Dienas ziņas

Grants ceļu stāvoklis kritisks arī Dagdas novadā

Dienas ziņas

Rekonstruē baznīcas altāri

Piemājas saimniecībās no putnu gripas nebaidās

Arī Zemgalē liela daļa mazo saimniecību ignorē piesardzības pasākumus pret putnu gripu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Piemājas mazajās saimniecībās Rundāles un Jelgavas novados, kur visbiežāk audzē 10-15 vistas, pret biodrošības noteikumu izpildi bieži vien izturas nepietiekami atbildīgi. Saimniecībās ir saimnieki, kuri vistas palaiduši āra nožogojumā bez slēgta jumta. Turklāt bieži vien par mājputnu eksistenci Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) nemaz nezina, jo ne novietne, ne putni nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā.

Līdz ar siltā laika iestāšanos Latvijā  aizvien vairāk atgriežas gājputni un līdz ar viņiem  arī putnu gripas  draudi. Putnu gripa konstatēta mājputniem Polijā un pirmais gadījums ir bijis arī gulbjiem Lietuvā.

Lai pasargātu mājputnus no bīstamā vīrusa, jau no 1.marta tiem jāatrodas slēgtā telpā un jāievēro arī citi biodrošības pasākumi.

„Var būt putni novietoti arī nojumē, bet jābūt jumtam no slēgta materiāla, tā, lai netiktu putni klāt un arī ūdens un mitrums. Sienas var būt veidotas no sieta, bet no pietiekoši smalka sieta, lai neizkļūtu cauri pat zvirbuļi vai zīlītes,” uzsver PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājas vietniece Meldra Ivbule.

Tas attiecas uz visiem mājputnu turētājiem

Tomēr lauku iedzīvotāji, kuri mājputnus audzē vien pašpatēriņam, bieži vien no putnu gripas uzliesmojuma nebaidās un drošības pasākumiem pieiet radoši.

Brīvi staigājošas vistas redzamas vismaz trīs vietās Rundāles novada Bērstelē, un līdzīga aina arī Jelgavas novada pagastos. Turklāt olu dējējas  bieži vien nav arī reģistrētas Lauksaimniecības datu centrā.

Piemēram, mājputnu audzētājs no Līvbērzes pagasta Egils Briģis avīzē izlasījis, ka reģistrācija ir ļoti dārga, tāpēc to nav izdarījis.

Piemājas saimniecībās Latvijā pašreiz reģistrēti ap 400 000 putnu, bet tā ir neliela daļa no patiesā mājputnu skaita, un tieši nereģistrētās novietnes varot radīt vislielākās problēmas.

„Problēma ir tā, ka viņi apdraud ne tikai apkārtējos, saimniecības trīs un 10 kilometru radiusā, kurām uzliek ierobežojumus, bet

nav arī izslēgts, ka tas vīruss pēc mutācijas var inficēt cilvēkus,” uzsver PVD pārstāve Meldra Ivbule.

Mājputnu reģistrācija izmaksās 11 eiro un 38 centus,  un to  var izdarīt, aizpildot anketu Lauksaimniecības datu centra mājaslapā vai  Zemkopības ministrijas klientu apkalpošanas centros. Gan par putnu nereģistrēšanu, gan par  turēšanu neatbilstoši biodrošības prasībām var tikt piemērots sods.

Putnu audzētājiem īpaši biodrošības noteikumi ir jāievēro, sākot ar 1.martu. Viens no nosacījumiem ir liegums turēt vistas laukā, ārpus telpām.

PVD lēš, ka arī Latvijā jau varētu būt kāds savvaļas putns ar šo bīstamo vīrusu, taču tas varētu būt vēl nepamanīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti