Pēc trim nedēļām apritēs jau gads, kad Rīgas apgabaltiesa bijušajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un naudas sodu 20 000 eiro apmērā. Tiesa nolēma, ka Lembergam cietušajiem jāmaksā kopumā aptuveni 64 000 eiro, kā arī valsts labā no bijušā mēra jāpiedzen procesuālie izdevumi vairāk nekā 22 tūkstošu eiro apmērā.
Pirmās instances tiesa Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā dalībā mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijās.
No cietuma neizsprukt
Solījumu par drīzu redzēšanos Lembergs vairākkārt mēģinājis īstenot, taču nesekmīgi.
Pāris nedēļas pēc nonākšanas Rīgas Centrālcietumā Lemberga advokāts Māris Grudulis, pamatojoties uz viņa aizstāvamā slikto veselības stāvokli, iesniedza lūgumu pārskatīt Lembergam noteikto apcietinājumu. Taču to apgabaltiesa noraidīja.
Kopumā šāda veida pieteikumus no Lemberga advokāta tiesa saņēma vairākkārt, taču tie visi tika noraidīti, – arī tie, kur tika lūgts apcietinājumu aizstāt ar mājas arestu.
Pēc Lemberga advokātu teiktā, esot saasinājies aizstāvamā veselības stāvoklis, bet cietuma slimnīcā neesot atbilstošu speciālistu. Teikts, ka septembrī Lembergam konstatēta bruka, kas ārstējama ar ķirurģisku iejaukšanos.
No cietumsoda Lembergam līdz šim nav izdevies atbrīvoties, taču īslaicīgi Centrālcietuma telpas gan nācies pamest, tās iemainot pret cietuma slimnīcu Olainē.
"Grūti būt pilnīgi veselam"
Decembra sākumā tika saņemtas ziņas, ka, izplatoties Covid-19 infekcijai ieslodzījumu vietās, arī Lembergs saslimis ar vīrusu. Viņu pārveda uz cietuma slimnīcu Olainē. Lembergs maijā saņēma "Johnson&Johnson" vakcīnu pret Covid-19. Viņš Ieslodzījumu vietu pārvaldei lūdzis nodrošināt arī balstvakcīnu, bet to neesot saņēmis. Tāpēc bijušais Ventspils mērs vērsies ar prasību pret Ieslodzījumu vietu pārvaldi par 10 000 eiro kompensāciju saistībā ar viņam liegto iespēju saņemt poti.
Savu veselības stāvokli Lembergs nereti apraksta arī vēstulēs sievai.
Fragments no kādas vēstules: "Pulksten sešos no rīta ir celšanās. Arī es ceļos precīzi šajā laikā. Tā kā man ir veselības problēmas, veicu dažādus vingrinājumus, kuri man obligāti jāveic, lai varētu kustēties. Paldies cietuma administrācijai, kas man atļāva izmantot vingrošanas paklāju, uz kura es vingroju. Bet tāpat vairāk nekā pusi no tā, kas man jādara mana veselības stāvokļa noturēšanai, es izdarīt nevaru. To cietums man nodrošināt nevar, un līdz ar to mans veselības stāvoklis kļūst sliktāks – es to zinu un jūtu. Ja tagad es dotos uz veselības ekspertīzes komisiju, man neapšaubāmi piešķirtu invaliditātes grupu. (..) Man vairs nav tālu līdz septiņdesmit, un ir diezgan grūti būt pilnīgi veselam."
Ventspilnieku priekšstāvis
Tomēr ne veselības stāvokļa pasliktināšanās un saslimšana ar Covid-19, ne arī atrašanās cietumā Lembergam nav bijis šķērslis, lai būtu par ventspilnieku priekšstāvi, strādājot Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē.
Viņam gan pašam bija liegts balsot pagājušās vasaras vēlēšanās, tāpēc ar sūdzību viņš vērsās Satversmes tiesā, ko konstitucionālā tiesa vērtēs martā. Bet līdz tam Tieslietu ministrija jau ir izstrādājusi grozījumus Pašvaldības domes vēlēšanu likumā, kuru mērķis ir noteikt kārtību, kādā personas, kurām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums, piedalās pašvaldības domes vēlēšanās.
Šis nebija vienīgais Lemberga pieteikums Satversmes tiesai. Lai varētu pildīt deputāta pienākumus, viņam nepieciešams dators, ko kamerā izmantot nav ļauts. Tādējādi, pēc Lemberga domām, viņam esot liegtas tiesības attālināti pildīt pašvaldības domes deputāta pienākumus.
Lembergs vēstulē rakstīja: "Tie ir dokumenti no dažādām domes komisijām. Iepazīstos ar tiem un uzrakstu savus komentārus, izsaku viedokli par to vai citu jautājumu. Digitālā veidā strādāt ar dokumentiem man nav atļauts. Protams, saruna dzīvajā dod iespēju apmainīties ar viedokļiem. Es par konkrēto jautājumu varu izteikt viedokli vai paust šaubas, taču nevaru par to diskutēt. Tā kā diskusijās nevaru piedalīties, gala viedokli man fiziski nav iespējams noformulēt. (..)
Apcietinātā pārstāvētā partija "Latvijai un Ventspilij" pašvaldību vēlēšanās saglabāja balsu vairākumu Ventspilī, Lembergam esot kā saraksta līderim. Partija Lembergu deleģēja arī par domes priekšsēdētāju, taču viņš neizturēja deputātu balsojumu. Tomēr viņš ir Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs.
Vasarā bijušais Ventspils mērs Tieslietu ministrijā iesniedza pieteikumu, prasot izmaksāt viņam kaitējuma kompensāciju vairāk nekā 320 tūkstošu eiro apmērā, jo viņam nesamērīgi ilgs esot bijis aizliegums pildīt Ventspils pašvaldības domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja amata pienākumus. Atteikuma gadījumā viņš vērsīšoties Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Un šo atteikumu Lembergs arī saņēma.
Lembergs kādā vēstulē no cietuma raksta: "Saņemu ļoti daudz vēstuļu no dažādiem Latvijas iedzīvotājiem. Galvenais mans atbalsts notika aizvadītājās pašvaldību vēlēšanās. Tāds atbalsts tuvākajos simt, varbūt pat tūkstoš gados nebūs nevienam cietumā esošam politiķim."
KONTEKSTS:
Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 2021. gada 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.
Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt par nevainīgu Lembergs atzīts apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.
Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē viņu neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.