RAKUS Toksikoloģijas klīnikā ārstē tikai Covid-19 pacientus, šeit ir 24 gultas un 22 patlaban ir aizņemtas. No 22 pacientiem divi ir pilnībā vakcinēti.
Līdzīga pieredze ir arī slimnīcas uzņemšanā. “No hospitalizētiem pacientiem, kuriem hospitalizācijas iemesls ir Covid-19, no desmit viens ir vakcinēts, jā,” pastāstīja slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.
Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārstu pieredze liecina, ka slimnīcā nonāk aizvien vairāk pacientu, kuri nav beiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu.
Tāds ir arī šīs klīnikas jaunākais pacients – viņam ir tikai 19 gadi, smaga pneimonija un saņemta viena vakcīnas pret Covid-19 deva.
“Viņš ir saņēmis pirmo vakcīnu “Pfizer”, tas bija oktobra vidus un tad nepilnas divas nedēļas pēc tam parādījās simptomi. Būtiska problēma ir lieks svars, sver pāri 120 kilogramiem,” sacīja klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.
Klīnikas vadītāja pieredze rāda, ka mirušajiem, kuri pret vīrusu bija vakcinēti, bez Covid-19 bija arī citas slimības.
“Ja mēs vērojam pacientus, kas no Covid iet bojā, viņi aiziet pamatā ar plaušu saslimšanu vai komplikāciju, kas radusies. Bet ne no Covid, tā ir tā hroniskā blakus patoloģija, kas dekompensējas, – gan cukura diabēts, gan pārciesti insulti, hroniskas plaušu saslimšanas un liekais svars. Vakcinācija cilvēku nepadara par nemirstīgu,” norādīja Šuba.
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.
Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.