Dienas ziņas

Gladiolu izstāde Dabas muzejā

Dienas ziņas

Bijušo Brocēnu novada mēru atzīst par vainīgu

"Sirsniņmājas" gaida pārmaiņas

Bauskas pašvaldībā uzskata – ministrija ar «sirsniņmāju» uzskaiti pāršāvusi pār strīpu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Bauskas pašvaldībā piekrīt Vides ministrijas vēlmei sakārtot sausās tualetes, taču norāda, ka, ņemot vērā cilvēku maksātspēju, ministrija pāršāvusi pār strīpu.

Šā gada 1. jūlijā spēkā stājās noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu. Tā sauktās sausās tualetes varēs lietot arī turpmāk, tikai īpašniekiem videi nedraudzīgās labierīcības nāksies pārtaisīt atbilstīgi prasībām un reģistrēt. Šāds lēmums esot pieņemts, lai mazinātu piesārņojuma risku, ko rada vidē nonākušie neattīrītie notekūdeņi.       

Lai gan dzīvojam 21.  gadsimtā, joprojām daudzviet kolorītās ''sirsniņmājiņas'' ir neatņemama ainavas sastāvdaļa. Bauskas iedzīvotāja Ausma Vēvere, kas ar tādu iztikusi visu mūžu, piekrīt populārajai frāzei, ka ''kultūra sākas no mazmājiņas''.

“Ir tā, kā viņas apkalpo. Arī šeit visu laiku bija kā vecos laikos, aiz malkas šķūnīša, un neviena smaka šeit nebija,” saka Ausma.

Šogad gan māja pieslēgusies centralizētajai kanalizācijai, tomēr daudzviet, kur ieguldīti ERAF līdzekļi centralizēto tīklu izbūvei, tie joprojām netiek izmantoti, jo  par pieslēgšanos jāmaksā pašiem iedzīvotājiem.

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs (Nacionālā apvienība) atzīst, ka problēmas varētu sākties laukos, “jo viņiem tās mājas nav tik kompakti kā Bauskā, un, piemēram, Bērzos vidēji uz vienu māju vajag 2000 eiro, un es neticu, ka cilvēkiem radīsies tādi naudas līdzekļi”, lai pieslēgtos centralizētajai kanalizācijai.

Pašvaldības uzraugošā ministrija gan norāda, ka vietvaras daļēji var segt pieslēguma izmaksas vai arī segt izmaksas pilnībā, ļaujot norēķināties par paveikto ilgākā periodā. Pēc būtības tas nozīmē izsniegt kredītu cilvēkiem, kam banka, visticamāk, to nedotu. Tomēr dzīvot kā līdz šim nevarēs.

Jaunie noteikumi, kas stājušies spēkā 1. jūlijā, paredz, ka lokālajām kanalizācijas sistēmām jābūt videi draudzīgām. Izsmeļamajai bedrei jābūt hermētiskai, ko varot nodrošināt  mūsdienīgi materiāli. Pašvaldībai jānosaka, cik bieži tā jāizved, un visām decentralizētās sistēmas tualetēm būs jābūt apsekotām un uzskaitītām.

“Te ir Vides ministrija pāršāvusi pār strīpu. Vajag sakārtot, bet ne tik pēkšņi. Ja būtu finansējums - nav problēmas, jo zinot cilvēku maksātspēju... To būs grūti izpildīt, praktiski neiespējami,” uzskata Voldemārs Čačs.

Tualešu reģistra izveide pašvaldībām jāuzsāk 2019.gadā. Ja izmantotā decentralizētā sistēma neatbilst noteikumiem, tā jāsakārto līdz 2021. gada nogalei. Jaunie noteikumi attiecas tikai uz pilsētām un ciemiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti