Panorāma

Bobsleja olimpiskais zelts Siguldā

Panorāma

ASV atvēlēs 1 miljardu dolāru Baltijai

Dānijas tiesas lēmums Misānes lietā raisa sašutumu

ĀM neizpratnē par Dānijas tiesas lēmumu Misānes lietā; cilvēki pauž savu nostāju sociālajos tīklos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Latvijas Ārlietu ministrija paudusi neizpratni par Dānijas tiesas lēmumu Kristīnes Misānes lietā un sola iedarbināt visus iespējamos mehānismus, lai panāktu viņas neizdošanu Dienvidāfrikas Republikai.

ĀM neizpratnē par Dānijas tiesas lēmumu Misānes lietā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau vēstīts, ka Dānijas apgabaltiesa vakar nolēma neatbrīvot un paturēt apcietinājumā Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kuru Dienvidāfrikas Republikā apsūdz sava bērna nolaupīšanā.

Milzu sarūgtinājumu Dānijas attieksme gan pret konkrēto cilvēku, gan Latviju kopumā raisījusi Kristīnes Misānes ģimenes pārstāvjiem, tāpat par pilnīgu absurdu to dēvē virkne aktīvu sabiedrības pārstāvju, aicinot iesaistīties konkrētā atbalstā Latvijas pilsonei.

Latvijas Ārlietu ministrija pauž neizpratni par vakardienas Dānijas tiesas lēmumu, ar kuru tā patur apcietinājumā mūsu pilsoni Kristīni Misāni. Respektējot tiesu varas neatkarību, ministrijai tomēr nav saprotami šie apstākļi, kādēļ Latvijas pilsone jau otro reizi tiek paturēta apcietinājumā, lai gan arī Dānijas likumi nosaka, ka – ja 30 dienu laikā persona netiek izdota – tā ir atbrīvojama.

Ārlietu ministrija joprojām patur kā prioritāti - cīnīties par mūsu pilsones tiesībām – uzsver Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris,

„Izdošana nav notikusi. Jāatgādina, ka vakardienas lēmums nebija par izdošanu, bet tieši par paturēšanu apcietinājumā, un kamēr mūsu pilsone atrodas Dānijā, mēs turpinām savu darbu, lai darītu visu iespējamo, lai šo situāciju vērstu par labu,” uzsver Beķeris.

Gadījumā, ja tomēr notiks izdošana, un Ārlietu ministrija gatavojas šādam scenārijam, tad ministrija sola arī šādā gadījumā nodrošināt sievietes pamattiesības Dienvidāfrikas Republikā, taču šobrīd tomēr tiek meklētas visas iespējas, lai izdošana nenotiktu. Un šai saistībā tikšot iedarbināti visi iespējamie starpvalstu sadarbības un strīdu risināšanas mehānismi.

Esam absolūti satriekti par Dānijas kā valsts attieksmi pret Latvijas pilsoni un Latviju kopumā – tā emocionālo stāvokli sievietes ģimenē raksturo viņas māsa Mārīte Batraka. Latvija līdz šim situāciju risinājusi visaugstākajā līmenī, bet Dānija noraidījusi visus variantus.

„Es nezinu, vai te mēs varam runāt par kaut kādu taisnīgu tiesu, taisnīgu attieksmi pret Latvijas pilsoni kā Eiropas Savienības pilsoni. Te stipri ir jādomā, kas tā ir par valsti un vai mēs vēlamies ar tādu sadarboties,” uzsver Mārīte Batraka.

Kā šobrīd vienīgo iespēju Mārīte Batraka redz, ka procesā aktīvi iesaistās Latvijas Tieslietu ministrija, griežoties Eiropas Centrālajā tiesā ar lūgumu - izskaidrot šo gadījumu, kā pārņemt Latvijas pilsoni tiesiskā ceļā.

Sabiedrība jau daudzkārt paudusi savu attieksmi pret šo gadījumu, piedaloties piketos pie Dānijas vēstniecības Rīgā,

šobrīd cilvēki aktīvi pauž savu nostāju sociālajos tīklos, dēvējot šādu situāciju par pilnīgu absurdu.

It īpašs pārsteigums, ka tā rīkojas Dānija, kas ir teju vai flagmanis Eiropā dažādu cilvēktiesību aizstāvības jomā.

Latvijas pilsoņi tiek aicināti nesamierināties ar šo absurdu, un parādījusies konkrēta iniciatīva - rakstīt vēstules nozīmīgām Dānijas iestādēm, to jau izdarījusi mākslas zinātniece Inga Šteimane.

„Sociālajos tīklos Aija Lulle ir aicinājusi rakstīt šīs 50 vēstules iestādēm, kur mēs vienkārši korekti izskaidrojam situāciju. Un es tiešām esmu to jau izmantojusi. Es, piemēram, esmu atvērusi Dānijas Karaļnama oficiāli publicētos e-pastus un esmu uz tiem jau savu protestu nosūtījusi. Uz vairākiem e-pastiem. Un lai arī cik tas liekas varbūt bērnišķīgi, vai liekas – kas nu tur klausīsies, bet es tomēr domāju šajā gadījumā, ka tas, ka mēs esam demokrātiska valsts, galu galā arī Dānija ir demokrātiska sabiedrība, ka tas varētu tomēr kaut ko būtisku nozīmēt,” stāsta Inga Šteimane.

Sociālajos tīklos ir izskanējis arī ierosinājums boikotēt Dānijas preces.

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.  

Iepriekš Misānes izdošana Dienvidāfrikai bija paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā plānots lemt par sievietes iespējamo atbrīvošanu, taču pirmdien, 10. februārī, kļuva zināms, ka Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu, tādējādi ļaujot viņai piedalīties piektdien, 14. februārī, Kopenhāgenā paredzētajā tiesas sēdē. Savukārt Dānijas tiesa 14. februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni.

Latvija ir atkārtoti aicinājusi Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti