Ieteikumi iedzīvotājiem "Covid-19" izplatības mazināšanai:
- ja jūtieties slims, palieciet mājas;
- ja saslimis bērns, nevediet viņu uz bērnudārzu;
- ja jūtieties slims, neapciemojiet vecākus cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām, jo viņiem ir lielāks risks slimot smagāk;
- ievērojiet roku higiēnu, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar dezinfekcijas līdzekli uz alkohola bāzes;
- klepojot un šķaudot aizlieciet muti un degunu ar saliektu elkoni vai salveti – nekavējoties izmetiet salveti un nomazgājiet rokas;
- izvairieties no cieša kontakta un ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
- izvairies aiztikt ar rokām acis, degunu un muti.
Uzzinot par starptautisko pasažieru pārvadājumu slēgšanu karantīnas laikā, ļoti daudziem nācās steidzami mainīt savus komandējumu vai ceļošanas plānus. Darba darīšanas steigā atcēla arī uzņēmējs Normunds Bergs, kurš no Amerikas Savienotajām Valstīm Denverā caur Londonu un tālāk Frankfurti atgriezies Rīgā.
“Protams, lidostā mūs neviens nesagaidīja, bet lidosta bija arī stipri tukša, jo mēs vienos naktī ielidojām. Bija versija, ka kāds no savējiem atved, bija versija, ka iekāp taksī. Bet saprotot, ka es atgriežos no Amerikas un slimības uzliesmojums ir arī tur, bija skaidrs, ka man labāk kontaktēties ar pēc iespējas mazāk cilvēkiem,” saka Bergs.
Uzņēmējs tagad atrodas viens pats karantīnā.
Sarežģīts mājupceļš ir Gustam, kurš lūdz savu īsto vārdu neminēt. Viņš atgriežas no Singapūras, kas ir viena no vīrusa vissmagāk skartajām valstīm. Viņš devies uz Dohu, tālāk uz Helsinkiem, tad Tallinu un Rīgu. Bagāža gan palikusi Singapūrā.
“Šobrīd esmu Helsinkos, uz prāmja, dodos uz Tallinu, kur mani savāks mans paziņa, kurš ir arī Igaunijas rezidents, lai varētu tikt pāri robežai, un viņš aizvedīs mani mājās. Ceļš ir bijis diezgan stresains. Šī ir kāda 43. stunda, kas ir pavadīta bez miega. Cerams, beigās viss būs labi. Vismaz esam Eiropā,” saka Gusts.
Vēl kāda skatītāja pirmdienas rītā atsūtīja foto no Vīnes lidostas. Viņa Rīgā ielidojusi ap pusdienas laiku un aicinājusi tuviniekus uz lidostu nedoties, bet palikt mājās. Pati uzreiz devusies 14 dienu mājas režīmā.
Aculiecinieka Klāva Skrastiņa atsūtītajos video fiksētas garās lidotgribētāju rindas lidostā “Rīga”. Daudzi ārzemnieki atgriežas savās mītnes zemēs, un lidosta jau ap pulksten sešiem no rīta bija pārpildīta.
Tāpat pirmdienas rītā pienāca prāmis no Zviedrijas “Isabelle” - pēdējais pasažieru kuģis Rīgas ostā. Ar to atgriezties paspēja arī Artūra tētis, kurš strādā celtniecībā netālu no Stokholmas.
“Piektdien, sestdien bija skaidrs, ka ir kaut kas jādara, it īpaši, kad tiks liegta iespēja iebraukt Latvijā. Vadītājs nopirka biļetes, un jau šorīt viņi ar prāmi ieradās no Stokholmas Rīgā. Tagad kā apzinīgs pilsonis mans tēvs dosies pašizolācijā uz divām nedēļām. Kāpjot nost no prāmja, tomēr nebija nekādu pārbaužu, ne jautājumu, kaut vai temperatūras mērīšana. Nekas tamlīdzīgs nenotika,” stāsta Artūrs Būda, kura tēvs atgriezies no Zviedrijas.
Vēl iespēja atgriezties no Zviedrijas būs pirmdienas vakarā, un tas ir izņēmuma reiss uz Ventspili.
Rīgas Stradiņa universitātes studente Sofija Galanti, kuras mājas ir Milānā, nolēmusi pašlaik nedoties uz Itāliju: “Universitāte aizvērās ceturtdien. Protams, man un citiem itāļu studentiem iespēja atgriezties mājās ir pielīdzināma nullei, jo lidojumi uz mūsu valsti ir atcelti. Mēs esam izlēmuši palikt šeit. Daži ir palikuši, jo viņiem nav nekādu iespēju atgriezties, bet daži, ieskaitot mani, uzskata, ka esam daudz aizsargātāki šeit, Latvijā.”
Tāpat pašizolācijā paliek cilvēki, kuriem šāda situācija ir būtisks robs budžetā. Par kādas ceļotājas atgriešanos stāsta viņas radiniece: “Mana radiniece atgriezās Latvijā pirms dažām dienām no vienas “Covid-19” skartās valsts. Viņa šobrīd dzīvo ar savu mammu, kura ir pensionāre ar hroniskām slimībām. Atgriežoties viņa rezervēja viesnīcas numuriņu, un šobrīd atrodas tur pašizolācijā. Tas diemžēl ir ļoti dārgi un ievērojami sit pa budžetu. Tagad domājam, kā viņai piegādāt ēdienu. Ļoti bail, ja parādīsies simptomi un būs jāsauc mediķi biodrošības tērpos, ka viesnīca var atcelt viņas rezervāciju un viņa paliks uz ielas, jo mājās iet nevar. Ļoti gribētos, lai viesnīcas administrācija ar sapratni izturētos pret tādiem viesiem, jo citādi tas var beigties ar nāvi mūsu ģimenē. Radiniece ievēro visus piesardzības pasākumus.”
Saistībā ar atgriešanos un aizceļošanu atgādinām, ka starptautiskie pasažieru pārvadājumi gan gaisā, gan ūdenī un pa sauszemi tiks pārtraukti pusnaktī uz 17. martu, ja vien izņēmuma kārtā nav norādīts citādāk. Piemēram, “airBaltic” 17. martā ieplāno izņēmuma repatriācijas čarterreisu no Tenerifes.
KONTEKSTS:
Ministru kabinets ārkārtas sēdē ceturtdien, 12. martā, nolēma līdz 14. aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju. Lai ierobežotu koronavīrusa "Covid-19" izplatību, Latvijā no 13. marta cita starpā slēgtas mācību iestādes, kā arī aizliegti lielie masu pasākumi. Pāris dienas vēlāk valdība vienojās par papildu ierobežojumiem, tostarp pārtraukt starptautisko pasažieru pārvadājumus caur lidostu un ostu robežšķērsošanas vietām.
Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka "Covid-19" izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.