Lielākais mandātu skaits, attiecinot iepriekšējo vēlēšanu rezultātus uz jaunajiem novadiem, tiek Latgales partijai un Latvijas Zemnieku savienībai - katram politiskajam spēkam pa četriem no 15 mandātiem.
Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.
Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.
Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.
Bet kopumā arī Balvos daudzi deputāti paliks bez amata – pēc reformas, pašvaldības deputātu skaits saruks no 48 uz 15.
Ieguvēji:
Nosacīti “Saskaņa” - pa pāris mandātiem divās pašvaldībās, bet apvienojot tiek pie diviem mandātiem jau lielākajā novadā.
Zaudētāji:
Latgales partija - zaudē vairākumu Viļakas novadā. To gan varētu kompensēt četri mandāti lielākā, apvienotā Balvu novadā.
Nacionālā apvienība - zaudē iepriekš iegūto mandātu Balvos.
Vietējie politiskie spēki – lielākoties zaudē politisko pārstāvniecību, izņemot Rugāju sarakstu “Vienoti novadam”, kas, lai gan zaudē vairākumu Rugājos, bet iegūst vienu mandātu jaunajā pašvaldībā.
Tomēr reālo spēku sadalījumu pēc reformas pašvaldībās noteiks tas, kura partija iekaros to vēlētāju sirdis, kas līdz šim balsoja par vietējiem politiskajiem spēkiem, un kādas izmaiņas reģionālajā reformā vēl tiks veiktas – jo šobrīd nezināmo vēl ir visai daudz.
Tā kā apvienotajā Balvu novadā iekļauta mazākā Latvijas pašvaldība – Baltinava, tad šī novada iedzīvotājiem, vēlot apvienotā novada pašvaldību, būs vismazāk iespēju teorētiski visiem kopā ievēlēt kādu savu vietējo pārstāvi. Baltinavā pērnajās pašvaldību vēlēšanās nobalsojušie ir tikai 5,5 % no visa apvienotā novada vēlētājiem. Tādējādi – lai pārvarētu 5% barjeru, baltinaviešiem praktiski visiem kā vienam jānobalso par vienu politisko spēku.
Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās Latgales pašvaldībās, Zemgales pašvaldībās, Pierīgas pašvaldībās un Vidzemes pašvaldībās!