Tā kā zobu sāpes nevar uzskatīt par plānotām, tās arī bērnus piemeklē negaidīti. Šādu situāciju ārstniecībā mēdz dēvēt par akūtu, tādēļ vecāki ar sasirgušo bērnu zobārsta darba laikā var mēģināt griezties bez pieraksta, taču nakts stundās, visticamāk, vizīte būs tikai par maksu, turklāt ne mazu. Tas nepatīkami pārsteidzis kādu Latvijas Televīzijas skatītāju.
“Mazmeitai sasāpējās zobiņš, noskaidrojām, kur pieejams dežūrārsts un aizvedām. Par piena zoba salabošanu sešgadīgam bērnam samaksājām 120 eiro. 120 eiro! Tas jau izskatās pēc krāpšanas. Par savu darbu jāsaņem samaksa, bet ne jau 120 eiro par vienu plombi piena zobam bērnam," stāsta skatītājs.
Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andris Paeglītis skaidro, ka Latvijā vidēji uz 1354 pacientiem ir viens zobārsts, kas esot pietiekami, un nevajadzētu situāciju ielaist tik tālu, ka naktī jāmeklē steidzama palīdzība.
"Šeit jautājums ir par to, vai ar bērnu, kuram naktī sāp zobs, jāiet uzreiz pie ārsta, varbūt var iedzer pretsāpju tableti un iet no rīta pie sava ģimenes zobārsta. Mums ir iespēja, daži zobārstniecības kabineti to organizē pa nakti, bet valsts to nespēj finansiālu iemeslu dēļ," norāda Paeglītis.
Dežūrārsta palīdzība ir pieejama visos Latvijas reģionos. Citādi ir ar dežūrzobārstu, tādēļ zobārsti aicina vecākus izmantot valsts apmaksātas iespējas veikt bērniem regulāras pārbaudes pie zobārsta un higiēnista.
"Problēma ar pieejamību un zobārstiem ir vecāku attiecības ar zobārstu, ir jābūt savam ģimenes zobārstam, kam varētu piezvanīt un visu nokārtot. Ko lai saka šim cilvēkam par 120 eiro? Nu tiešām, meklējiet zobārstu, mums ir laba zobārstniecība, bet tikai jābūt abpusējai uzticībai. Tad šo jautājumu atrisināsim," saka Paeglītis.
Redzot, ka bērni, lai saņemtu palīdzību nakts stundās, gaida rindā, skolotāju arodbiedrības vadītāja un trīs bērnu mamma Inga Vanaga gatavo iniciatīvu platformā “Mana balss”, lai turpmāk gan Rīgā, gan reģionos būtu iespējams saņemt akūtu stomatologa palīdzību. "Kaut vai Bērnu slimnīcā, bet lai vecāki zina, ka ir iespējams saņemt palīdzību," pauž skolotāju arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.
Tikmēr Paeglītis uzsver, ka vispirms sabiedrības un valsts prioritātei jābūt veselībai. "Es zinu, ka daudzi ārsti stāv rindā līgumam par bērnu zobārstniecību, šī situācija uzlabojas. Mana prognoze varētu būt tāda, ka vecāks izvēlas savu ģimenes zobārstu un vecāks noslēdz līgumu par bērniem ar valsts apmaksātu zobārstniecību. Es prognozēju, ka tāds būs. Tas nebūs atkarīgs no manis, bet no sabiedrības. Kamēr valstij un sabiedrībai nebūs prioritāte veselība, tas nebūs ātri, bet mēs pie tā nonāksim," pauž Paeglītis.
Tomēr ne visi zobārsti ārstē bērnu bez maksas arī dienas laikā. Par zobu labošanu bērnam nav jāmaksā tikai tādā gadījumā, ja vizīte ir pie zobārsta vai zobārstniecības iestādē, kas ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par valsts apmaksātu plānveida zobārstniecības palīdzību bērniem līdz 18 gadu vecumam.