Kratīšana tika veikta kriminālprocesa ietvaros, kas bija uzsākts pēc ilgāku laiku veikta operatīvo pasākumu kopuma. Kratīšanā atklāta pilnībā iekārtota cigarešu ražotne.
Cigarešu ražošana notika angārā, kura būvniecība nav bijusi iepriekš saskaņota. Ēkā bija izveidotas noliktavas telpas, ražošanas telpa, kurā atradās ražošanas iekārta, kā arī bija izbūvēts sanitārais mezgls un atpūtas telpa.
Ražotnē bija ierīkota arī signalizācija, kas brīdināja par nepiederošu personu tuvošanos, tāpat bija izveidota rezerves izeja, pa kuru strādnieki varētu ēku pamest nepamanīti. VID Muitas policijai, uzsākot kratīšanu, izdevās strādniekus pārsteigt tieši nelegālās ražošanas procesa laikā.
“Šis grupējums bija ļoti uzmanīgs, un tika vērota jebkāda kustība, un darbība tika pārtraukta pie mazāka iespējamā riska, darbs noritēja naktīs, svētku dienās, kad vismazāk kontroles, zināms laiks pagāja, kamēr nonāca līdz rezultātam,” atzina VID Muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.
Kratīšanas laikā ražošanas telpā tika atrasta cigarešu ražošanas iekārta, kas spēj saražot līdz 4000 cigaretēm minūtē, iekārta, kas sapako cigaretes paciņās, un iekārta, kas sapako cigarešu paciņas blokos, kā arī ģenerators elektroenerģijas ražošanai. Tika atrastas arī jau saražotas cigaretes “GOAL”, aptuveni četras tonnas sasmalcinātas tabakas, no kuras var izgatavot vismaz četrus miljonus cigarešu, kā arī cigarešu paciņu sagataves ar uzrakstiem “GOAL”, līme, folija un citi cigarešu ražošanas izejmateriāli.
VID Muitas policija aizturēja septiņas personas – sešus ražošanas procesā iesaistītos un apsargu.
Dažas stundas vēlāk tā paša kriminālprocesa ietvaros tika veikta vēl viena kratīšana kādā noliktavā Olaines novadā. Kratīšanas laikā tika izņemti 5,4 miljoni cigarešu “GOAL” un autotransports, ar kuru cigaretes tika pārvietotas no rūpnīcas uz noliktavu. Kopā tika izņemts 5,4 miljoni cigarešu, aptuveni 4 tonnas tabakas, iepakojuma materiāli, ražošanas iekārtas, 7 transporta līdzekļi.
Minētais kriminālprocess uzsākts šī gada 17. maijā. Bargākais sods, ko paredz likums par šādu pārkāpumu, ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.
"Mēs esam nonākuši uz pēdām organizētā grupējama veiktām darbībām, kura ražoja preces pārsvarā Skandināvijas tirgum, un pilnīgi skaidrs, ka savas darbības rezultātā viņi nodarīja zaudējums gan Latvijas, gan citu Eiropas valstu budžetam," sacīja VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule.
Grupējumam nodarītie zaudējumi varētu būt vairāk nekā divarpus miljoni eiro, no tiem miljonu eiro vērta ir pati ražošanas iekārta. Valsts budžetam nesaņemta akcīzes nodokļa veidā radītie zaudējumi lēšami vismaz ap 720 000 eiro. Taču visdrīzāk tie ir vēl lielāki. Valsts ieņēmumu dienestam ir informācija par tādu pašu cigarešu kravu aizturēšanu arī citās Eiropas valstīs, un eksperti pārbauda, vai ES aizturētās cigaretes ir saražotas uz Babītē atklātās iekārtas. Tāpat tiek izmeklēts, vai ar notikušo nav arī citi saistītie.
Šis nebūt nav vienīgais gadījums, kad atklāta nelegāla cigarešu ražošana vai par tādu radušās aizdomas. Tādas bija arī par notiekošo Rīgā, Terēzes ielā 1, taču izmeklēšanas laikā ražošana iekārta, kas varētu kalpot kā pierādījums, vēl pirms ekspertīžu veikšanas pazuda. VID saka, ka jaunā lieta neesot saistīta un pazudusī iekārta joprojām tiek meklēta.
Pēc iekārtas pazušanas nedz VID, nedz Valsts policijā ierosinātajās disciplinārlietās vainīgos par iekārtas nenosargāšanu neizdevās noskaidrot.