Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala pastāstīja, ka pašlaik ir apzināti 10 000 cilvēku, kuri varētu saņemt papildu Covid-19 devu. Tomēr pilnībā dati vēl nav atlasīti. "Pieņemot lēmumu kopā ar ārstu, skaits varētu mainīties," sacīja Gaigala.
Kam būs papildu vakcīnas devas?
Papildu vakcīnas devu rekomendē cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana, lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti. Šīs konkrētās iedzīvotāju grupas ir:
- aktīva vai nesena terapija pacientiem ar orgānu audzējiem vai hematoonkoloģiskām saslimšanām;
- pacienti pēc solido orgānu vai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
- smags primārs imūndeficīts;
- HIV infekcija ar CD4 šūnu skaitu mazāku par 50;
- aktīva terapija ar kortikosteroīdiem augstās devās, alkilējošiem medikamentiem, antimetabolītiem, TNF blokatoriem un citiem imūnsupresējošiem vai imūnmodulējošiem bioloģiskajiem preparātiem;
- pacienti ar ilgstošu dialīzi.
Imunizācijas valsts padomē norādīja, ka minētajām iedzīvotāju grupām divas vakcīnas devas imūnsupresijas dēļ var nebūt izveidojušas optimālu imūno atbildi. Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, kad saslimstība ar Covid-19 turpina pieaugt, šie cilvēki inficēšanās gadījumā pakļauti smagai Covid-19 slimības attīstībai, hospitalizācijas riskam, kā arī ilgstošiem veselības traucējumiem.
Kur pieteikties un kur vakcinēties?
Iedzīvotājiem ar būtiski novājinātu imūno sistēmu jāpiesakās pie ģimenes ārsta, pie ārstējošā ārsta ārstniecības iestādē Rīgā (Austrumu slimnīcā, Stradiņa slimnīcā, Bērnu slimnīcā) un citviet Latvijā (Vidzemes slimnīca, Daugavpils reģionālā slimnīca, Liepājas reģionālā slimnīca, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, Rēzeknes slimnīca, Jēkabpils reģionālā slimnīca).
Papildu vakcināciju var veikt:
- pie ģimenes ārsta, veicot vakcināciju praksē;
- ja ģimenes ārsts nevakcinē, pacients tiek nosūtīts vakcinācijai ģimenes ārsta sadarbības iestādē;
- veicot vakcināciju 10 ārstniecības iestādēs Rīgā (Austrumu slimnīcā, Stradiņa slimnīcā, Bērnu slimnīcā) un citviet Latvijā (Vidzemes slimnīca, Daugavpils reģionālā slimnīca, Liepājas reģionālā slimnīca, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, Rēzeknes slimnīca, Jēkabpils reģionālā slimnīca).
Papildu vakcīnu devu pret Covid-19 var veikt ar jebkura Eiropas Zāļu aģentūras apstiprināta ražotāja vakcīnu. To rekomendē, sākot ar 28. dienu pēc otrās devas saņemšanas ("Janssen" ražotai vakcīnai, sākot ar 28. dienu pēc pirmās (vienīgās) devas saņemšanas) vai vēlāk, izvērtējot imūnsupresijas pakāpi, kā arī nepieciešamības gadījumā jautājumu izskatot ārstu konsīlijā.
Lai ar personalizētu īsziņu un e-pastu informētu iedzīvotājus par iespēju saņemt papildu vakcīnas devu, NVD atlasa datus no iedzīvotāju reģistriem. Ja iedzīvotājs atbilst kādai no grupām, bet nesaņem personalizētu uzaicinājumu, papildu devu var saņemt, vēršoties pie ģimenes ārsta vai pie ārstējošā ārsta - speciālista, kas nodrošina slimības norises uzraudzību.
Citām sabiedrības grupām papildu vakcīnas devu nerekomendē
Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska trešdien preses konferencē par Covid-19 vakcīnas balstdevu uzsvēra, ka padomē pašlaik nav zinātniski pamatotas informācijas, datu un pierādījumu par papildu vakcīnas nepieciešamību pārējām sabiedrības grupām, neatkarīgi no vecuma vai veselības stāvokļa.
"Jebkuram lēmumam par papildu devas rekomendāciju ir jābūt balstītiem uz ticamiem, adekvāta līmeņa pierādījumiem. Ir jāņem vērā ieguvumi un riski gan katram indivīdam, gan sabiedrībai.
Ir jābūt pierādījumiem. Tas nav pirksts gaisā un izdomājam," sacīja Zavadska.
Viņa uzsvēra, ka drīzāk vajadzētu paplašināt pirmās un otrās Covid-19 vakcīnas devas aptveri, nevis runāt par papildu devu visai sabiedrībai.
Atbildot uz jautājumu par citu valstu pieredzi, Zavadska pastāstīja, ka daudzas valstīs balstās uz nelieliem pētījumiem par antivielām. Tomēr antivielas neatspoguļo reālo situāciju par imunitāti pēc vakcinācijas. Pašlaik neesot pietiekami pētījumi, kā arī reālās dzīves piemēri, kur vakcinēti cilvēki saslimuši ļoti smagi, tādējādi parādot, ka notikusi aizsardzības vājināšanās. Zavadska uzsvēra, ka vakcīna ir medikaments, ko nevaram lietot, kad gribas. Ir jābūt pamatojumam, kāpēc medikaments jālieto, un pašlaik pamatojuma neesot.
Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča preses konferencē paskaidroja, ka vakcinācijas jauda ir pietiekama, lai apmierinātu gan strauju pieprasījuma pēc potes kāpumu, gan arī, lai izpildītu lēmumus par papildu vakcināciju. Viņa arī norādīja, ka vakcinācijas taktika, atnākot rudenim, ir mainīta:
"Mēs mainīsim izbraukuma vakcinācijas veidus, kas ir vērsti uz aptveri un vakcinēšanas pakalpojumu pieejamību. Tas nozīmē, ka sadarbībā ar pašvaldībām plānveidīgi organizējam šobrīd izbraukuma vakcinācijas vietās, kur ir mazs vakcinēto procents un pēc vakcīnas cilvēkiem ir jābrauc tālu. Līdz ar to tas ir neērti un apgrūtinoši."
KONTEKSTS:
Valdība 7. septembrī vienojās pakāpeniski sākt Covid-19 revakcināciju Latvijā. No 15. septembra vakcīnas pret Covid-19 trešā deva būs pieejama personām ar būtiski novājinātu imūnsistēmu. Vienlaikus Veselības ministrijai jāizstrādā plāns, kā trešo vakcīnas devu piešķirt pārējām iedzīvotāju grupām.
Saskaņā ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju, Eiropas Slimību kontroles centra, Eiropas Zāļu aģentūras un Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām, pašlaik papildu vakcīnas deva vajadzīga cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana, lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti. Latvijas premjers par Covid-19 vakcīnas papildu devu izteicies, ka pirms ziedot citiem, būtu labi dot tās saviem iedzīvotājiem. Savukārt Pasaules Veselības organizācija uzsvērusi, ka trešās devas potēšana nav atbalstāma laikā, kad daudzās valstīs vakcīnas vēl joprojām nav pieejamas.
Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 46,66% iedzīvotāju, no kuriem vakcinācijas kursu pabeiguši 40,92%. Vakcinācija pieejama ikvienam iedzīvotājam no 12 gadu vecuma un tai var pieteikties pa tālruni 8989, vietnē "manavakcina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta.