Pagājušonedēl televīzijas kanāla "RīgaTV 24" raidījumā "Dienas personība ar Veltu Puriņu" viesojās Saeimas deputāts Dombrava.
Raidījuma vadītāja sarunu iesāka ar jautājumu par Latvijas drošību: "Karš Ukrainā, pasaules uzmanība pievērsta notikumiem Izraēlā, notiek protesti, demonstrācijas un sadursmes ar policiju Vācijā palestīniešu atbalstam, un bija ziņots arī par ievainotiem policistiem. Kā varam vērtēt šobrīd drošību Latvijā, un kāda – visticamāk, tas galvenais jautājums – kāda ir Latvijas drošības politika attiecībā uz migrantiem?"
Deputāts slavēja drošības situāciju Latvijā un sacīja, ka esam viena no drošākajām vietām pasaulē. "Skaidrs, ka viss var mainīties ļoti īsā brīdī. Bet tieši šobrīd, uz šo mirkli mums nav ne lielu dabas katastrofu, iekšēju nemieru, teroraktu, militāras karadarbības."
Deputāts situāciju Latvijā pretstatīja Rietumeiropai, kur ik dienu notiekot terora akti: "Piemēram, tajā pašā Rietumeiropā noteikti šī drošības situācija ir krietni sliktāka nekā Latvijā, jo tur terorakti ir ikdienas parādība daudzās no valstīm."
Šāda Rietumeiropas raksturošana neatbilst realitātei. Eiropas Savienības (ES) tiesībaizsardzības aģentūras "Eiropols" dati liecina, ka pagājušājā gadā visās dalībvalstīs kopā mēģināts veikt 28 teroraktus un no tiem 16 ir izdevušies.
Lai gan pērn teroraktu skaits nedaudz audzis, kopumā kopš 2010. gada tendence bijusi izteikti lejupslīdoša. Šajā laikā teroraktu mēģinājumu skaits ES samazinājies vairāk nekā septiņas reizes.
Pagājušajā gadā veiktajos 16 teroraktos gāja bojā četri cilvēki. Divās nāvēs vainojami radikāli musulmaņu teroristi un divās – labējo ideoloģiju pārstāvji. Patlaban "Eiropols" pārskata pērnā gada datus, taču sākotnēji lēsts, ka lielākais šo noziegumu skaits bijis Itālijā.
Tātad apgalvojums, ka daudzās Rietumeiropas valstīs "terora akti ir ikdiena", ir nepatiess pārspīlējums.
Bet kā ar drošību kopumā? Vai Dombravam taisnība, ka Rietumeiropā tā ir krietni sliktāka nekā Latvijā? Drošību izmērīt nav viegli, jo to veido dažādi faktori – ne tikai deputāta minētais terorisms, nemieri un dabas katastrofas. Piemēram, Pasaules Ekonomikas un miera institūts drošību izvērtē pēc 23 rādītājiem. To vidū ir arī, piemēram, noziedzība, politiskā stabilitāte, attiecības ar kaimiņvalstīm, valsts tēriņi drošībai. Institūta vērtējumā Latvija ierindojas 18. vietā Eiropā. Proti, esam aiz lielākās daļas Rietumeiropas valstu. Pie līdzīgiem secinājumiem nonākusi arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD.
"Re:Check" rakstiski lūdza Dombravam norādīt avotu informācijai par teroraktiem kā ikdienas parādību Rietumeiropā. Deputāts norādīja uz vairākām valstīm, kas paudušas bažas par potenciāliem teroraktiem saistībā ar situāciju Palestīnā un paaugstinājušas terorisma draudu līmeni. Viņš arī atsūtīja saiti uz interviju ar Eiropola direktori Katrīnu de Bolli, kurā viņa runā par potenciālu džihādistu darbību Rietumeiropā un aicina uz piesardzību.
Taču, lai gan draudi pastāv, deputātam nav taisnība, ka terorakti daudzās Rietumeiropas valstīs ir ikdiena. Nav arī pamata teikt, ka plašākā kontekstā Rietumeiropā "drošības situācija ir krietni sliktāka nekā Latvijā".