Aptauja: Latvijas cilvēkiem Eiroparlaments neinteresē, jo «ir pārāk tālu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Parlaments ir pārāk tālu, un tādēļ cilvēkus tas neinteresē, tā secinājuši pētnieki, aptaujājot cilvēkus par viņu motivāciju piedalīties vai nepiedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. 

Pagājušajā reizē tajās piedalījās vien 30% balsstiesīgo. Eiropas Parlamenta Informācijas biroja pētījumā piedalījās vairāk nekā simts respondentu, kuri tika atlasīti no dažādām organizācijām un novadiem. Pētījuma laikā Informācijas biroja pārstāvji deva cilvēkiem arī iespēju uzdot jautājumus Eiropas Parlamenta deputātiem.  

Lai noskaidrotu vēlētāju gaidas no Eiropas Parlamenta, Latvijā esošais Eiropas Parlamenta Informācijas birojs nolēma nevis veidot apjomīgu aptauju, bet gan iedziļināties atsevišķu cilvēku viedokļos ar padziļinātām intervijām.

Kopā pētnieki runāja ar 111 respondentiem. Galvenokārt tie bija cilvēki, kurus pētnieki dēvē par viedokļu multiplikatoriem, kas ar savu viedokli ietekmē citus. Pēc aptaujāto domām, Eiropas Parlamentam būtu jāpievēršas imigrācijas problēmām, Krievijas – Ukrainas konfliktam un situācijai Grieķijā.

Cilvēki varēja arī uzdot jautājumus Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā, stāsta pētījuma autore Ilze Lapiņa.

“Viena no sadaļām bija nepabeigts teikums „Es sagaidu no Eiropas Parlamenta…” un tad iedzīvotājs varēja paturpināt savas domas, ko viņi sagaida no Eiropas Parlamenta, vai arī otrādi, ko es nevēlos, lai Eiropas Parlaments dara. Savukārt runājot par deputātiem, mēs piedāvājām iedzīvotājiem arī dzīvē uzdot deputātam jautājumu, ierodoties uz diskusiju, vai arī anonīmi iesūtīt jautājumu un tad saņemt atbildi uz  jautājumu,” par pētījumu stāstīja Lapiņa.

Vairāki cilvēki bija iesūtījuši jautājumu, vai gāzes tirgus atvēršana nepaaugstinās cenas. Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš no “Vienotības” atbildēja, ka, viņaprāt, noteikti nē.

“Ja ir infrastruktūra, tad fiziski var iepirkt gāzi no citurienes, tad cena nebūs lielāka. Mana prognoze, ka [Krievijas gāzes koncerns] “Gazprom” darīs Latvijā to pašu, ko viņš jau ir darījis Lietuvā. Tiklīdz ir konkurence, lai nezaudētu tirgus pozīcijas, tas laidīs cenu uz leju. “Gazprom” kā monopols rīkosies kā tirgus spēlētājs, tiklīdz tam nav iespējas rīkoties citādi. Tātad, ja ir infrastruktūra un likumdošana, būs konkurence - mums nebūs lielākas, mums būs zemākas cenas,” norādīja Kariņš.

Vairāk nekā puse aptaujāto rosināja noteikt bargākus sodus pedofiliem. Daļa pat rosināja ierobežot pedofiliem piekļuvi internetam. „Saskaņas” pārstāvis Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins uz to atbildēja, ka aizliegumu kādam ieiet internetā ir nereāli kontrolēt, bet soda bardzībā ir jāņem vērā katra cilvēktiesības.

“Eiropas Savienība pēc savas idejas ir savienība, kurā tiek respektētas cilvēka tiesības. Visas. Visos aspektos. Bērnu, ģimeņu, ierindas pilsoņu un tā tālāk. Skaidrs, ka nāvessods ir tāds stūrakmens, no kura Eiropas Savienības jau atteicās. Bet, nu, mūža ieslodzījums, jā, tas ir tāds sods, kuram varētu piekrist Eiropas Parlamenta deputātu vairākums,” sprieda Mamikins.

Intervijās pētnieki arī jautāja par Eiropas Savienības nākotni. 90% uzskatīja, ka piecu gadu laikā nekas būtiski Eiropas Savienībā nemainīsies, savukārt gandrīz katrs trešais atbildēja, ka pēc 20 gadiem Eiropas Savienība būs sabrukusi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti