Višķos rada piemiņas vietas ebrejiem un restaurē vēsturi

Višķos taps memoriāls ebrejiem, kas savulaik te dzīvojuši un gājuši bojā holokaustā. Jau trešo gadu Augšdaugavas novada Višķu pagastā ar Vācijas Osnabrukas pilsētas ebreju kopienas iniciatīvu notiek vācu jauniešu nometnes ar mērķi izpētīt un kopt senās ar ebreju tautu saistītās vēsturiskās liecības. Višķos ir ebreju kapi, izveidota piemiņas vieta holokausta upuriem, uzsākti darbi pie bijušās sinagogas vietas sakārtošanas.

Višķi Augšdaugavas novadā, kurus apdzied Osnabrukas pilsētas Vācijā ebreju kopienas kantors jeb dievkalpojumu muzikālais noformētājs Baruhs Čauskins,

20. gadsimta sākumā bija ebreju tautas kupli apdzīvots miests. Ebreji veidoja ap 70% no Višķu ciema iedzīvotājiem un bija nozīmīga šī vēsturiskā apvidus kultūras sastāvdaļa.

Višķos rada piemiņas vietas ebrejiem un restaurē vēsturi
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

Iezīmē vēsturiskos ebreju kultūras pieminekļus

Par ebreju dzīvi Višķos liecināja veikali, kuros saimniekoja tieši ebreji, sinagoga un ebreju kapi. Diemžēl Otrais pasaules karš, 1941. gads, kad ciemu ieņēma vācu nacisti, ebreju pastāvēšanai bija iznīcinošs.

Daļu no ebrejiem tika aizsūtīti uz geto Daugavpilī, bet ap 100 cilvēki nošauti un sadedzināti. Lai godātu senču piemiņu, šo ebreju pēcnācēji Vācijā izveidoja biedrību "Drei Stufen" – "Trīs pakāpieni" un Višķos sāka plašu vēsturisko liecību izpēti. Kā pirmo vietu iezīmēja bijušo sinagogu, no kuras simboliski bija saglabājusies tikai 3 pakāpieni.

"Informācijas stends bijušās sinagogas vietā ir tikai ieceres īstenošanas sākums, jo projektā iesaistīti daudzi labi cilvēki no Latvijas, Vācijas un Amerikas, zinātnieki. Mērķis ir te - šajā vietā izveidot muzeju," stāsta ebreju kopienas kantors Baruhs Čauskins.

Aizvadītās nedēļas nogalē viņš kopā ar māsu Sofiju Višķos uzstādīja divus jaunus vietējā amatnieka Valda Grebeža veidotus vides objektus – ceļa norādes. Tās trijās valodās – latviešu, angļu un ivritā – rāda virzienu uz ebreju piemiņas vietām.

"Apstājoties Višķos, ikviens tagad varēs ieraudzīt tādu smuku stabu, kas norāda uz holokausta piemiņas vietu, bijušas sinagogas pamatiem un veco ebreju kapsētu," skaidro Čauskins.

Fotoizstāde bijušajā patērētāju biedrības veikalā

Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms uzsver, ne tikai šīs norādes, bet vēl viens objekts – bijušais patērētāju biedrības veikals, kas daudzus gadus ir bijis pamests novārtā, tagad ieguvis jaunu veidolu. Tā skatlogos, ar Augšdaugavas novada atbalstu, izvietotas 10 lielformāta fotogrāfijas.

"Višķos mēs iekārtojam tādu Veco Višķu foto izstādi, ar vecām fotogrāfijām, no veciem albumiem, kas saglabājušās no 20.–30. gadiem, par to, kas notika Višķos. Un pie reizes mēs vecām ēkām dodam jaunu iespēju uzlabot savu fasādi un parādīt Višķu vēsturi. Tā ir lielā mērā saistīta arī ar ebrejiem, jo vienā no plakātiem ir arī ebreju sinagoga. Tā kā ebreji ir bijuši tirgotāju tauta, tad blakus ir arī fotogrāfija 1927. gadā 7. jūnijā, kas atspoguļo to, kāds tirgus tajos laikos bija Višķos," stāsta Proms.

Daļa šo fotogrāfiju nāk no vietējā vēstures pētnieka, Višķu bibliotekāra Jāņa Stroda arhīviem un atspoguļo Višķu dzīvi 20. gadsimtā.

"Es kā Višķu bibliotēkas vadītājs visas šīs fotogrāfijas esmu ieskanējis, no dažādiem avotiem, privātkolekcijām. Tām bija nepieciešama arī attiecīga kvalitāte, lai varētu palielināt. Fotogrāfijas izvēlētas no dažādiem rakursiem, te ir gan redzama Višķu vecā Romas katoļu baznīca, gan arī jaunā baznīca, diezgan labā kvalitātē ieguvām bijušās sinagogas fotogrāfiju," atzīst Proms.

Tikmēr ebreju pēcnācēji turpina darbu pie tā, lai Višķos zem klajas debess izveidotu ebreju tautas piemiņas memoriālu un muzeju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti