Ar ko saistīts “sigaretņiku” izmantotās teritorijas nomnieks
LTV žurnālista nopelnītais pie Tigrana pēc procesa sākšanas nonāca policijā kā pierādījums. Pirms tam nopelnīti ap 300 eiro, tos ziedos labdarības kampaņā “Dod pieci”.
Policijas operācijas laikā aizturēto skaits – 12 cilvēki. Seši - tiešie tirgotāji un “točku” priekšnieki, tostarp arī Tigrans, pie kura pastrādāja raidījuma žurnālists. Savukārt četri no viņiem ir visas šīs cigarešu tirdzniecības sistēmas, iespējams, uzturētāji. Tiesa kā drošības līdzekli viņiem noteica apcietinājumu.
Divi no viņiem ir Centrāltirgus apsargi, viens zemāka ranga, otrs – maiņas vecākais.
Divi pārējie savukārt ir šīs teritorijas nomājošās uzņēmuma “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsēta” cilvēki.
Viena ir Irina, kura ir sava veida visu būdu saimniece un tās izīrē. Bet vislielākais ķēriens ir Vilnis Visors. Viņš ir uzņēmuma “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsēta” valdes loceklis, faktiskais tā vadītājs. Viņam Centrāltirgū pieder arī ēstuves “Cepelīns” un “Perons”.
Uzņēmumā “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsēta”
- 50% pieder kādai Radmilai Orlovai,
- 25% kādai Zanei Vilcānei
- un 25% kādam Viktoram Baklaginam.
Neviens no viņiem nav plaši pazīstams uzņēmējs, bet, šķetinot viņu saites, vairākas lietas kļūst skaidrākas, secināja “Aizliegtais paņēmiens”.
Viktora Baklagina vārds publiski vienīgo reizi izskanējis saistībā ar kāpas apbūves lietu Jūrmalā. Tur 23 hektāri meža, ko saimnieki grib izcirst par labu apbūvei, pieder firmai “Mežakrasts”, kurā Viktors Baklagins ir īpašnieks kopā ar Aleksandru Haritonovu.
Aleksandrs Haritonovs savukārt ir deviņdesmito gadu leģendārās kriminālās autoritātes Ivana Haritonova brālis. 1998. gadā Ivanu Haritonovu notiesāja par izspiešanu grupā. Sodu viņš izcieta, tagad viņš ir brīvībā, taču oficiālu biznesu šobrīd viņam nav.
Zane Vilcāne ir advokāte advokātu birojā “Dzanuškāns un partneri”. Vilcāne ir bijusi (vai vēl joprojām ir - to precīzi nevar apgalvot) civilattiecībās ar Oļegu Hudjakovu un viņiem abiem ir kopīgi bērni.
Hudjakovs savukārt tiek uzskatīts par Ivana Haritonova cilvēku. Šobrīd viņš kopā ar trim citiem apsūdzētiem tiek tiesāts lietā, kas sākta 2015. gadā par personas nolaupīšanu, izspiešanu, laupīšanu. Vēl Hudjakovam ir bijusi lieta par draudiem noslepkavot, bet šī lieta izbeigta.
Radmila Orlova, spriežot pēc “Facebook” fotogrāfijām, apceļo pasauli, bauda dažādu zemju ēdienus un iepozē. “Instagram” profilā norādīts, ka viņas pašreizējā atrašanās vieta ir Barselona, taču raidījumā rīcībā ir arī viņas deklarētā adrese Jūrmalā - dzīvoklī modernā daudzdzīvokļu mājā. Tiesa, tur viņu sastapt neizdevās. Raidījums noskaidroja, ka šāds dzīvoklis maksā, sākot no 200 000 eiro.
Radmila Orlova ir sieva Artjomam Orlovam, kurš savukārt ir Nainas Orlovas dēls. Un Naina Orlova jeb iepriekš Naina Cibuļska ir bijuši Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāja, nu jau arī ar kriminālo pagātni - 2011. gadā uz vienošanās pamata ar prokuratūru viņa sodīta par neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos, nelikumīgām darbībām ar maksāšanas līdzekļiem un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā. Sods bija - 5 gadi nosacīti un 16 000 latu. Aģentūra LETA vēstīja, ka Cibuļska pirms daudziem gadiem arī bija starp kādreizējiem uzņēmuma “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsēta” īpašniekiem.
Vērienīgā operācija ar kinologiem un droniem
Policija vērienīgo operāciju Centrāltirgū īstenoja pēc tam, kad LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālists iefiltrējās nelegālo cigarešu biznesā Rīgas Centrāltirgū un, redzot visu nelegālo darbību kopējo apjomu, raidījuma komanda vērsās Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldē.
Pēc operācijas izskanējušas bažas par Tigrana nodarbinātā raidījuma komandas dalībnieka drošību. Tam nav pamata, ar Tigranu veiktas profilaktiskas pārrunas, un viņš šobrīd tiek uzmanīts konkrētā procesa ietvaros.
Pēc raidījuma sniegtajām ziņām sākts kriminālprocess. Izrādījās, ka arī pati policija jau vairāk nekā gadu vākusi dažādu informāciju par Centrāltirgu, un tagad notika vairākas operatīvās darbības, arī telefonsarunu noklausīšanās.
Vienas no cigarešu “točkām” priekšnieks Tigrans, kurš nodarbināja raidījuma žurnālistu, bija tikai viens no ķēdes posmiem, turklāt salīdzinoši neliels. Galvenais bija saprast, vai šī cigarešu mafija ir saistīta ar teritorijas nomnieku – uzņēmumu “Tirdzniecības centrs Latgales priekšpilsēta” un vai šajā biznesā ir iesaistīta Centrāltirgus apsardze.
Kad raidījuma komanda atstāja tirgu un žurnālists pameta darbu pie Tigrana, sākās policijas operācija.
21.novembrī operācijā bija iesaistīti 70 policisti, kuri ieņēma vietas posteņos ap Rīgas Centrāltirgu un gaidīja komandu, kad var uzsākt veikt aizturēšanas un kratīšanas. Operācijas otrajā etapā iesaistīti kriminālpolicijas darbinieki, kuri piedalījās konkrētu personu aizturēšanā un uzsāka kratīšanu arī Rīgas Centrāltirgus teritorijā.
Operācijā piedalījās arī kinologi un droni, turklāt kinologi arī no Valsts ieņēmumu dienesta, un suņi, kas apmācīti meklēt arī narkotikas un naudu.
Policija centās nosegt pēc iespējas lielāku rādiusu, lai aizturēšanas brīdī noķertu maksimāli visas personas, kas saistītas ar nelegālu cigarešu tirdzniecību.
Policija atzīst, ka operācijā necentās “skriet pēc izņemto cigarešu daudzuma”, bet vairāk centās pierādīt katra konkrētā cilvēka iesaisti tajā. Izņemto cigarešu skaits tiešām neliels - tikai aptuveni 40 bloki, jo tirgotāji sadala riskus un vienuviet lielus krājumus neveido.
Cigarešu tirgotājiem peļņas iespējas ir milzīgas, lētākās cigaretēs ir ieinteresēti arī to pircēji, tāpēc ir naivi domāt, ka tirgotāji nemeklēs citus veidus, kā satikt cigarešu pircējus.
Iekšlietu ministrija rosināja sodīt tirgoņus ar piespiedu darbiem, sarunās par soda politiku iesaistīta arī Tieslietu ministrija, bet tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā Konservatīvā partija) uzskata, ka tirgotāju sodīšana nav problēmas risināšana, svarīgākais ir apkarot cigarešu kontrabandu. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzskata, ka par nelegālu cigarešu tirdzniecību būtu jāsoda vēl bargāk un būtu jāparedz kriminālatbildība arī par nelieliem tirgošanās apjomiem, kā tas šobrīd ir ar alkoholu.
Savukārt Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes vadītājs Andrejs Sozinovs cer, ka likumdevēji atbalstīs priekšlikumu, ka jāsoda ne tikai tirgotāji, bet jāliek viņus uzmanīt arī teritoriju saimniekiem un ka arī iznomātājs būtu atbildīgs par to, kas tur notiek. Patlaban jaunā Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās diena ir atlikta par pusgadu, un vēl ir laiks kādam izmaiņas veikt.
KONTEKSTS:
Novembra vidū “Rīgas centrāltirgus” teritorijā, administrācijas ēkā un SIA “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsēta” nomātajā teritorijā Valsts policija veica vairāk nekā 80 kratīšanas, un ir aizturētas vairākas personas. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka kratīšanās, iespējams, tika meklētas kontrabandas cigaretes.
Pēc policijas kratīšanām LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” publiskoja savu eksperimentu, kura laikā žurnālisti iefiltrējās šajā biznesā. Noskaidrots, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro.
Turklāt kontrabandas cigarešu tirgotājiem mēdz būt administratīvie sodi pat 100 tūkstoš eiro, bet piedzīt tos nevar, jo sodītajiem nav legālu ienākumu. Cits soda mērs par nelikumīgu cigarešu izplatīšanu likumā šobrīd nav paredzēts. Politiķi par konkrēto rīcību vēl nav vienojušies.
Pēc notikušā Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) uzdevis tirgus vadībai lauzt ilggadējo līgumu ar “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”, un nomniekam teritorija jāatbrīvo līdz 13. janvārim.