Panorāma

Eirozonas inflācija mazinās vairāk, nekā gaidīts

Panorāma

Saeima sāk strādāt pie partnerības ieviešanas

Ārsti un alkohola nozares pārstāvji satiekas Saeimā

Saeimas komisijā atbalstu gūst iecere liegt alkoholu pirkt līdz 20 gadu vecumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā atbalstīta iecere liegt alkoholiskos dzērienus pirkt līdz 20 gadu vecumam. Pašlaik liegums attiecas uz personām līdz 18 gadu vecumam.

Par šo ieceri vienojās Sociālo un darba lietu komisijas vairākums. Lemšanā atturējās deputāte Ramona Petraviča ("Latvija pirmajā vietā").

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība") norādīja: "Tas ir ierobežojums, kas mums izslēdz divus gadus no tās iespējas legāli nopirkt. Šādas diskusijas par šādiem ierobežojumiem jau bija Tabakas likumā. Un mēs uzskatām, ka ir diezgan samērīgi šos divus likumus salāgot. Mēs saprotam, ka skolās jaunieši mācās līdz 19 un pat 20 gadiem. Tā ir viena no sadaļām, kas būtiski ierobežo pieejamību, bet ne vienīgā. Samazinot pieejamību, samazinās riska faktori gan slimībās, gan alkohola lietošanā, gan arī ilgtermiņa sekās uz sabiedrību."

Darbs pie Alkoholisko dzērienu aprites likuma pirms otrā lasījuma Saeimā turpināsies nākamnedēļ.

Kā norādīja Saeimas deputāte Petraviča, iespējams, ir jāpārskata arī pilngadības vecums.

Ramona Petraviča par rosinātajām izmaiņām
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

"Es rosinātu, varbūt tas mums ir jāskata arī paralēli, – jautājums par pilngadības vecuma izmaiņu, jo šobrīd sanāk, ka var laulāties 18 gadu vecumā, bet šampanieša glāzi izdzert savās kāzās nevar. Arī dzimumu var mainīt no 18 gadu vecuma, bet man liekas, ka tas var nodarīt daudz lielāku, neatgriezenisku kaitējumu. Tā kā, iespējams, ir jādomā arī par pilngadības vecuma maiņu," sacīja Petraviča.

43 priekšlikumi

Kopumā deputāti skata 43 priekšlikumus.

Iecerētās izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredz alkoholisko dzērienu pieejamības mazināšanu, reklāmas un mārketinga ierobežošanu, kā arī papildu aktivitātes sabiedrības informēšanas un izglītošanas jomā.

Piemēram, alkoholisko dzērienu marķējumā paredzēts iekļaut informāciju vai arī ar QR kodu informēt par uzturvērtību un sastāvdaļu sarakstu. Paredzētas piktogrammas, kas brīdina nelietot alkoholiskus dzērienus grūtniecības laikā un vadot transportlīdzekli.

Konceptuāli deputātiem nav iebilžu par tirdzniecības laika ierobežojumiem. Iespējamība, ka tādus ieviesīs, ir ļoti nopietna, apliecināja komisijas priekšsēdētājs.

Tomēr, tā kā šādi priekšlikumi par alkohola tirdzniecības laika ierobežošanu ir vairāki, – piemēram, no rītiem, vakaros un svētdienās, – līdz nākamajai nedēļai jārod skaidrība, par kuru no piedāvātajām versijām varētu balsot. 

Tāpat plānots aizliegt azartspēļu organizēšanas vietās piedāvāt alkoholiskos dzērienus par brīvu, tos tirgot un lietot pie azartspēļu iekārtām un galdiem.

Rosināts aizliegt alkoholisko dzērienu cenu vai atlaižu reklāmas, izmantojot pasta (arī e-pasta) pakalpojumus, kā arī citās vietās ārpus alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības vietām, izņemot alkoholisko dzērienu ražošanas vietas vai ražotāja struktūrvienības.

Ar izmaiņām Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredzēts aizliegt arī cenu vai atlaižu reklāmu alum un vīnam televīzijā un radio.

Plašas diskusijas

Otrdien, 31. oktobrī, komisijā ilgāko laiku aizņēma uzaicināto pušu uzklausīšana.

Garās diskusijās pārstāvji no dažādām nozarēm lika priekšā katrs savus argumentus, kāpēc viens vai otrs priekšlikums alkohola patēriņa ierobežošanai būtu atbalstāms vai noraidāms.

Veselības ministrijas aprēķini rāda, ka zaudējumi, ko valsts budžetam rada alkohola posts, ir nesamērīgi lielāki par ieguvumiem, ko valsts budžetā ienes pārdotie dzērieni un nodokļi. 

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs norādīja, ka primārais izmaiņu mērķis ir mazināt problēmas ar alkohola patēriņu.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Tikmēr Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane norādīja, ka no alkohola posta mirst cilvēki darbspējas vecumā: "Mums mirst no šādām slimībām 30, 40, 50 gadu veci pacienti. Un viņi nav darbspējīgi, jo viņi ir nomiruši. Viņi ir mūsu valstij zaudējums, kur iedzīvotāju skaits rūk. Un vēl šie cilvēki nestrādā. Neviens nestrādā. Viņiem galvenais ir kaut kur piehaltūrēt, dabūt to alu vai šņabi."

Vienlaikus ministrija apzinās, ka likumprojektos iekļautie grozījumi paredz virkni ierobežojumu, kas ietekmēs un radīs izmaksas uzņēmējiem – alkoholisko dzērienu ražotājiem un izplatītājiem, Latvijas jurisdikcijā esošiem elektroniskiem plašsaziņas līdzekļiem, reklāmas un mārketinga jomas uzņēmumiem, alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības vietām, azartspēļu organizēšanas vietām.

Saeimā daudz runā par Lietuvu, ar kuru salīdzināta situācija alkohola tirdzniecībā, jo kaimiņvalstij izdevies samazināt patēriņu. Latvijā lielākā daļa no iecerētajām izmaiņām attiecībā uz alkoholiskajiem dzērieniem ir līdzīga tām, kas ieviestas Lietuvā.

Ārsti uzsvēra – pie mediķiem arvien biežāk nogādā arī nepilngadīgus jauniešus, kas ir trīs un pat četru promiļu reibumā. Ved arī cilvēkus no traumu punktiem, kas savas traumas likumsakarīgi guvuši dzērumā. 

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra ārste narkoloģe Sarmīte Skaida sacīja: "Tātad vakar neizglābām 35 gadus vecu vīrieti, kurš ar alkohola smagu delīriju diemžēl nomira. Nodaļā man ir 37 gadus veca sieviete, kura vairāku gadu dzeršanas rezultātā ir guloša uz gultas. Centrālā nervu sistēma ir bojāta."

Protams, daudzi nozares pārstāvji iebilst pret priekšlikumiem. Piemēram, Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols kategoriski iebilda pret priekšlikumu liegt alkohola tirdzniecību internetā.

Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Savukārt Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrības valdes priekšsēdētājs Ričards Ivanovs pauda, ka jebkurš aizliegums attiecībā uz alkoholu vairos nelegālās dziras tirdzniecību: "Jebkura vecuma palielināšana mūs ierobežo. Jāsaprot, ka vairumā Eiropas valstu tie ir 18 gadi. Tā kā tas tūrismam neapšaubāmi iekodīs. Protams, komiski izskatīsies, ka kāzu svinībās, kur ir jaunlaulātie – 18 un 19 gadus veci cilvēki – šampanieša glāzes varēs saskandināt, bet paši to iegādāties nevarēs. Jebkurš aizliegums, ko jūs pieņemsiet, veicinās nelegālo alkoholu."

Tikmēr Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis norādīja: "Nav nekādu datu par to, ka tieši tas alkohols, kas būtu degvielas uzpildes stacijās iegādāts, nestu lielāku ļaunumu nekā citās vietās. Lūgums nedalīt krustojumos, kur vienā pusē drīkstēs iegādāties, otrā nedrīkstēs, tikai tāpēc, ka tirdzniecības vieta atrodas degvielas uzpildes stacijas teritorijā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti