ĪSUMĀ:
- Valdība šonedēļ spriedīs par daļēju ierobežojumu atcelšanu no 12. maija.
- Iespējams, publiskās vietās varētu būt jānēsā sejas maskas.
- Infektoloģe: Jāatceras, ka tas pilnībā nepasargā, un jāmāk tās pareizi lietot.
- Šobrīd viena maska aptiekās maksā aptuveni eiro.
- Aptiekas vadītāja: Ja maskas būs jānēsā publiskās vietās, ne visi varēs to atļauties.
- Iespējams, tie, kas nopirktu maskas, lietotu tās pārāk ilgi un nepareizi.
- Aptiekas vadītāja: Maskām lielo sadārdzinājumu veido ražotāja uzcenojums.
Šonedēļ valdība spriedīs par daļēju ierobežojumu atcelšanu no 12. maija. Iespējams, publiskās vietās, piemēram, sabiedriskajā transportā, varētu būt jānēsā sejas maskas. Tāda prakse ieviesta arī daudzās citās Eiropas valstīs. Tomēr jāatceras, ka tas pilnībā nepasargā no inficēšanās.
“Lieta ir tāda, ka cilvēks viens pats iet pa laukumu, viņam ir uzlikta maznozīmīga maska, bet viņš jūtas ļoti varens un drošs. Un tā arī ir svarīga lieta, ka viņš tā jūtas. Bet maskas ir jāmaina un pareizi jāuzliek. Un ja tā ir nepareizi uzlikta un pa visām pusēm nāk iekšā gaiss.. Ir tādi aizliktņi, caurspīdīgi veidojumi iekšā – tur pa malām saiet iekšā vīrusa nesējs un pēc tam netiek ārā no turienes,” skaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.
Respektīvi, iedzīvotājiem tādas būtu jāiegādājas diezgan daudz, ja ikdienā lieto sabiedrisko transportu, piemēram, ceļā uz darbu. Šobrīd viena medicīniskā sejas aizsargmaska aptiekā maksā aptuveni eiro, stāstīja SIA „Maija aptieka” Skrundā vadītāja Aiga Zariņa.
“Cena pārsniedz stipri to cenu, kas bija iepriekš normālā situācijā. Bet nav izvēles iespēju, nekas lētāks tirgū nav pieejams. Un pacienti, daudz nesūdzoties, ir spiesti tās nopirkt. Arī ārstu prakses prasa. Ejot pie ārsta, prasa, lai būtu pacientam maska pašam līdzi,” stāstīja Zariņa.
Aptiekas vadītāja atzīst - ja maskas būs jānēsā publiskās vietās, ne visi cilvēki varētu to atļauties. Iespējams, tie, kas nopirktu vienreizējās maskas, lietotu tās pārāk ilgi un nepareizi.
Piemēram, Francijā valdība pie šādām prasībām noteikusi arī maksimālo cenu, par kādu tās drīkst tirgot. Aptiekas vadītāja uzsvēra, ka lielo sadārdzinājumu veido ražotāja uzcenojums.
Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča stāstīja, ka lielajos aptieku tīklos vienreizlietojamā maska maksā aptuveni 70 centus.
Aptieku uzņēmumi jau kādu laiku iepriekš un arī pašlaik intensīvi domā, kādā veidā apgādāt iedzīvotājus ar šiem līdzekļiem, un arī domās, kā tās piedāvāt iedzīvotājiem pieejamā veidā. Bet aptieku uzņēmumi ir atkarīgi no ražotājiem un piegādātājiem, aptiekas uzcenojums ir minimāls. Aptiekas necenšas iedzīvoties uz masku tirgošanu, stāstīja Jučkoviča.
Par aptuveni trīs eiro iespējams iegādāties arī parastās, vairākkārt lietojamās maskas, kas vairāk darbojas kā aksesuāri. Jebkurā gadījumā jāatceras, ka gan nemedicīnisko, gan medicīnisko masku nedrīkst aiztikt ar rokām, lietojot nedrīkst noņemt vai uzlikt uz zoda un tad likt atpakaļ. Turklāt nemedicīniskām maskām pirms katras lietošanas reizes bieži vien ir jāveic vairākas procedūras, kā mazgāšana, vārīšana un gludināšana augstā temperatūrā. Pirms lietošanas rūpīgi jāizlasa instrukcija.
KONTEKSTS:
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.