Trešdien Rīgā ielidos "airBaltic" reisi no Frankfurtes, Amsterdamas un Stokholmas, mājās nogādājot 280 Latvijas un Lietuvas valstspiederīgos. "Bija divu nedēļu pauze, lai pārbaudītu, vai viss ir kārtībā. [Turpmāk] katru nedēļu būs divi reisi no Frankfurtes un Amsterdamas. Vēl iespējams atgriezties caur Minsku, Tallinu, Viļņu un Helsinkiem," skaidroja Beķeris.
Beķeris stāstīja, ka krīzes sākumā Latvijā gan ar repatriācijas reisiem, gan pastāvīgi atgriezās 4000 valstspiedrīgo. Tagad darbs turpinās ar citiem cilvēkiem, kas vēlas doties uz Latviju. "Šobrīd vairāk nekā 300 cilvēkiem ir akūta nepieciešamība atgriezties. Virkne cilvēku bija pieņēmuši lēmumu neatgriezties pirmā mēneša laikā, rēķinoties, ka ārkārtējā situācija ilgs tikai mēnesi. Daļa cilvēku zaudējuši darbu [ārzemēs], ir studenti, apmaiņas programmu dalībnieki," stāstīja Beķeris.
ĀM rīcībā esošā informācija liecina, ka lielākā daļa no minētajiem 300 valstspiederīgajiem atrodas Eiropā, taču ir daudzi, kas šobrīd uzturas Āzijā vai Amerikā. "Indijā ir sarežģīta situācija. Apmēram 40 cilvēku cenšas atrast ceļu no Indijas. Mjanmā ir sarežģīta situācija - tur ir viens cilvēks. Desmit cilvēki ir Filipīnās. Ir daļa cilvēku, kas palikuši bez darba, bez iztikas līdzekļiem. Strādājam, lai šādi prioritārie pasažieri būtu pirmie," teica Beķeris.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule uzsvēra, ka repatriantiem būs jāievēro pašizolācija - Rīgā viņi saņems informāciju un ar parakstu apliecinās, ka dosies karantīnā. Tāpat repatriantiem būs jāsniedz ziņas par savu veselību un NMPD ir gatavi veikt pasažieru Covid-19 analīzes.
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis tikmēr pastāstīja, ka likumsargi nodrošinās kārtību, repatriācijas reisiem ierodoties Rīgā. Tāpat policija kontrolēs to, kā repatrianti ievēro 14 dienas ilgo pašizolācijas laiku. "Policija saņems anketēšanas veidlapas un informāciju pārbaudīs. Ja cilvēki neievēros ierobežojumus, nāksies piemērot sodus," pauda Krapsis.
Ielidojošo reisu pasažieri tiks nogādāti mājās. Rīgā dzīvojošie tiks vesti uz dzīvesvietām ar "Rīgas satiksmes" transportu, bet novados - ar autobusiem. "Mēs to nodrošinām visā Latvijā. Pasažieri tiek sakārtoti pa autobusiem un tad izvadāti pa valsti. Mēs vedam cilvēkus uz visiem reģioniem. Visi autobusi, kas tiek izmantoti, tiek aprīkoti, lai būtu pilnīgi droši. Autobusa vadītājiem tiek izdalītas maskas, un aicinām cilvēkus nesēsties aiz vadītāja," pauda Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš. Savukārt Lietuvas pilsoņi tiks policijas pavadībā nogādāti līdz kaimiņzemes robežai.
KONTEKSTS:
Vairums Latvijas ceļotāju, kuri vēlējās no ārzemēm atgriezties dzimtenē, to ir izdarījuši. Tādēļ Ārlietu ministrija martā izbeidza rīkot papildu repatriācijas avioreisus. Taču dažādās tālās un eksotiskās vietās vēl iesprūduši vairāki Latvijas valstspiederīgie. Viņu atgriešanai mājās Ārlietu ministrija solīja meklēt citus ceļus.
Ārlietu ministrija kopš 17. marta pavisam organizējusi 21 repatriācijas avioreisu, ar ko Latvijā atgriezušies 2276 cilvēki. Taču krietni lielāks skaits atgriezās pa citiem ceļiem, tostarp ar prāmjiem no Vācijas un Skandināvijas, kā arī caur kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju.