Autonoms tīkls ir viens no būtiskākajiem elementiem, kaujas apstākļos nodrošinot 5G sakarus. Ar modēma palīdzību var darbināt brilles, redzēt visu tiešsaistē papildinātā realitātē.
Pateicoties 5G augstas kvalitātes sakariem, kaujas laukā var paņemt līdzi līdz šim nebijušus tehnoloģiskus risinājums. Daudziem speciālistiem vairs nav jābūt klātienē, lai vadītu operācijas. Arī operatīvo plānošanu var veikt, izmantojot virtuālo un papildināto realitāti, kā arī nosūtīt milzīgus datu apjomus ļoti lielā ātrumā.
"Pat atrodoties dažādās vietās, komandieri var izstrādāt operacionālās darbības plānus, un viņiem nebūt nav jāatrodas vienā štābā pie vienas kartes," pastāstīja LMT prezidents Juris Binde.
Vēl viens piemērs – kaujas laukā palīdzēt salabot kādu salūzušu iekārtu, meistaram darbojoties attālināti. "Tā informācijas plūsma un iespēja, piemēram, kaut ko salabot, saremontēt, palaist, tā patiesībā var notikt nekavējoties tieši kaujas darbības laukā," norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").
Tieši Ādažu militārā bāze šajā ziņā ir unikāla vieta, kur trenēties un apjaust visas iespējas, ko bruņotajiem spēkiem var un ko nevar nodrošināt virtuālā un papildinātā realitāte.
"Šeit bāzē ir iespēja tā kā laboratorijā paskatīties, kas strādā, kas nestrādā un kas tuvākajā laikā principā būs ieviests Latvijas bruņotajos spēkos un aizsardzības sistēmas nodrošināšanai visās NATO sabiedroto valstīs," norādīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.
"Patiesībā šobrīd pasaulē ir tikai divi šādi testa poligoni. Viens ir Latvijā, otrs ir Amerikas Savienotajās Valstīs. Tā kā mums ir visas iespējas būt par līderiem šajā attīstībā, un Latvija ir atvērta, jo visi NATO partneri ir laipni aicināti piedalīties, darboties šajā testa vidē un pārbaudīt savus tehnoloģiskos risinājumus," sacīja Binde.
Vēl viena no tehnoloģiju iespējām ir virtuālie treniņi, kas pielīdzināmi reāliem kaujas apstākļiem. Šādi var arī pārbaudīt psiholoģisko noturību, spēju pieņemt pareizus lēmumus. Speciālisti norāda – daudzas no iespējām, ko var trenēt virtuāli, praktiskos treniņos izmaksātu ārkārtīgi dārgi.