Notikumi dienas garumā ir saturiski un arī scenogrāfiski saistīti, veidojot vienotu stāstu par kaujām pie Cēsīm pirms simt gadiem, to nozīmi mūsu valsts tapšanā un to, vai jēdzieni brīvība un varonība ir dzīvi un svarīgi mums arī šodien.
Svētku atklāšana 22. jūnijā plkst. 11 notiks Cēsu dzelzceļa stacijā. Tas būs stāsts par kopības spēku. Būs skatāmas vēsturiskas ainas par igauņu un latviešu kareivju tikšanos pirms simt gadiem, notiks bruņuvilciena apskate. Pēc tam gājiens uz Vienības laukumu, kur abu valstu prezidenti plkst. 12.00 pieņems militāro parādi. Parādē piedalīsies Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku, kā arī sabiedroto vienības, demonstrējot NATO kopības spēku. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) štāba orķestris skatītājus priecēs ar defilē programmu.
Pēc parādes svētku apmeklētājiem būs plašas iespējas piedalīties Uzvaras dienas norisēs visā pilsētā.
Rīgas ielā no Vienības laukuma līdz Līvu laukumam norisināsies dokumentāla performance "Par spīti bailēm". Vēsturiski tēli stāstīs Cēsu kauju dalībnieku un tā laika pilsētas iedzīvotāju atmiņu stāstus par kareivju un virsnieku varonību pirms simts gadiem. Vienlaikus vēsturisko tēlu atveidotāji dalīsies ar savas dzīves brīžiem, kad kas svarīgs noticis par spīti bailēm.
Turpat Rīgas ielā Cēsu teātra aktieri izspēlēs ainas no notikumiem pirms 100 gadiem – mātes, kuras asarām acīs pavada dēlus karā, jūsmīgo latviešu un igauņu karavīru sagaidīšanu atbrīvotajās Cēsīs, mirkļus no pilsētas dzīves.
Vecpilsētā būs sastopami igauņu kauju rekonstruktori, atbilstošu noskaņu uzburs Igaunijas aizsardzības spēku un Zemessardzes orķestri. Par armijas dzīvi šodien stāstīs NBS un Zemessardzes pārstāvji. Varēs, piemēram, uzzināt ko nozīmē būt sievietei armijā, kā atšķiras militārā un civilā dzīve.
Noslēdzot Rīgas ielas "ceļojumu laikā", Līvu laukumā tie, kas vēlēsies, varēs iestāties Zemessardzē, tur izvietotajā rekrutēšanas punktā, kā arī aplūkot NBS veidotu izstādi ar dažādām armijas formām.
Vienības laukumā koncertā "Ar dziesmu dzīvībā" plkst. 13.30 laukumu pieskandinās Ziemeļvidzemes amatierkolektīvi – koristi, dejotāji NBS štāba orķestra trio Ivara Cinkus vadībā. Koncerta noslēgumā sadziedāšanās un sadejošana Jāņu noskaņās.
Svētku kulminācija – Cēsu kauju rekonstrukcija – Pirtsupītes gravā plkst. 16 šogad būs īpaši iespaidīga. Uzvedumā piedalīsies teju 200 rekonstruktoru no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, cīņu meistari un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti. Rekonstrukcijā kaskadieri izspēlēs tuvcīņas, piedalīsies Igaunijas vēsturiskā bruņumašīna.
Pēc kauju rekonstrukcijas kopā ar amatierkolektīvu dalībniekiem visi aicināti doties Uzvaras gājienā pa Lenču ielu līdz Vienības laukumam, kur Zemessardzes orķestris un pūtēju orķestris "Cēsis" spēlēs Uzvaras balli.
Plkst. 18 koncertzālē "Cēsis" izskanēs Karla Orfa monumentālā oratorija "Carmina Burana", ko atskaņos apvienots Latvijas un Igaunijas koris, solisti un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Veismaņa vadībā.
"Viens no visu laiku slavenākajiem vokālinstrumentālajiem opusiem – Karla Orfa "Carmina Burana" – pauž majestātisku dzīvesgribu un rotaļīgu dzīvesprieku. Fortūnas rats, kas sāk un noslēdz Orfa kantāti, ir simbols likteņa spēlēm, kas ik dzīves pavērsienā nostāda mūs nezināmas nākotnes priekšā. Valsts dibināšanas brīdī 1918. gadā neviens nezināja, kā virzīsies jaunās Latvijas ceļš. Bet, kad 1919. gada vasaras saulgriežu laikā ieroči apklusuši, atkal var skanēt mūzika," klāsta pasākuma rīkotāji.
Tiem, kuri vēlas pamatīgāk izzināt vēsturiskos notikumus, labs palīgs būs izzinoša orientēšanās spēle "Cēsu kaujām 100”, kas veidota kopā ar "Draugiem Group". Ģimeņu, draugu, kolēģu komandas, atrodot ar Cēsu kaujām saistītas vietas pilsētā un tuvējā apkārtnē un pildot dažādus uzdevumus, iepazīs spilgtas cīņu epizodes un būt klāt arī visos centrālajos Uzvaras dienas notikumos.
Dažādās vietās pilsētā būs izvietoti NBS un sabiedroto militārās tehnikas un ekipējuma demonstrāciju punkti. Apmeklētāji varēs izvaicāt karavīrus, apskatīt, aptaustīt un novērtēt mūsdienu bruņojumu.
Jauniešu mājā, Rīgas ielā 23, būs skatāma dokumentālā filma “Cēsu kaujas. Pagrieziena punkts Latvijas vēsturē”, bet Pils ielā 12 Jauniešu domes aktīvisti piedāvās atraktīvus veidus, kā apgūt pirmās palīdzības sniegšanu, izdzīvošanas prasmes un papildināt zināšanas par Cēsu kaujām. Savukārt savu spēku, veiklību un attapību katrs varēs pārbaudīt Pils parkā kopā ar Zemessardzes un Jaunsardzes kareivjiem.
Dienas garumā apmeklētāji aicināti apmeklēt vēsturisko bruņuvilcienu "Brīvība" Cēsu dzelzceļa stacijā, izstādi "Pirmais gads” Cēsu Vēstures un mākslas muzejā un ekspozīciju „Sirdsapziņas ugunskurs" Pils iela 12.
Cēsu kauju simtgades notikumus Cēsīs rīko Cēsu novada pašvaldība sadarbībā ar Kultūras ministriju, Aizsardzības ministriju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Pilna 22. jūnija pasākuma programma apskatāma www.lv100.lv un cesis.lv.