Saistībā ar Rimšēviča aizturēšanu un viņa atrašanos bankas prezidenta amatā pirmā izteikusies Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība). Viņa svētdien pusdienlaikā ar lakonisku tviterierakstu paziņoja, ka, citēju, "uzticēšanās maksā visdārgāk. Rimšēvica kungam būtu pašam jāatkāpjas".
Tikmēr Valsts prezidents Raimonds Vējonis savu viedokli noformulēja tikai pirmdienas vakarā, stāsta prezidenta kancelejas pārstāve Kristīne Kļaveniece.
"Valsts prezidents uzsver, ka nedrīkst ignorēt notikumus saistībā Latvijas Bankas prezidenta aizturēšanu. Lai samazinātu negatīvo ietekmi, kāda ir radīta ne tikai Latvijas finanšu sektoram, bet arī mūsu valsts reputācijai kopumā, Valsts prezidents uzskata, ka Ilmāram Rimšēvičam ir jāatkāpjas," sacīja Kļaveniece.
Korupcija finanšu sektorā ir nopietni pārmetumi, tā svētdien izteikusies arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība). Pēc viņas teiktā, centrālās bankas vadītājs ir valsts simbols, tāpēc Rimšēvičam pilnvaras būtu jānoliek. To viņa atkārtoja arī pirmdien.
"Finanšu sektora reputācijas stiprināšanai un atjaunošanai, domāju, ka tas būtu prātīgs lēmums, ja Rimšēvičs vismaz uz izmeklēšanas brīdi noliktu savu mandātu," teica finanšu ministre.
Taču «zaļzemnieku» Saeimas frakcijas līderis Augusts Brigmanis pretēji partijas biedru ministru paustajiem uzskatiem izteicies, ka pašreizējā situācijā Rimšēvičam pašam ir jāizšķiras par savu tālāko darbību, tādēļ Zaļo un Zemnieku savienība noteiktu viedokli atturas paust.
Finanšu sektora eksperti jau izteikušies, ka Eiropas Centrālajai bankai ir savi rīki, lai Rimšēviču izslēgtu no bankas padomes. Latvijā par to gan vēl turpinās sarunas.
Tikmēr Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere ("Vienotība") uzsver – Rimšēviča palikšana Centrālās bankas padomē nav atkarīga tikai no viņa gribas.
"Visur ir uzsvērta nevainojamas reputācijas prasība, ļoti stingrie morāles kritēriji personai, kura ieņem šo amatu. Līdz ar to, manuprāt, būtu šauri skatīties, ka Latvijā noteiktais regulējums – kamēr nav notiesājoša tiesas sprieduma, mēs neko nevaram izdarīt. (..) Es tiešām ceru, ka Rimšēvičam pietiks godaprāta iesniegt šādu iesniegumu [par demisiju]," sacīja deputāte.
"Vienotība" šopēcpusdien nāca klajā ar ierosinājumu ierobežot Latvijas Bankas amatpersonu pilnvaru termiņu. Viens ieteikums paredz iespēju Saeimai atcelt amatpersonas uz kriminālprocesa laiku, bet cits – amatpersonas iecelt uz ne vairāk kā diviem pilnvaru termiņiem. Turklāt ne tikai Latvijas Bankā, bet arī, piemēram, Finanšu un kapitāla tirgus komisijā un Centrālajā vēlēšanu komisijā.
Par izmaiņām likumā varētu sākt spriest jau šoceturtdien. Tādai idejai konceptuālu atbalstu sniegušas arī pārējās koalīcijas partijas.