Prasības telpu pieejamībai apgrūtina feldšerpunkta izveidi Burtniekos

Vai lauku feldšerpunkta pieejamības nodrošināšanas prasībām ir jābūt tikpat striktām, kā tās ir lielajām klīnikām – ar šo jautājumu nācies saskarties Valmieras novada Burtnieku apvienības pārvaldei. Burtniekos bijušās ģimenes ārsta prakses telpās tagad izveidots feldšerpunkts, lai pagasta iedzīvotājiem būtu vismaz primārā veselības aprūpe.

Prasības telpu pieejamībai apgrūtina feldšerpunkta izveidi Burtniekos
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Feldšerpunkts darbu sācis, bet pašvaldībai būs jāatver maks, lai telpas, kas gadu gadiem kalpojušas kā doktorāts, atbilstu pieejamības prasībām.

Iedzīvotāji ļoti novērtē

"Ļoti labi, ļoti labi, jo ir laipna un atsaucīga feldšerīte! Prieks, sevišķi mēs, seniori, protam un pratīsim to novērtēt!" burtnieciete Mārīte Barce neslēpj savu prieku par to, ka tagad Burtniekos ir pieejami feldšerpunkta pakalpojumi. "No 1. janvāra nebija, ja pēkšņi kaut ko vajag, ne jau katru reizi var uz Valmieru aizskriet, ne jau arī katram ir mašīna, un vecie cilvēki paliek mājās, – kā ir, tā ir. Bet tagad ir uz vietas daktere un es gribu pateikt viņai paldies, ka viņa te ir!"

Alla Grigorjeva uz feldšerpunktu atnākusi pat ar ziediem, jo zinot, ko nozīmē, ja vajag palīdzību un jāmēro ceļš uz Valmieru. "Man vīram bija operācija, un viņam vajag ik pēc trijām dienām braukt uz pārsiešanu, ļoti grūti gāja… Ar autobusu brauc uz autoostu, tad tikai uz slimnīcu, tā aiziet visa diena, jo pēc tam atpakaļ tikai četros var atbraukt. Tā ka mums ir prieks, ka mums būs savs dakters!" viņa stāsta.

Lai pārbūvētu visu, vajadzīgs gads

Burtnieku pagasta ģimenes ārsta prakse palika tukša gada sākumā, kad ģimenes ārste te vairs darbu neturpināja. Burtniekos saka – mums palaimējās, ka tik ātri izdevās atrast speciālistu, ārsta palīgu. Šo darbu uzņēmās Inga Ieviņa, kurai turpināt saspringto darbu neatliekamajā palīdzībā vairs neļāva veselība.

"Nu, es tā padomāju – sēdēt mājās vai braukt vēl pastrādāt, tā pieteicos, un darba apstākļi arī ir ideāli, telpu ir daudz un plašas, siltas, gaišas, – ko vēl var vēlēties," stāsta Ieviņa.

Ieviņa pieteicās darbam Burtniekos jau pavasarī un likās, ka problēmas ir atrisinātas, jo telpas jau bija.

Taču, kā stāsta Burtnieku apvienības pārvaldes vadītāja Kristīne Auziņa, tad tieši telpu jeb pieejamības jautājums draudēja pārvilkt svītru iecerei atvērt feldšerpunktu.

"Šajās telpās ģimenes ārsta prakse vai doktorāts, kā to sauc tautā, ir bijis jau daudzus gadus, un šīs telpas tieši tam ir izveidotas un tieši tam ir arī lietotas. Diemžēl, sākot kaut ko jaunu un reģistrējot šeit feldšerpunktu, mēs nonācām tādā ne pārāk jaukā situācijā, ka mums šīm telpām pēkšņi bija jāatbilst visiem šobrīd spēkā esošajiem normatīviem," saka Auziņa.

Līdz šim te varējis strādāt ģimenes ārsts, taču, sākot no jauna, pārvalde nonākusi "birokrātiskā slazdā".

"Par pieciem centimetriem šaurākas durvis, šauras tualetes, lai tajās iebrauktu ar ratiņkrēslu, to visu nāktos pārbūvēt. Tas ir gads, kas ir vajadzīgs, lai visu atbilstoši izprojektētu, izbūvētu, bet mums nav gada, ko pateikt cilvēkiem, – zināt gadu te nekā nebūs, pacietieties," skaidro Auziņa.

Feldšere dodas arī mājas vizītēs

Viņa arī stāsta, ka līdz šim nav bijušas problēmas ar to, lai šajās telpās nevarētu iekļūt arī cilvēki ar īpašajām vajadzībām, pie tam ārsta palīgs Ieviņa dodas arī mājas vizītēs.

"Katru otrdienu, ceturtdienu, kad es šeit strādāju, pēc 16 līdz 18 es braucu mājas vizītēs, pašlaik ir viens guļošais, kur es braucu uz pārsiešanu,  un ir, kur braucu sistēmas uzlikt, jo ja viņiem ir grūti uz šejieni atnākt, – kāpēc ne, es aizbraukšu uz māju," saka Ieviņa.

Burtnieku apvienības pārvaldes vadītāja vērtē, ka pats galvenais ir tas, ka ir izdevies piesaistīt speciālistu, un jautā, vai vienmēr tik striktas prasības telpu ziņā būtu piemērojamas arī laukos.

"Protams, ka mēs nedrīkstam aizmirst tos cilvēkus, kuri ir ar ierobežotām pārvietošanās iespējām, par viņiem ir jādomā, bet es uzskatu, ka laukos jebkurā vietā ir iespēja alternatīvam piedāvājumam, kā viņiem palīdzēt iekļūt telpās. Vienkārši varbūt dot pašvaldībām tādus vieglākus nosacījumus, pieļaut kaut kādas atkāpes, nepieiet tā, ka šāds lauku feldšerpunkts faktiski pēc prasībām ir tieši tāds pats, kas liels veselības centrs vai slimnīca pilsētā, tās ir divas dažādas lietas, un tas, kas ir jānodrošina, šīm iestādēm tomēr atšķiras, bet pēc prasībām mēs, tikai mazākā mērogā, esam tieši turpat; man liekas, ka tas nav samērīgi," saka Auziņa.

Burtniekos tikšot veiktas prasītās izmaiņas, pārbūvējot ieeju un tualetes, kas no pašvaldības prasīs vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti