Ikgadējas mācībās piedalās trīs Baltijas valstis ar saviem mīnu kuģiem, patruļu un apgādes kuģiem. Mācībās piedalās arī zemūdens roboti, ūdenslīdēji un robežsardze.
Uz brīdi Ventspils ostā piestāja patruļkugis "Jelgava", lai informētu par militāro mācību norisi.
"Mācībās pirmo dienu tika iesaistīta NATO patstāvīgās pretmīnu karadarbības grupa, kas šobrīd operē Baltijas jūrā. Štāba kuģis ir mūsu jūras spēku kuģis "Virsaitis", mēs nodrošinām platformu. Komandvadību ir uzņēmušies Igaunijas Jūras spēki, un grupas sastāvā ir pieci kuģi no dažādām NATO valstīm," pastāstīja Jūras spēku štāba priekšnieku komandkapteinis Gvido Ļaudups.
Mācībās ir iesaistīti arī vidējā līmeņa vadības un štāba virsnieku kursa klausītāji, kuri vēl apgūst militārās zināšanas augstskolā. Virsnieki var praksē pārbaudīt savas prasmes gan jūrā, gan štābā Liepājā. Kā skaidroja komandkapteinis, šonedēļ jūrā tiek rīkotas mācību kaujas procedūras, detonējot reālu 2. pasaules kara mīnu, kas tika atrasta un nogādāta mācību rajonā.
"Šī bija reāla mīna, ko mēs piegatavojām šim uzdevumam. Šī bija 2. pasaules kara mīna. Baltijas jūra un tieši Latvijas ūdeņi ir bijuši vieni no mīnētākajiem ūdeņiem, tieši Irbes jūras šaurums un pieejas Latvijas ostām," stāstīja Ļaudups.
Latvijas jūras spēku novērošanas un sakaru dienestam šis ir trīsdesmitās jubilejas gads. Vecākā jūras spēku vienība pirmsākumos ir veidojusies kā robežsardzes bataljons Ventspilī. Viens no pieredzējušākajiem dienesta komandkapteiņiem uzsvēra, ka jūras novērošana nekad nav zaudējusi savu aktualitāti.
"Situācija mainās, viņa ir dinamiska. Mums tai ir jāpielāgojas. Katrās mācībās mēs iemācāmies kaut ko jaunu. Diezgan bieži presē parādās informācija, ka Krievijas karakuģi ir pie mūsu krastiem. Jā, mēs viņus redzam. Tā mums ir ikdiena. Mums tas nav nekas ekskluzīvs," stāstīja dienesta komandkapteinis Mareks Kalmanis.
Nedēļas nogalē mācības "Baltic Fortress" Latvijā noslēgsies. Tā kā treniņapmācība notiek katru gadu pēc rotācijas principa, tad nākamgad tās organizēs Igaunija.
"Lietuvai ir nedaudz mazāka šī ūdens teritorija, ekskluzīva ekonomiskā zona un teritoriālie ūdeņi, mums un igauņiem ir nedaudz lielāka. Jūras ģeogrāfiskā specifikā ir salāgoti spēki, kā mēs operējam ar tādiem uzdevumiem," stāstīja Ļaudups.
Jūras spēku treniņi kā miera, tā krīzes situācijām turpināsies visu vasaru, un ja nākamnedēļ sāksies militārās mācības "Baltops", tajās piedalīsies visas Baltijas jūras reģiona valstis, kuras koordinēs Amerikas Savienoto Valstu Jūras spēki.