Panorāma

Droša braukšana glābj dzīvību

Panorāma

Latvija EP Parlamentāro asambleju neboikotēs

Tūkstošiem vates kociņu kanalizācijā

Apkārtējā vidē nonāk tūkstošiem vates kociņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Vai tā sauktie vates kociņi, kas patiesībā ir no plastmasas, var izplūst cauri kanalizācijas attīrīšanas iekārtām un piesārņot dabu? Šāds jautājums līdz ar citiem ar vides aizsardzību saistītiem jautājumiem aizvadītājās dienās uzvirmojis sociālo tīklu vietnēs. Šis jautājums aktualizējis arī citu jautājumu – kā cilvēki ikdienā piesārņo vidi un cik daudz sadzīves priekšmetu gatavi noskalot mājas labierīcībās.

Upē, ezerā vai jūrā garām peldoša plastmasas pudele, salmiņš vai plastmasas maisiņš pēdējos gados vairs nav nekas neparasts. Un starp šiem dabas piesārņotājiem goda vietu negatīvā nozīmē ieņem arī izmēros nelielais plastmasas vates kociņš.

"Mēs, pastaigājoties Daugavgrīvas pludmalē un veicot šo zīmolu auditu, stundas laikā salasījām aptuveni sešus septiņus simtus kociņu, un mēs nesalasījām vairāk tikai tāpēc, ka mums apnika lasīt kociņus un mēs pievērsāmies arī citiem atkritumiem," teica “Zerowaste Latvia” valdes locekle Mairita Lūse.

Viens no jautājumiem, kas nav līdz galam atbildēts, – kā šie vates kociņi salīdzinoši tik lielos apjomos nonāk līdz pludmalēm. Viens no publiski plaši izskanējušiem pieņēmumiem – publiskajos ūdeņos tie nonākot kopā ar kanalizācijas ūdeņiem no tualetes podiem. Attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva”, kur nonāk visi savāktie Rīgas kanalizācijas ūdeņi, noraida šādu iespējamību. Tās direktors Māris Zviedris vienlaikus norāda – Rīgas attīrīšanas iekārtās katru dienu nonāk vairāk nekā desmit tonnas atkritumu – tas, kam šajās iekārtās nevajadzētu nonākt.

Cilvēki, neapzinoties, ko tas nodara mūsu kanalizācijas sistēmai un apkārtējai videi, izmet ārā, piemēram, gumijas izstrādājumus, izlietotas vai kaut kādas higiēnas preces, kurām nevajadzētu šeit nonākt, un to var teikt par tiem ausu kociņiem," sacīja Zviedris.

Daļa plastmasas kociņu tiek notverta režģī līdz ar citiem atkritumiem. Daļa aizvirzās tālāk, līdz nonāk smalkajā matu satvērēja režģī. Matu satvērējs no galvaspilsētas kanalizācijas katru dienu nosmeļ ne tikai tūkstošiem plastmasas vares kociņu, bet arī gandrīz divas tonnas rīdzinieku matu.

Redzot sabiedrības paradumus, tualetes podā gāzt visu, kas gadījies pa rokai, nav izslēgts, ka nepārstrādājamā plastmasa tieši no tualetēm upēs var ieplūst valstīs vai pilsētās, kur kontrole šim procesam ir vāja.

"Daugavā ieplūst ūdeņi no daudzām, daudzām pašvaldībām, tai skaitā arī no Baltkrievijas, un to, kas nonāk jūrā, mēs varam tikai minēt. Tas, ko mēs varam garantēt, tas ir mūsu attīrīšanas iekārtu izplūde, kurā šādu kociņu īpatsvars ir praktiski nulle," tā Zviedris.

Plastmasas vates kociņus līdz ar vienreiz lietojamiem plastmasas galda piederumiem Eiropas Savienībā vairs nevarēs nopirkt, sākot no 2021. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti