Panorāma

Rabindranata Tagores "Pasta nams" Nacionālajā teātrī

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

V. Spāre: Katru dienu zvanīju un lūdzos, lai ielaiž

Austrumu slimnīcā izmeklē ārstes rīcību saistībā ar vīra nelaišanu pie smagi slimās sievas pirms nāves

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) sākta iekšējā pārbaude par ārstes rīcību, neļaujot vīram apmeklēt savu smagi slimo sievu, kas intensīvajā terapijā nomira. Vīrs pretēji lūgumiem tā arī netika ielaists. Slimnīcā notikušo sauc par nelaimīgu apstākļu sakritību, nevis vispārpieņemtu praksi. Pat gripas karantīnas laikā ar ārsta atļauju paši tuvākie drīkst apmeklēt tuviniekus, nemaz nerunājot par to, ka viņiem ir tiesības pēdējo reizi būt klāt un atvadīties. To nosaka arī cilvēktiesību normas un likums. 

Lienīte Medne-Spāre ilgus gadus bija apgāda "Artava" galvenā redaktore. Pēdējos gadus smaga slimība viņu ieslodzīja ķermenī kā kokonā. Piecus gadus vīrs Vladis Spāre aprūpēja savu sievu. 

Vladis stāstīja: "Vakaros es viņu ieliku pie sevis, uz sāniņiem, un tad es viņu uz rokām cilāju un uz tualeti vadāju. Viņai ir viena no smagākajām diagnozēm. Motoneironu saslimšana. Viņa bija paralizēta.  Rokas un kājas. Paralizēta bija kakla muskulatūra. Viņa nevarēja nevienu pasaukt palīgā."

Uz slimnīcu Lienīti aizveda, lai ievietotu īpašu barošanas caurulīti, jo viņa aizrijās arī ar medicīnisko pārtiku. Procedūru veica. Pēc dažām dienām Lienīte nomira. Vladis tā arī neatvadījās. 

Lienītes vīrs sacīja: "Es biju vienīgais, kas zināja, ko viņai vajag. Viņa ar acīm to norāda. Viņa nomira pilnīgā vientulībā. Absolūti dehumanizētā vidē. Viņi tur aizbildinās ar kaut kādu karantīnu, bet paši staigā baltajos halātos un parastajās maskās. Es būtu ar mieru uzvilkt skafandru, ja man piedāvātu nokļūt pie savas sievas. Bet neiroloģe daktere Puriņa teica – nevar, nevar, nevar.  Es katru dienu zvanīju, lūdzot, lai ielaiž, un teicu – pasakiet viņai, ka es viņu ļoti mīlu! Lai cenšas noturēties."

RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis šodien to sauc par nelaimīgu pārpratumu.

Karelis pauda: "Es gribētu izteikt līdzjūtību slimnīcas un klīnikas vārdā par šo slikto iznākumu, par pacientes nāvi. Un par empātiju, kas neizveidojās starp ārstu un pacientu."

Pacientus drīkst apmeklēt arī gripas karantīnas laikā. Vienīgā diena, kad vīru nolemts neielaist, bija diena, kad notika invazīvā procedūra –  caurulītes ievietošana. 

Karelis skaidroja: "Pacientei drošāk, ja būtu šis epidemioloģiskais fons. Nākamajās dienās varētu veikt pacientes apmeklējumu. Tā nav sistēma. Visus laižam."

Kāpēc tad ārstējošā ārste nav informējusi vīru, ka drīkst atnākt, nav skaidrs. Sākta iekšējā izmeklēšana. Jebkādu nolaidību aprūpē slimnīcā gan noliedz. 

Klīnikas vadītājs Karelis norādīja: "Mēs vairākas stundas analizējām gadījumu, ņēmām māsu, ārstu paskaidrojumus, analizējām medicīnisko dokumentāciju."

Visticamāk, ārstei tiks piemērots disciplinārsods. Taču par pacientu apmeklēšanas vadlīnijām vēlreiz informēs visus iesaistītos. 

Tiesības atbalstīt tuvinieku nosaka arī likums. 

Tiesībsarga biroja Sociālo tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska skaidroja: "Šis noteikti ir cilvēka cieņas jautājums, un savukārt, ja skatāmies Pacientu tiesību likumā, tas arī pasaka, ka pacientam ir tiesības uz tuvinieka atbalstu un aprūpi, un šis ir tas gadījums, īpaši tik smagā dzīves situācijā."

Reaģējot uz Vlada Spāres ierakstu sociālajos tīklos par notikušo, daudzi viņam iesaka savas tiesības aizstāvēt tiesā. Viņš tiesāties negrib, tikai vēlas, lai neviens cits nenonāk šādā situācijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti