ĪSUMĀ:
- Ārsts Valkā bažījas, ka cilvēki gribēs jau ierastās zāles, nevis lētākās, un tās neapmaksās.
- Ārsti varēs 30% no receptēm izrakstīt arī dārgākas zāles, ja pacientam ir smagas blaknes no lētākajām zālēm.
- Veide satraucas, ka dārgāku zāļu tirgotāji aizies no Latvijas tirgus.
- VM uzskata, ka tieši samazināsies visu medikamentu cena.
- Aptiekas krājumus vēl neveido, jo vēl nav zināmas zāļu cenas.
- Aptiekas gan bažījas, ka lēto zāļu var arī nepietikt, ja tās būs jāizsniedz visiem.
Ģimenes ārsts Māris Nātra saviem pacientiem Valkā jau martā valsts kompensējamos medikamentus pamazām izraksta, norādot zāļu vispārīgo nosaukumu. Viņaprāt, ārstam tas būtiskas problēmas nesagādā. Mediķis vairāk satraucas par pacientiem, kuri gadiem pieraduši lietot kāda konkrēta ražotāja medikamentu, bet pēc jaunās kārtības viņam aptiekā izsniegs lētākās zāles.
"Vienāda aktīvā viela nenozīmē, ka medikamenti ir absolūti līdzīgi, jo katrs ražotājs pieliek savu palīgvielu klāt, un tā var izraisīt kādu no zāļu blaknēm," stāstīja Nātra.
Viņš savā praksē jau saskāries ar gadījumiem, kad cilvēks izteicis vēlmi arī turpmāk lietot ierastos medikamentus, tādā gadījumā viņam par tiem būs jāmaksā pilna cena.
"Man ir pacienti, kuri saka - es samaksāšu dārgāk, ja tā nav milzīga summa, 2 - 3 eiro, bet neizmantošu valsts kompensācijas sistēmu," norādīja Nātra.
Palīgvielas var izraisīt arī alerģisku reakciju. Ja pacientam būs smagas blaknes, ārsts tomēr drīkstēs rakstīt arī konkrētu zāļu nosaukumu. Taču tikai 30% no visām receptēm. Ārsti bažījas, ka tādēļ kādi oriģinālie medikamenti no tirgus aizies.
"Vajadzētu būt tā, ka mūs tas nesarauc, bet mūs tas satrauc. Mēs redzam, ka ir pacienti, kuriem nepalīdz. Un tad ir vajadzīgi oriģinālie. Un ja tie vispār aizies prom no Latvijas dēļ šī mazā tirgus..." sacīja ģimenes ārste Sarmīte Veide.
Veselības ministrijā (VM) ir pretējās domās. Tieši otrādi – pārejot uz principu, ka valsts apmaksā tikai lētākās, zāļu cenas kritīs. Tas notiek jau tagad, ražotāji nolaiž cenu, jo jaunie noteikumi ir kā milzīgs valsts iepirkums.
"Mums ir svarīgi radīt šo te konkursa mehānismu. Lai būtu tā – jā, tu ienāksi ar zemāko cenu un tev būs priekšroka. Bet zemāka cena nenorāda uz zemāku kvalitāti. Tikpat laba!" komentēja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Aptiekas pagaidām īsti nezina, kā rīkoties. Lētāko zāļu uzkrājumus gan neveido, jo jaunās zāļu cenas ražotāji atklās 1. martā.
Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene pastāstīja, ka arī farmaceiti izmaiņām lielākoties ir sagatavojušies, tomēr, viņasprāt, par pārmaiņām valsts kompensējamo medikamentu izsniegšanas kārtībā pārāk maz tiek informēti iedzīvotāji. Netrūks pacientu, kuriem pēc 1. aprīļa jaunā kārtība būs pārsteigums.
""Kāpēc jūs man dodat citas zāles? Man ir bijušas iepriekš tādas!" Noteikti šai sarunai par sistēmas izmaiņām un zāļu nomaiņu ir jābūt jau ārsta kabinetā," norādīja Ritene.
Aptiekās pašlaik rodas bažas, vai lētākie medikamenti būs pieejami un tos varēs pasūtīt pietiekamā daudzumā. Jaunie noteikumi paredz, ka nākamo lētāko medikamentu aptieka drīkst izsniegt tikai tad, kad to ir apstiprinājusi Zāļu valsts aģentūra. Farmaceiti uzskata, ka šāda sistēma ir neelastīga un tās dēļ pacients var arī palikt bez vajadzīgajiem medikamentiem.
"Tas var būt piektdienas vakars, tā var būt sestdiena, svētdiena, kad pacients ir atnācis pēc zālēm un nevar sakomunicēt ar ārstu, lai meklētu citus risinājumus. Arī Zāļu valsts aģentūra nestrādā brīvdienās. Tas tiešām mūsu praksē ir aizņēmis līdz pat četrām dienām, kamēr mēs sagaidām atzīmi, ka drīkstam dod kādu nākošo lētāko medikamentu," stāstīja Ritene.
Izmaiņas iedragās arī aptieku kopējos ieņēmumus, lai gan darbs ar kompensējamiem medikamentiem palielināsies. Ministru kabineta mērķis ir virzīties uz to, lai lētākās zāles lieto vismaz 70% pacientu, savukārt 30% gadījumu ģimenes ārstam tomēr pastāvēs iespēja izrakstīt konkrēta ražotāja medikamentu.
KONTEKSTS:
No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu izrakstīšanā receptē norādīs aktīvo vielu, ne konkrētu medikamentu. Līdz ar to aptiekām būs pienākums izsniegt lētākos kompensējamos medikamentus. Tādējādi pacienti līdzmaksājumos ietaupīs aptuveni 20 miljonus eiro. Tāpat būs jauni noteikumi, kas liks uzrādīt zāļu krājumus. Ja lētākās zāles nebūs pieejamas, aptiekā izsniegs pēc cenu kategorijas nākamās. Zemākās cenas zāļu lietošanu veicina daudzās Eiropas valstīs, neatkarīgi no ienākumu līmeņa - Dānijā, Vācijā, Lielbritānijā, arī kaimiņos - Lietuvā un Igaunijā.