Pašlaik veselības aprūpes pakalpojumus valsts veselības apdrošināšanas ietvaros Latvijā var saņemt arī personas, kuras faktiski dzīvo vai strādā citā valstī, atzīmēts likumprojekta anotācijā. Attiecīgi izmaiņas skartu tieši šīs personas.
Plānots saglabāt likumā noteikto principu, ka ikvienam ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Attiecīgos grozījumus izskatīšanai Saeimā lēma virzīt Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, kas lūgs parlamentu likumprojektu atzīt par steidzamu, informēja Saeimas Preses dienests.
KONTEKSTS:
2018. gadā sociālais nodoklis palielināts par 1%, un šīs iemaksas novirzītas veselības aprūpes finansēšanai, bet nodokļu maksātājiem valsts solīja pilnu apmaksātu veselības pakalpojuma grozu. Visus valsts apmaksātus pakalpojumus saņemtu arī 21 īpaši valsts aizsargāta iedzīvotāju grupa, kā arī cilvēki, kas brīvprātīgi iemaksāja apdrošināšanas iemaksas. Pārējiem valsts apmaksātu tikai pamatpakalpojumus.
Taču izrādījās, ka informācijas tehnoloģiju sistēma nebija gatava "sašķirot" pacientus, jo valsts datu bāzes nav saslēgtas kopā. Tāpēc divu grozu modeli Saeima sākotnēji atlika līdz 2019. gada 1. jūlijam, bet vēlāk veselības apdrošināšanas sistēma atlikta līdz 2021. gadam un tad vēl par gadu. Līdz tam laikam bija iecerēts izveidot viena groza sistēmu un noteikt sociālās apdrošināšanas iemaksu veselībai 1% apmērā visiem, kuri gūst ienākumus no darba.
Vienlaikus, lemjot par 2021. gada valsts budžetu, lemts par vienu procentpunktu samazināt sociālās iemaksas vispārējā nodokļu režīmā strādājošajiem, nosakot minimālo obligāto sociālo iemaksu ieviešanu no 1. jūlija.