"Cilvēki jautā ļoti bieži. Staigāju ar suni, un ātrā palīdzība bieži braukā turpu šurpu un arī lūdz. Un mums ir dzīvoklī signalizācija, un man stāstīja, ka bija izsaukums uz Plato ielu 18, korpuss 1, bet mašīna atbrauca uz Plato [ielu] 18 bez korpusa. Domāju, ka haoss ir starp mājām,” stāsta kāda Platajā ielā sastapta Bolderājas iedzīvotāja.
Platā iela ir tipisks neloģiskas adresācijas piemērs. To pāršķeļ dzelzceļa sliedes un pļava, bet otrpus sliedēm Platajai ielai ir divi dažādi virzieni. Tikai viens no visiem posmiem - visīsākais - ir vēsturiskā Platā iela. Šis posms pēc adrešu reformas saglabās savu nosaukumu, bet pārējiem diviem posmiem būs citi nosaukumi - Rīgas dome nolēmusi risināt adrešu haosu Rīgā.
„Iepriekšējā adrešu inventarizācija Rīgas pilsētā ir veikta pēc 2. pasaules kara,” saka Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs. Neloģisku adrešu piemēru Rīgā ir ļoti daudz. 2012. gada vasarā būvvalde pārņēma „Rīgas ĢeoMetra” adresācijas funkcijas un pa šo laiku inventarizējuši visas pilsētas adreses - kopā ap pusmiljonu. Mainīt plāno astoņus līdz desmit tūkstošus adrešu, kas vēsturiski piešķirtas pēc dažādiem principiem. Pašreizējiem Ministru kabineta adresācijas sistēmas noteikumiem neatbilst, piemēram, perpendikulārs ielas pagrieziens, kā tas ir jau minētajā Platajā ielā. Ielu numuri jāpiešķir virzienā no pilsētas centra uz perifēriju un pāra numuriem jāatrodas ielas labajā pusē, arī tas ne visur saskan ar noteikumu prasībām. Tāpat nedrīkst būt adreses ar diviem numuriem, ko atdala ar slīpsvītru. Šāda prakse nāk no padomju laikiem, kad divu ieplānotu ēku vietā uzbūvēja tikai vienu, un tai piešķīra divus numurus, lai nezaudētu numuru secību.
„Padomju laikā [bija] šī ekstensīvā dzīvojamo rajonu apbūve. Bija princips, ka nosaukumu piešķīra pēc lielākās ielas, neatkarīgi no tā, vai ēkai tiešām ir pieguļoša šī iela vai arī tā atrodas krietni tālāk.”
Adrešu haoss rada grūtības policijai, ātrajai medicīniskajai palīdzībai, ugunsdzēsējiem, tehniskajiem dienestiem un tamlīdzīgi. Arī Rīgas Taksometru parka dienesta vadītāja Marianna Trofimenko zina, ka neloģisku adrešu Rīgā ir daudz un tas apgrūtina viņu darbu: „Meitenes jau zina, ka, piemēram, tā māja atrodas tur un tur, un viņas kā stūrmanis diktē šoferim, kā vieglāk piebraukt. Bet tas aizņem laiku.”
Trofimenko saka, ka
vissarežģītākie rajoni taksistiem ir Pārdaugava, arī Mārupe. Ziņa, ka adreses mainīs, viņus šausminot, jo tās būs atkal jāapgūst no jauna. Tomēr, lai mazinātu iedzīvotāju neērtības, drīzumā pilsētā sāksies arī adrešu maiņas publiskā apspriešana.
Izpilddirekcijās būs pieejamas kartes, kurās iezīmētas maināmās adreses un to provizoriskie nosaukumi un numuri. Sākotnēji plānotas vairākas publiskās apspriešanas Pārdaugavā. Uz visām adresēm būvvalde aizbraukt nevar, tāpēc lūdz iedzīvotājus informēt, no kuras ielas viņi mājām reāli piekļūst. Informāciju par adrešu reformu varēs atrast būvvaldē, izpildirekcijās un to mājaslapās.