Pētījumu centrs SKDS apkopojis datus, janvāra otrajā pusē aptaujājot iedzīvotājus par viņu izvēli Saeimas vēlēšanās, ja tādas notiktu jau rīt.
Ar 21% balsstiesīgo atbalstu līderos ir „Saskaņa”, divreiz pārspējot tuvāko sekotāju – ZZS.
Tālāk ar līdzīgiem rezultātiem 6-7% robežās Nacionālā apvienība un partija KPV LV, nedaudz virs 4% – „Vienotībai”, nedaudz zem – Latvijas Reģionu apvienībai, un tikai nepilni 2% partijai „No sirds Latvijai”. Nemainīgi ap 15 % svārstās to respondentu skaits, kuri vēlēšanās nemaz negrasās piedalīties, un 27% aptaujāto izvēli vēl nav izdarījuši. Attiecīgi sadalot neizlēmušo balsis proporcionāli, iegūta šāda aina – ja vēlēšanas būtu rīt, Saeimā iekļūtu sešas partijas, zem piecu procentu barjeras paliekot partijai „No sirds Latvijai".
Kopumā aizvadītā mēneša laikā, tāpat kā vēl mēnesi iepriekš, reitingu kritumu ir piedzīvojušas visas koalīcijas partijas, bet jo īpaši ZZS. Partijas reitingiem pēdējā gada laikā bijuši kāpumi un kritumi, bet nu jau vairākus mēnešus pēc kārtas pārliecinoša lejupslīde un zemākā pozīcija ļoti ilgā laika periodā.
Tas nepārsteidz, tā saka eksperti, norādot, ka politikā līdz ar atbildību vienmēr nāk arī reitingu kritums, bet, kā uzsvēra politologs Ivars Ījabs, ir jautājums - cik zemu vadošā koalīcijas partija ļaus saviem reitingiem nokristies?
"Kā jau tas arī gadās šādām partijām, kas nonāk pēc ilgas būšanas iekšējā opozīcijā valdības vadīšanas pozīcijā, viņām arī parādās dažādi iekšējie konflikti. Īstenībā ZZS attīstās diezgan strauji un ja viņi gribētu glābt reitingus un nepieciešamība ir diezgan redzama, viņiem noteikti vajadzētu kaut ko darīt ar [Ivetu] Griguli, kas, kā redzams, nav iespējams šobrīd,” skaidroja Ījabs.
Viņaprāt, ja turpināsies problēmas ar mikrouzņēmumu nodokli, tad ZZS var pietuvoties „Vienotības”reitingiem, kas ir jau zem 5%.
„Apmēram gadu ZZS ir izdevies diezgan veiksmīgi noturēties pie varas un pildīt valdošās partijas lomu, vienlaikus nezaudējot popularitāti. Ja atmiņa neviļ, „Vienotībai” tas izdevās mazliet ilgāk nekā šobrīd "zaļajiem zemniekiem",” komentē SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Tikmēr augstāko pozīciju pēdējā gada laikā sasniedzis lielākās opozīcijas partijas „Saskaņa” reitings, kas pamatīgu kāpumu piedzīvojis tieši pēdējā mēneša laikā – tad, kad partija jau uzsākusi īpaši masīvu kampaņu gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.
„Pieredze liecina, ka kopumā pašvaldību vēlēšanām un tām kampaņām, kas ar to saistītas, ir diezgan mazs iespaids uz Saeimas vēlēšanu partijas popularitātes reitingiem," stāsta Kaktiņš. "Tas iemesls ir tāds, ka pašvaldību ir daudz, kampaņas ir mazas un ļoti lokālas. Turklāt pašvaldību vēlēšanu gadījumā kandidātu partejiskajām identifikācijām nav vēlētāju skatījumā pārlieku liela nozīme, bet, protams, šeit ir daži izņēmumi un tā ir Rīga, jo Rīga - tā ir trešā daļa no Latvijas,” klāsta Kaktiņš.
Jau vairākus mēnešus iezīmējas kāds jautājums, kurš pirmkārt sev jāuzdod valdošās koalīcijas partijām – vai tad, ja vēlēšanas notiktu rīt, koalīciju šādā sastāvā vispār varētu izveidot? Jo vēlētāju aptaujas liecina, ka, ļoti iespējams, lai savāktu balsu vairākumu, būtu jāņem palīgā vēl kāda partija.