Prokuratūra šonedēļ nodeva tiesai lietu, kurā par vēlētāju uzpirkšanu oktobra sākumā notikušo 12. Saeimas vēlēšanu laikā apsūdzētas divas personas. Saskaņā ar apsūdzību, abi cilvēki par dažāda apmēra naudas atlīdzību Latgalē uzpirka vēlētājus, liekot viņiem balsot par vienu konkrētu partiju, ar „plusiņu” atzīmēt attiecīgo kandidātu un nosvītrot atlikušo kandidātu vārdus un uzvārdus.
Lietu izskatīs Rēzeknes tiesa. Tiesas kalendārs liecina, ka lietā apsūdzēti Andris Kozulis un Andrejs Sačkovskis.
Tāpat Latvijas Televīzija decembrī vēstīja, ka viena par aizdomās turēto balsu pirkšanas lietā atzītā persona ir vārdā Andrejs, ko raidījums „De facto” intervēja dažas dienas pēc vēlēšanām.
LTV „Panorāma” iepriekš ziņoja, ka Drošības policija saistībā ar balsu pirkšanu par labu deputātam Dzintaram Zaķim veikusi kratīšanu pie uzņēmuma “Vlakon” īpašniekiem Aļonas un Andra Kozuļiem.
SIA “Vlakon” īpašnieki Aļona un Andris Kozuļi, kuru apsaimniekotais karjers “Pērtnieki” pēdējos gados bijis galvenais dolomīta šķembu piegādātājs valsts akciju sabiedrības “Latvijas Autoceļu uzturētājs” ceļa darbiem Latgalē, ir labi draugi deputātam Zaķim.
Augstākajai tiesai skatot lietu par 12.Saeimas vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu, vairāki liecinieki minēja, ka dzirdējuši par „Vlakon” saistību ar balsu pirkšanu par labu Zaķim. Pats deputāts tiesā apšaubīja, ka atbalstītāji bez viņa ziņas organizēja prettiesiskas darbības.
Saskaņā ar LTV „Panorāma” rīcībā esošo informāciju, kratīšanā atsavināti datori, kuri gan vēlāk atdoti. Vairāki pavedieni balsu pirkšanas lietā norādīja uz cilvēkiem, kuri strādājuši karjerā. Zaķim, pār kura ievēlēšanu Saeimā krīt šaubu ēna, izmeklēšanā par balsu pirkšanu nav piemērots nekāds statuss.
Zaķis savu draudzību ar Andri un Aļonu Kozuļiem neafišē, bet arī nav noliedzis. Līdz šim medijos izskanējis, ka Zaķis ar Kozuli kopā makšķerē un politiķis iemīļojis Pērtnieku karjerus. Bet pērnvasar Zaķis kopā ar šiem uzņēmējiem devās uz Gruziju. Kozuļa māsasdēls Raitis Baltpurviņš samaksājis par reklāmu, kurā pirms vēlēšanām cildina Zaķi.
Zaķis kopš vēlēšanām ir apturējis darbību partijā, tomēr tagad „Vienotība” varētu lemt arī par viņa izslēgšanu, pieļāva partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars.
Kampars sacīja - ja būs kaut mazākās aizdomas par Zaķa saistību ar balsu pirkšanu, viņu izslēgs no partijas un aicinās nolikt deputāta mandātu, tiesa, neviens nevar piespiest parlamentārieti nolikt mandātu, ja viņš nevēlas.
Ja būs prokuratūras vai izmeklētāju pamatojums tam, ka Zaķis varētu būt saistīts ar balsu pirkšanu, „tai brīdī partijas reakcija būs redzama” sacīja Kampars.
Savukārt Kozulis un Zaķis uz Latvijas Radio telefonzvaniem neatbildēja.
Jau ziņots, ka par iespējamo balsu pirkšanu Zaķa ievēlēšanai jau nākamajā dienā pēc vēlēšanām medijiem ziņoja „Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs Juris Vidiņš. Šī rīcība gandrīz noveda pie viņa izslēgšanas no partijas, taču „Vienotības” valde nolēmusi šo jautājumu „iesaldēt”.
Pēc medijos izskanējušajām ziņām un citas informācijas Drošības policija kopumā ierosināja sešas lietas par balsu pirkšanu. Decembra beigās, kad par iespējamu balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās aizdomās turētā statuss tika piemērots divām personām, pirms tam – vēl četrām personām. Vienai personai apsūdzība jau uzrādīta.
Skaļākā no vairākām iespējamām balsu pirkšanas lietām 12. Saeimas vēlēšanās ir tieši iespējamā balsu pirkšana Latgalē parlamentā ievēlētā ”Vienotības” deputāta Dzintara Zaķa labā.