ilgi, un piedziņa no personas var atdurties pret maksātnespējas procesu. Taču bijuši pretargumenti, ka iedzīvotāji nedrīkst zaudēt dzīvesvietas, būtu jāvienojas par izņēmumiem – kā ģimenes ar bērniem un seniori. Tālāk gan šāds priekšlikums nav ticis skatīts.

Kāds ir iedzīvotāju noskaņojums?

Taču iedzīvotājiem noskaņojums pirms apkures sezonas ir atšķirīgs. Dažiem ir neziņa un bažas par gaidāmajiem izdevumiem, bet citus tas neuztrauc nemaz.

Purvciema iedzīvotāja Ingūna Latvijas Televīzijai atzīst, ka valdot neziņa – neesot informācijas.  "Vienu brīdi tā kā saka, ka tās cenas būs zemākas, citreiz atkal saka, ka būs augstākas," viņa paskaidro. Teikā dzīvojošais Valters savukārt spriež, ka "acīmredzot, vēl diezgan normālas cenas ir, jo iedzīvotāji nesiltina savas ēkas. Tā ka iespējams, tikai normāli, ka vēl var kāpt."

Boriss no Čiekurkalna uztraucas par vecāka gadagājuma cilvēkiem.

"Es redzu, kādi rēķini vecākiem, jā. Vot viņiem ir grūti, pensionāri, vot, tur vispār garām. "Rīgas namu pārvaldnieks," es domāju, ka viņi nedrīkst eksistēt kā firma, kompānija," viņš uzskata.

Rēzeknē dzīvojošā Gunita cerot, ka spēs apmaksāt rēķinus un ka tie nebūs pārāk lieli. "Cerēsim, ka būs arī kaut kāds atbalsts, teiksim, daudzbērnu ģimenēm," viņa saka.

Mārtiņš no Purvciema savukārt esot jau pieradis: "Pierasts, pierasts, pierasts jau ir."

Rēzeknes iedzīvotāja Ināra atzīst, ka "īstenībā nomaksāt var, bet, nu, cik saprotu, ka šogad varētu būt kāpums."

Purvciemā dzīvojošais Rolands savukārt norāda: "Es nezinu, es laikam par jaunu esmu. Kolēģi, draugi, mēs tādas lietas neapspriežam, mēs tādas savas… tas laikam pensionāriem."

Rēzeknietis Jānis uzskata: ja pāris strādā, tad neesot it kā grūti. "Nu, pašlaik strādājam. Nu, nav [problēmas]. Varbūt, kad pensijā aizies, tad jau būs, kā būs, acīmredzot grūtāk."

Brigita no Purvciema par rēķiniem saka: "Nu, pajokot jau mēs varam un pasmaidīt mēs varam, bet cik var celt?"

Jēkabpilī dzīvojošais Oskars savukārt lēš, ka "trakais cenu bums ir pakrities" un neesot tik traki. "Kā ir Rīgā? Es nezinu. Mazpilsētās lielākoties arī ir granulas, un tās cenas ir daudzmaz adekvātas, tā šķiet," viņš norāda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti