No sestdienas, 23. janvāra, ''Ziedkalnes'' filiālē, kur pašreiz saslimuši gandrīz visi klienti un 23 darbinieki, tikšot uzsākta darbinieku testēšana ar eksprestestiem ik dienu.
Covid-19 infekcijas uzliesmojums ''Zemgale'' aizsākās novembra beigās filiālē ''Jelgava'', kad testēti arī visu pārējo filiāļu darbinieki un klienti. Par plašu infekcijas izplatīšanos citās aprūpes centra filiālēs tolaik vēl nekas neliecināja, bet pašreiz neviena Covid-19 pozitīva klienta neesot tikai Iecavas filiālē, kur slimības uzliesmojums bija īsi pirms Ziemassvētkiem.
Pašreiz par Covid-19 epicentru uzskatāma filiāle ''Ziedkalne''.
“Ziedkalnē pirmais inficēšanās gadījums bija 11. janvārī. Pašlaik kopumā ir 142 Covid-19 pozitīvi klienti no 149. Tātad septiņi klienti mums ir veseli. Bez simptomiem mums 116 klienti, un pārējiem slimības norise ir vieglā formā,” stāstīja “Zemgale” direktors Kristaps Keišs.
“Ziedkalnē” ir kluss. Milzu uzraksts “Karantīna” uz slēgtajiem vārtiem, un daudzu iemītnieku sejas pie logiem. Tikai pilnā aizsargtērpā darbinieks atslēdz vārtus pārtikas piegādei un tieši tāpat ģērbti darbinieki dodas pie inficētajiem. Stāvi ir slēgti. Pastaigas notiek, klientiem nesatiekoties. Ēdina istabiņās.
“Tās ir personas ar smaga garīga rakstura traucējumiem. Trauksme pieaug, darbinieki runā ar viņiem, lai mazinātu trauksmi. Klienti ir nodalīti. Arī ēdina pa istabiņām. Ar mērķi, lai neturpina izplatīties uz tiem, kas nav Covid-19 skarti. Ir grūti. Dzīvo tikai savā stāvā,” stāstīja Keišs.
“Svaiga gaisa nodrošināšanai tiek vesti ārā. Lai mazinātu stresu, lai mazinātu trauksmi,” viņš piebilda.
Centra direktors skaidroja, ka visās aprūpes iestādēs ievēroti visi epidemioloģiskās drošības pasākumi un regulāri veikta gan darbinieku, gan klientu testēšana.
“Darbinieki mums tiek testēti reizi nedēļā, un, sākot no rītdienas, – katru dienu. Attiecīgi klienti tiek testēti ne retāk kā vienu reizi mēnesī. Novembra beigās, decembra sākumā šāda pieeja bija. Iepriekš tur bija ne tik bieža, bet tagad (testēšana) kļūst intensīvāka, un intensīvāka,” solīja Keišs.
Direktoram neesot arī zināms neviens gadījums, kad darbinieki būtu atteikušies no testa, tomēr gaidītie rezultāti izpaliek.
Labklājības ministrija, kuras pakļautībā ir šis valsts sociālās aprūpes centrs, jau decembra sākumā savā komentārā uzsvēra, ka vīruss var uzglūnēt no katra stūra, un vienas receptes tā apturēšanai neesot.
Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš skaidroja, ka tagad “īpatnība ir tāda, ka tas Covid-19 vairumā gadījumu ir asimptomātisks, un mēs pat nezinām, ka mēs esam Covid-19 pozitīvi. Arī ātra šī testu veikšana neuzrāda šajā momentā, ka es, piemēram, esmu Covid-19 pozitīvs. Tas varbūt pēc kāda laiciņa tikai uzrādās. Tā kā šeit ir ļoti daudz neskaidrās situācijas.”
Veselības ministrijā skaidroja, ka viņi esot tikai koordinatori, bet kontroles uzraudzīšana ir Veselības inspekcijas uzdevums. Veselības inspekcijas komentāru sižeta tapšanas laikā “Re:TV” gan saņemt neizdevās.
“Ziedkalne” atrodas apmēram desmit kilometrus no Elejas. Vairāki inficētie darbinieki dzīvo tieši pie pansionāta esošajās dzīvojamās mājās. Taču kaimiņiem no sasirgušajiem bail neesot. Dzirdēts, ka aprūpes centru klienti redzēti arī ārpus centra teritorijas, bet Ziedkalnē uzrunātie vietējie iedzīvotāji gan teic, ka tas esot bijis agrāk.
“Viņus jau no pavasara nelaida ārā no teritorijas. Es personīgi neesmu redzējis nevienu. Žogs ir, bet jauni cilvēki, kurš tad žogam nepārlēks pāri, bet es tiešām neesmu redzējis nevienu, ka staigā riņķī,” sacīja Ziedkalnes iedzīvotājs Edgars.
“Es nebaidos! Viņus jau ārā nelaiž. Tikai pa perimetru. Es ar viņiem nesaskaros, normāli. Mežs, dīķis, ar sunīti izeju,” stāstīja vietējais iedzīvotājs Uldis.
Pašreiz augsta saslimstība ir arī VSAC ''Zemgale '' filiālē'' Lielbērze'', kur saslimuši 94 no 132 klientiem, kā arī 23 darbinieki, bet filiālē ''Ropaži'' vīruss atklāts 68 klientiem un 24 darbiniekiem.
Aizsargtērpu, sejas masku un respiratoru pietiek. Uzstādīti dezinfekcijas stendi. Visās filiālēs ir sagādāti oksimetri, ar kuriem mēra skābekļa piesātinājumu, un tos pērk vēl, mērķis ir sagādāt 60 oksimetrus katrai iestādei.