"Mēs varam runāt par vairākiem simtiem klientu, pilnīga pārliecība ir par aptuveni 200," tā augusta vidū viltoto Covid-19 sertifikātu skaitu lēsa Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, norādot, ka par Covid-19 vakcinācijas imitāciju pret kukuli uzsākti trīs kriminālprocesi.
Amatpersonas teica, ka viltus sertifikātu pircēji vakcinēto priekšrocības nevarēs izmantot. Tomēr nepilnu divu mēnešu laikā anulēta labi ja desmitā daļa viltoto sertifikātu.
"Šobrīd visus šos gadījumus, ko Valsts policija mums ir iesniegusi konkrēti par nelikumīgi iegūtajiem sertifikātiem, mēs esam anulējuši. Gan pašu vakcinācijas faktu, gan lieguši sertifikātu izmantot. Tādi šobrīd pēc skaita ir 20. Līdzko saņemam [informāciju], dienas laikā mēs šīs darbības veicam," stāsta Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns.
Valsts policija tikmēr norāda, ka izmeklēšana esot sarežģīta apjoma dēļ. Informācija par konkrētām personām, kurām vakcinācijas sertifikāti jāanulē, tiekot sūtīta tikai tad, kad ievākts pietiekams daudzums pierādījumu.
"Šis process nevar būt ātrs, jo policija rīkojas atbilstoši kriminālprocesa likumam, un uzsāktajos kriminālprocesos ir ļoti liels informācijas apjoms. [..]
Turklāt personas pārsvarā neatzīst, ka ir ieguvušas fiktīvu vakcīnu, un tas paildzina izmeklēšanu un pierādījumu nostiprināšanu," skaidro Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska.
Policija norāda, ka viena persona kriminālprocesā par vakcinācijas viltošanu ir apcietināta, savukārt vēl viena no apcietinājuma ir izlaista. Visiem mediķiem, kas iesaistīti kriminālprocesos par vakcinācijas imitāciju, piemērots drošības līdzeklis, kas aizliedz strādāt medicīnas iestādēs.