Ņemot vērā epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātus, SPKC speciālisti rekomendē rūpīgi apsvērt nepieciešamību doties uz ārvalstīm un izvērtēt riskus savai un tuvinieku veselībai, nepakļaujot tos inficēšanās riskam.
“Sarkanā saraksta” valstis, uz kurām rekomendēts nebraukt un uz kurām aizliegti pasažieru pārvadājumi:
Avots: SPKC
“Sarkanā saraksta” valstis, uz kurām rekomendēts nebraukt:
Avots: SPKC
“Dzeltenajā sarakstā” ar valstīm, kur ir vidējs veselības apdraudējums, bet, atgriežoties no kurām ir jāievēro pašizolācija, iekļautas 5 valstis, tai skaitā Vācija, Sanmarīno, Islande, Polija un Lietuva.
Pagājušajā nedēļā Lietuvai izdevās izvairīties no šī saraksta, saslimstības rādītājiem sasniedzot 15,6, bet šoreiz tas pieaudzis līdz 18,8.
“Dzeltenā saraksta” valstis, kuru apmeklēšanas nepieciešamību iesaka rūpīgi izvērtēt:
Avots: SPKC
Tāpat rekomendēts nebraukt uz Krieviju, Baltkrieviju un citām sarakstā neminētajām valstīm.
Latvija šajā sarakstā ir gandrīz zemākajā vietā ar kumulatīvo rādītāju 4,4 (pagājušajā nedēļā – 4,3). Zemāks rādītājs ir tikai Vatikānā, kur nav neviena saslimušā.
Tāpat "baltajā sarakstā" ar valstīm, atgriežoties no kurām nav jāievēro 10 dienu pašizolācija, ir Somija (saslimstības rādītājs ir 10,9), Lihtenšteina (7,8) un Kipra (6,9).
Attiecībā uz valstīm, kas ir ārpus Eiropas, pašizolācija turpmāk būs jāievēro, ceļojot no Tunisijas, Kanādas, Gruzijas.
Prasība par pašizolāciju vairs netiek attiecināta uz Austrāliju, Japānu, Jaunzēlandi, Ruandu, Dienvidkoreju, Taizemi un Urugvaju.
Sarakstā norādīts 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem. Šis saraksts ir spēkā no 19. septembra līdz 25. septembrim.
Starptautiskie pasažieru pārvadājumi atļauti uz Eiropas valstīm, kur kumulatīvais saslimstības rādītājs nepārsniedz ES vidējo vairāk nekā divas reizes.
Līdz ar to nākamnedēļ lidojumu un citu starptautisko pasažieru pārvadājumi ierobežojumi atteiksies uz 4 valstīm – Andoru, Spāniju, Franciju un Čehiju.
Svarīgākais epidemioloģiskais pasākums, lai noturētu esošo situāciju valstī, ir godprātīgi ievērot pašizolāciju tiem, kuri atgriezušies no augsta riska valstīm, atgādina SPKC.
Latvijas – Lietuvas pierobežas iedzīvotājiem īpašie nosacījumi
Veselības ministrija atgādināja, ka iepriekš valdība apstiprināja īpašus nosacījumiem pierobežas teritoriju iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso Latvijas – Lietuvas robežu darba vai mācību vajadzībām.
Arī turpmāk ikdienā šīs personas varēs brīvi doties uz Lietuvu, kā arī atpakaļ uz Latviju šādos gadījumos:
- lai pildītu darba pienākumus Lietuvā (ja var uzrādīt nodarbinātības faktu apliecinošu dokumentu);
- lai saņemtu bērnu uzraudzības pakalpojumus vai apmeklētu pirmskolas izglītības iestādi (ja var uzrādīt pakalpojuma sniedzēja vai izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
- lai apmeklētu izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības pulciņus (ja var uzrādīt izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
- lai pavadītu personas ar speciālām vajadzībām uz izglītības iestādi, piemēram, skolām un bērnudārziem, kā arī interešu izglītību (ja var uzrādīt iestādes izsniegtu izziņu personai);
- lai saņemtu ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumu, kas nav pieejami Latvijas teritorijā.
Personas varēs šķērsot arī valsts robežu, ja nepieciešams organizēt vai apmeklēt bēres.
Savukārt atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas, šīm personām būtu jāievēro sekojoši papildu drošības principi:
- jāizvairās pakļaut citas personas inficēšanās riskam, kas nozīmē neuzņemt viesus, neorganizēt un neapmeklēt privātas tikšanās, neapmeklēt sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku. Izņēmums ir, piemēram, darba vieta vai situācijas, kas saistītas iepriekš minētajiem gadījumiem robežas šķērsošanai;
- veicot darba pienākumus vai sniedzot pakalpojumu, ir jāievēro noteiktos piesardzības pasākumus;
- uzturoties sabiedriskās vietās jālieto mutes un deguna aizsegs;
- parādoties kādām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, uzreiz jānodrošina pašizolāciju un jāsazinās ar ārstu.
KONTEKSTS:
Pēc valdības lēmuma atļauti avioceļojumi uz valstīm, kurās divkārtīgi pārsniegts vidējais 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs Eiropas Savienībā, vienlaikus nosakot, ka pēc atgriešanās no šīm valstīm būs obligāti jāievēro 10 dienu pašizolācija.
Tikmēr Lietuvā un Igaunijā Covid-19 izplatība strauji pieauga, un Lietuva aicinājusi Latviju un Igauniju tā dēvētajā Baltijas burbulī paaugstināt 14 dienu kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju, pēc kura, iebraucot no attiecīgās valsts, jāievēro obligāta pašizolācija, no 16 uz 25. Igaunija jau pieņēma šādu lēmumu, savukārt Latvijas premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) ir skeptisks par ideju pārskatīt kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju pašizolācijas noteikšanai.
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.