Ārsti paziņojumā medijiem skaidroja: "Mēs ar bažām konstatējam, ka valsts veselības aprūpes sistēma šobrīd strādā ar milzīgu pārslodzi un ir reāla kolapsa priekšā. Tā sekas izjutīs ne tikai ar Covid-19 slimojošie, bet potenciāli jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Jāpārtrauc dzīvot ilūzijās par Covid-19 gultu un īpaši cilvēkresursu rezervēm Latvijas slimnīcās. Ja tuvākajās dienās netiks pieņemti steidzami un radikāli lēmumi, veselības aprūpes sistēmas kapacitātes pārsniegšana ir tikai pāris nedēļu jautājums. Ņemot vērā epidemioloģiskos datus, jāsecina, ka novēlota rīcība jau šobrīd ir pieļāvusi nekontrolētu koronavīrusa izplatību sabiedrībā."
Ārstu ieskatā, cilvēkiem un valdībai beidzot jāieklausās mediķos; jāierobežo nevajadzīgu un nesvarīgu kontaktu skaits; jāpieņem lēmumi, kuru izpildi var izkontrolēt; maksimāli jāveicina vakcinēšanās pret Covid-19, īpaši – riska grupās.
"Plašākai vakcinācijai nebūs tūlītējs efekts, tā dos rezultātu ilgākā termiņā. Lēmumi par obligāto vakcināciju ir pareizi, diemžēl ļoti novēloti,"
uzskata ārsti, atkārtoti mudinot iedzīvotājus vakcinēties.
"Vakcinācija ir ne tikai visefektīvākais Covid-19 profilakses pasākums konkrētam indivīdam, daudzkārtīgi mazinot smagas un fatālas slimības norises, kā arī ilgtermiņa komplikāciju risku, bet ļauj drošāk pasargāt no slimības arī apkārtējos. Būsim solidāri! Veselības aprūpes sistēmas pārslodze un sabrukums rada draudus cilvēku veselībai un dzīvībai arī jebkuras citas slimības gadījumā. Ne tikai Jums personīgi, bet arī Jums tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem," pauda ārsti.
Viņi skaidroja, ka nu jau minētos pasākumus "pieprasa" veikt, jo "aicināt" jau ir par vēlu.
Pavļuts rosina runāt par daudz stingrākiem ierobežojumiem
Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") tviterī pavēstījis, ka ir lūdzis pirmdien, 4. oktobrī, koalīcijas sanāksmē skatīt jautājumu par daudz stingrāku drošības pasākumu ieviešanu.
"Mums jāaptur nevakcinēto saslimšana. Ar ekspertiem un Krīzes vadības padomes sekretariātu jāsagatavo lēmuma pieņemšanai pasākumu kopums, tostarp jāvērtē ārkārtas situācijas nepieciešamība, maksimāli darbs attālināti, pakalpojumi klātienē tikai "zaļajā" režīmā," iespējamos virzienus ieskicēja Pavļuts.
Covid-19 situācija Latvijā turpinājusi strauji pasliktināties arī nedēļas nogalē. Piektdien hospitalizēto skaits pārsniedza 500, šodien jau 588. Esmu saziņā ar premjeru, lūdzu šodien koalīcijas sanāksmē skatīt jautājumu par daudz stingrāku drošības pasākumu ieviešanu.
— Daniels Pavluts (@pavluts) October 4, 2021
Viņš arī uzsvēra, ka ir jānostiprina drošības prasības izglītībā un citās jomās, kamēr slimnīcas gatavojas drūmākajiem scenārijiem, pauda ministrs, norādot:
"Prasību ieviešanu vairs nevar atlikt, tā ir novēlota politiskas neizlēmības, baiļu no protestiem un nozaru interešu dēļ."
Arī partijas "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītājs Juris Pūce Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" atzina, ka politiķi vasarā savstarpēji nebija spējuši vienoties par risinājumiem slimības ierobežošanai, jo katra partija dažādi vērtēja sabiedrības reakciju.
KONTEKSTS:
Pārresoru koordinācijas centra koordinētās akadēmiskās vides ekspertu grupa piektdien cēla trauksmi par tuvojošos krīzi saistībā ar Covid-19 saslimstības pieaugumu, kā arī aicināja rīkoties valdību, steidzami gatavojot ierobežojumus, bet iedzīvotājus mudināja samazināt kontaktus un vakcinēties pret vīrusu.
Covid-19 straujās izplatības dēļ pagājušajā nedēļā Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) veselības nozarē izsludināja paaugstinātas gatavības stāvokli, kas nozīmē, ka nozarē pieejamie personāla, materiāltehniskie vai citi iesaistāmie resursi ir nepietiekami, lai, turpinot slimnīcu darbu ikdienas režīmā, nodrošinātu visu nepieciešamo reaģēšanas pasākumu veikšanu.