Vairāk nekā 200 karavīru piektdien Ādažu poligonā izmantoja teju visu NATO paplašinātās kaujas grupas rīcībā esošo artilērijas arsenālu. Tieši tāds bija šeit izvietotās NATO kaujas grupas mācību “Gangster Prime” galvenais mērķis. Ik pēc 30 sekundēm atskanēja šāvieni no kanādiešu 155 milimetru haubicēm, kuras mērķus var satriekt 20 līdz 30 kilometru attālumā. Pēc tam pie darba ķērās Spānijas 120 milimetru mīnmetēju vienība, kas domāta mērķu iznīcināšanai rādiusā līdz astoņiem kilometriem.
Kanādas artilēristi ar savām haubicēm satrieca mērķus vismaz astoņu kilometru attālumā, bet spāņu kolēģi ar mīnmetējiem to paveica sešu kilometru attālumā.
Mācību rīkotāji ar sasniegtajiem rezultātiem ir apmierināti.
"Šaušanas rezultāti bija ļoti labi, jo mēs nesteidzāmies. Viss notika nedaudz lēnāk, nekā mēs šaujam kaujas apstākļos. Šāvieni bija ik pēc 30 sekundēm, tādēļ arī lādiņi mērķī krita ļoti precīzi. [..] Kaujas apstākļos mēs minūtes laikā izšaujam trīs šāvienus no katra ieroča. To mēs darām, lai ieroči pārāk neuzkarstu. Mēs protams varam šaut vēl ātrāk, bet to nevar darīt ilgstoši," stāstīja Kanādas bruņoto spēku majors Endrjū Kurs.
Artilēristi stāstīja, ka, lai gan treniņi tiek aizvadīti ikdienā, tie galvenokārt ir saistīti ar dažādu komandprocedūru apguvi. Ņemot vērā, ka kaujas grupā piedalās dažādu valstu pārstāvji, satiekoties praktiskajos treniņos, dažkārt rodas grūtības.
"Iespējams, ka galvenās grūtības ir saistītas ar integrāciju valodu barjeras dēļ. Tomēr procedūras vairāk vai mazāk ir tās pašas. Tas mums ļauj daudz vienkāršāk strādāt kopā," stāstīja Spānijas bruņoto spēku leitnants Alehandro Kolado.
"Dažkārt tā ir valodas barjera. Bet mēs runājam vienotā artilērijas valodā. Tehniskie parametri ir tie paši, tāpēc mēs viens otru ļoti labi saprotam," piebilda Kurs.
Karavīri uzsvēra, ka mūsdienu kaujas laukā netiešās uguns atbalsts ir būtisks gan brīžos, kad jādodas uzbrukumā, gan brīžos, kad jāaizstāv savas pozīcijas.
Līdztekus NATO kaujas grupas kareivjiem mācībās "Gangster Prime" piedalījās arī Latvijas Nacionālo bruņoto spēku artilēristi. Savukārt, iesaistoties Beļģijas iznīcinātājiem F-16, savas spējas trenēja arī priekšējie novērotāji un tuvā gaisa atbalsta dispečeri.