Eiropas Padomes spīdzināšanas novēršanas komiteja jau ilgstoši norāda uz slikto ieslodzījuma vietu stāvokli Latvijā. Iepriekšējā apmeklējuma laikā 2016.gadā komitejas eksperti norādīja uz iespēju nākamajā vizītē 2020.gadā paziņot par Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļas slēgšanu.
“Iepriekšējās vizītes laikā apmeklēja četrus cietumus. Viena no tiem bija Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļa, kura patiešām ir kritiskā stāvoklī. (..) Tie apstākļi liecināja par to, ka šī komiteja izteica brīdinājumu, ka nākamajā reizē viņi var paziņot par šīs nodaļas slēgšanu,” pastāstīja Spure.
Viņa atzina, ka tas ir liels apdraudējums, jo šajā nodaļā ir izvietoti aptuveni 700 ieslodzītie.
Un slēgšanas gadījumā viņus nav, kur pārvietot.
Turklāt ziņojuma publiskošana var kaitēt Latvijas starptautiskajam tēlam. Līdz šim kritiski ziņojumi ir publiskoti tikai par Krievijas cietumiem un par imigrantu centriem Grieķijā un Turcijā.
Savukārt taujāta par jauna cietuma būvniecības plāniem, Spure pastāstīja, ka Eiropas Padomes attīstības banka ir paudusi gatavību līdzfinansēt Liepājas cietuma būvniecību, piešķirot šim mērķim aizdevumu 60 miljonu eiro apmērā. Aizdevuma apmērs varētu veidot līdz 50% no kopējā Liepājas cietuma būvniecībai nepieciešamā finansējuma.
KONTEKSTS:
Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.
Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas - "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi jaunā Liepājas cietuma celtniecībai pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolemts pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu.
Vēlāk gan tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro.