Hidroksimetilfurfurols – tā sauc vielu, kura tika atklāta medū virs normas robežas. Latvijas likumdošana paredz, ka šīs vielas koncentrācija maksimāli var būt līdz 40 miligramiem uz kilogramu, bet “I love eco” medū tie bija 57,6 miligrami uz kilogramu.
“Pēc raidījuma mēs, protams, preventīvi esam izņēmuši no tirdzniecības to partiju, kurā raidījums tika konstatējis novirzes no normas. Bet attiecīgi, lai mēs varētu lemt par kaut kādiem tālākiem soļiem tirdzniecībā, gan sadarbībā ar piegādātājiem, šobrīd tiek veiktas atkārtotas un papildu pārbaudes arī citām partijām. Un, protams, ja mēs šajā gadījumā konstatēsim kaut kādas nobīdes no normas, tad mēs attiecīgi tālāk arī rīkojamies un izņemam šo produktu no sortimenta kā tādu,” sola “Rimi Latvija” pārstāve Dace Preisa.
Turklāt tas varētu attiekties ne tikai uz Latviju, bet visām Baltijas valstīm.
“Rimi” pārstāve norāda – pirms produkts nonāk veikala plauktā, tiek veikta virkne pārbaužu. Tobrīd konkrētais medus esot atbildis visām normām. “Šobrīd mums ir jautājums ražotājam un piegādātājam par to, kāda ir turpmākā rīcība un kur, iespējams, šādas novirzes ir radušās,” saka Preisa.
Hidroksimetilfurfurols tiek uzskatīts par kancerogēnu vielu, taču tādā koncentrācijā, kāda tas tika atrasts medū, neesot veselībai kaitīgs. To norāda PVD pārstāvis Māris Eiklons:
“Gribu uzsvērt, ka šī viela ir medus kvalitātes rādītājs, to nevajag uztvert kā šausmīgu indi vai piesārņojumu.”
Attiecīgi – ja vielas daudzums ir lielāks par normu, tas nozīmē, ka ražotājs medu karsējis. Tas to padara mazāk kvalitatīvu. “Ja šajā dāņu medū mēs atradīsim kaut kādas novirzes no rādītājiem, mēs ļoti labi sadarbojamies ar citu valstu dienestiem, kolēģiem, mēs to paziņosim viņiem. Tā ka rezultātu mēs kaut kādu dabūsim – skaidrību, no kurienes tas medus ir īstenībā nācis,” saka Eiklons.
PVD veicis pārbaudi un ņēmis atkārtotus paraugus arī uzņēmumā “Vinnis”, kur medū arīdzan vielas īpatsvars nebija atbilstošs normai. Pārbaužu rezultāti varētu būt zināmi tuvāko nedēļu laikā.