Panorāma

Londonas iedzīvotāji apsveic jauno premjerministri

Panorāma

KNAB darbinieks paziņo par viņam piedāvātu kukuli "LDz" lietā

Matemātiku māca papildus

Augstskolas: Vājie vidusskolas eksāmenu rezultāti - sekas izglītības sistēmai maiņai 90.gados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Šī gada vidusskolas eksāmenu vājie rezultāti – īpaši rekordzemais rādītājs matemātikā – lika uzdot jautājumu, kas maināms vidējās izglītības sistēmā? Taču paši viduvējo rezultātu īpašnieki savu ceļu izglītības sistēmā turpina jau tagad. Tostarp piesakās augstskolās.

Lielā daļā Latvijas augstskolu trešdiena ir pēdējā diena, kad iespējams pieteikties pamatstudijām. Vienotajā elektroniskajā pieteikšanās sistēmā to līdz šim izdarījuši vairāk nekā 7000 cilvēku. Daļai vidusskolas beidzēju gala eksāmenos nemaz tik labi nav klājies, taču par spīti tam viņi vēlas studēt eksaktajos virzienos. Šajos konkurences apstākļos augstskolas ir gatavas ņemt pretī ikvienu un pat strādāt ar šiem jauniešiem papildus, ja nepieciešams.

Gan Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), gan Latvijas Universitātē (LU) daļu eksakto un dabaszinātņu  jauno studentu uzreiz pēc uzņemšanas norīko uz papildu mācībām. "Līdzko viņi nokļūst Tehniskajā universitātē, mēs visiem studentiem liekam nokārtot tādu kā iestājpārbaudījumu, lai saprastu, kāds ir tiešām realitātē tas līmenis. Tad mums ir noteikts, kurš slieksnis ir tas, zem kura studentiem no šī gada obligāti būs jādodas uz papildapmācībām matemātikā, lai būtu līmenis vienāds," norāda RTU Studiju departamenta direktora pienākumu izpildītājs Uģis Citskovskis.

Tehniskajā universitātē papildkurss matemātikā parasti vajadzīgs 40% jauno studentu, LU Matemātikas nodaļā – līdzīgi.

"Apmēram puse ir tādi, kuriem ir problēmas. Grūti teikt kādos tieši uzdevumos. Tur ir gan daļu saskaitīšana jāveic, gan teksta uzdevumi, gan kaut kas no trigonometriskiem jautājumiem. Visos parādās kaut kādas nezināšanas," norāda LU Fizikas un matemātikas fakultātes Matemātikas nodaļas vadītāja Inese Bula.

Viņa to saista ar vidējās izglītības sistēmas kvalitāti. "Es domāju, ka vaina ir  apstāklī, ka 90.gados, kad mainīja izglītības sistēmu, sagrāva matemātikas sistēmu kā tādu skolā, (..) Tika mainīti standarti, tika samazināts stundu skaits matemātikai, (..) Un šīs izmaiņas atsaucas tagad un atsauksies vēl ilgi, jo, pat ja šodien kaut ko izmaina strikti, rezultāti uzreiz neparādās," skaidro Bula.

RTU vidusskolas eksāmenu sliktajiem rezultātiem redz atšķirīgus iemeslus – varbūt jaunietis ilgstoši slimojis, konfliktējis ar skolotāju vai bijuši citi negatīvi faktori. "Nevainosim izglītības sistēmu, jo tā mēs varam iet uz atpakaļ un beigās nonāksim... tas tāds aplis. Kā ar kolēģiem smejamies – katrs vaino citu. Nav ko vainot, ir vienkārši jāstrādā ar to, kas ir, un attiecīgi jādod tiem bērniem iespēja sevi vēlreiz pierādīt," atzīst Citskovskis.

RTU gatava studentam apmaksāt papildu mācības pirmā gada garumā, LU izlīdzinošais kurss ilgst pirmo semestri. Pēc tam jau visu parāda dabiskā atlase – sesija.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti