Algu subsīdiju piešķiršana tikai personām ar Covid-19 sertifikātu varētu tikt apstrīdēta tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atbalstam Covid-19 krīzes laikā algu subsīdijām var pretendēt tikai personas, kurām iesnieguma iesniegšanas brīdī ir Covid-19 sertifikāts. Latvijas Radio aptaujātie darba devēju un ņēmēju pārstāvji atzina, ka, no vienas puses, valdības spertie soļi vakcinācijas tempa kāpināšanā ir saprotami, bet, no otras puses, pauda bažas, ka būs gadījumi, kad to apstrīdēs Satversmes tiesā.

Algu subsīdiju piešķiršanu tikai personām ar Covid-19 sertifikātu varētu tikt apstrīdēta tiesā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Valdība lēmusi, ka atbalstam Covid-19 krīzes laikā algu subsīdijām paredzēti 32 miljoni eiro mēnesī. Uz algu subsīdiju var pretendēt tikai personas, kurām iesnieguma iesniegšanas brīdī ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Izņēmums vakcinācijas neesamībai ir ārstu konsīlija slēdziens par atļauju nevakcinēties.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš uzsvēra, ka šis nav pirmais no rīkiem, kuru valdība izmanto, lai veicinātu vakcinācijas tempa pieaugumu.

"Par šo pat diskusijas īsti nebija. Tā jau zināmu laiku ir valdības politika – faktiski jebkāda šāda veida atbalsta virzienu mēģināt iegriezt un uzlikt uz papīra tādā veidā, lai tas vienlaikus arī motivētu vakcinēties. Tas, ņemot vērā sarežģīto situāciju, ir saprotams. Vai būs prasība Satversmes tiesā? Es domāju, ka tas nav jautājums, jo es domāju, ka kāds noteikti iesniegs. Arī Satversmes tiesa skata jautājumus pietiekami konservatīvā tempā, rūpīgi izvērtējot visas normas, un tas prasa laiku. Līdz ar to skaidrs, ka Satversmes tiesas spriedums, lai kāds tas būtu, būs ne ātrāk kā pēc pusgada."

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns uzsvēra, ka algu subsīdijas krīzē skartajiem uzņēmumu darbiniekiem ir nepieciešamas, bet tas ir nepieņemami, ka atbalstu dot tikai personām ar Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu.

Baldzēns teica: "Viņi paši ir sastrādājuši šos nodokļus, un valdība cilvēkus šobrīd dala, un šiem dalīšanas principiem nedrīkst būt selektīva izvēle. Es domāju, ka diezgan masveidīgi to darīs darbinieki, un mēs arī no savas puses gatavojamies, lai mēs būtu gatavi tajā brīdī, kad būs konkrēts tiesību aizskārums. Esam gatavi sniegt prasību tiesā, ja tie ir arodbiedrības biedri. Vienīgi mums bažas rada milzīgā pārslodze, kas var veidoties tiesību institūcijās, bet tā nav mūsu vaina."

Varētu sākties atlaišanas

Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas jurists Jānis Pumpiņš prognozēja, ka līdz ar šo noteikumu attiecībā uz algu subsīdijām darba devēji varētu izlemt krīzes laikā darbiniekus atlaist.

"Ja darba devējiem šajā dīkstāves laikā, kad vairākām nozarēm faktiski ir apturēta saimnieciskā darbība, nebūs iespēja darbiniekiem izmaksāt atalgojumu par dīkstāvi, tad, iespējams, būs izšķiršanās izbeigt šīs darba attiecības. Gan darba devējs nomaksā nodokļus par darbinieku un attiecīgi darbinieks, no kura arī tiek maksāti nodokļi, jūtas sociāli apdrošināts, un tad rodas jautājums, kādēļ šāda veida nodokļi jāmaksā, ja pēc tam nav atbalsta mehānismi pieejami," norādīja Pumpiņš.

Šis atbalsts nav sociālais pabalsts

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš Latvijas Radio uzsvēra, ka nodokļu nomaksas disciplīnu veicina dažādi aspekti un praktiski nebūs iespējams izmērīt, vai pēc šīs algu subsīdijas izmaksāšanas kārtības kāds izlems vairs nemaksāt nodokļus. Arī tiesiskais aspekts valdībā ir apspriests.

Lapiņš skaidroja: "Valsts atbalsta programmas nav tiesības. Tie ir atbalsta pasākumi, kurus valsts var piešķirt un var nepiešķirt pēc jebkādiem kritērijiem, kas ir izvēlēti konkrētā programmā. Šis nav sociāls atbalsts. Šis ir, lai ierobežojumu laikā mēs maksimāli saglabātu uzņēmumu skaitu un maksimāli īsā laikā veicinātu vakcinācijas tempa pieaugumu, lai pēc iespējas ātrāk varētu iziet no ierobežojumiem, kas ir ļoti dārgi."

Advokātu biroja "Cobalt" vadošais partneris, zvērināts advokāts Lauris Liepa uzsvēra, ka gan darba devējiem, gan ņēmējiem ir tiesības pārbaudīt tiesā, vai likumdevēja pieņemtā norma ir pamatota.

Liepa sacīja: "Kā tiesa lems, to, protams, ir grūti prognozēt. Protams, ka tiesas nedzīvo atrauti no tās situācijās, kādā sabiedrība šobrīd atrodas. Tiesas tiesneši redz, ka ir jābūt kādam veidam, kā var apturēt Latvijas sliktā, nožēlojamā nozīmē "varonīgo" smago stāvokli, ka Latvija ir viena no smagāk skartajām pandēmijas valstīm pasaulē. Dabiski, ka tiesneši domās ar veselo saprātu ne tikai juridiski sholastiski, ko kāda norma paredz vai neparedz."

Lai algu subsīdijas piešķirtu, tas vēl jāapstiprina Eiropas Komisijai, kas varētu notikt tuvākajās divās, trīs nedēļās.

KONTEKSTS:

Valdība otrdien apstiprināja apgrozāmo līdzekļu un subsidēto darba algu atbalsta programmas Covid-19 ietekmētajiem uzņēmumiem. Algu subsīdijas izmaksās līdz 700 eiro katram strādājošajam, kurš vakcinēts pret Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti