Ministru kabineta (MK) rīkojumā minēts, ka, ņemot vērā Covid-19 izplatības samazināšanās tendences bērnu vecuma grupā, atcelti jebkādi epidemioloģiskās drošības pasākumi bērniem gan dalībai izglītības procesā, interešu izglītībā, kā arī pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.
Turpmāk atcelta prasība bērniem bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta piedalīties pasākumos vai saņemt pakalpojumus tikai pieaugušo ar šo sertifikātu pavadībā.
Līdz ar to bērni, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, brīvi varēs saņemt jebkādus pakalpojumus vai apmeklēt pasākumus.
Vienīgie epidemioloģiskās drošības pasākumi, kas tiek saglabāti bērnu vecuma grupā, ir skrīninga testēšana izglītības iestādēs, lai pēc iespējas agrāk atklātu Covid-19 inficēšanās gadījumu un to izolētu.
Tāpat tiek saglabāts iepriekš ieviestais nosacījums mutes un deguna aizsegu lietošanai bērniem vecuma grupā virs 7 gadu vecumam, proti, izglītības iestādēs, kā arī sabiedriskajā transportā bērni var lietot izglītības iestādēs iegādātās auduma higiēniskās maskas, savukārt apmeklējot publiskos pasākumus vai saņemot citus pakalpojumus, bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ir jālieto medicīniskās maskas vai respiratori, bet bērni, kas jaunāki par 12 gadiem, publiskos pasākumos un izmantojot pakalpojumus var lietot higiēnisko auduma masku.
Šie atvieglojumi bērniem stāsies spēkā jau no trešdienas, 16. februāra.
Jāatzīmē, ka šis konkrētais regulējums ir spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām jeb līdz 28. februārim, valdības sēdē pastāstīja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Savukārt no 1. marta un līdz ar ārkārtējās situācijas beigām stāsies spēkā papildu atvieglojumi drošības pasākumos.
Noteikumi Covid-19 kontaktpersonām bērnu izglītībā
Vienlaikus noteikta iespēja neievērot izglītības iestāžu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un darbiniekiem mājas karantīnu, ja viņiem ir noteikts kontaktpersonas statuss, vienlaicīgi paredzot, ka izglītības iestādēs veic regulāru Covid-19 testēšanas skrīningu, lai pēc iespējas ātrāk atklātu inficēšanās gadījumus.
Ja izglītojamajam Covid-19 inficēšanās gadījums ir mājsaimniecībā, par to, ka izglītojamam ir kontaktpersonas statuss, ir jāinformē izglītības iestāde, lai tās vadība var lemt par papildu epidemioloģiskās drošības pasākumu ieviešanu, piemēram, izglītojamo un darbinieku veselības stāvokļa novērošanu, papildu testēšanu, klases ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku nošķiršanu.
Savukārt pirmsskolas izglītības iestādē mājas karantīnas nosacījumus var neievērot tikai tādos gadījumos, ja kontakts ar inficēto personu ir noticis ārpus mājsaimniecības, jo kontakts ar SARS-CoV-2 inficēto mājsaimniecībā ir ar ļoti augstu risku, un, tā kā pirmsskolas izglītības iestādēs netiek veikts regulārs izglītojamo skrīnings, nav iespējams pietiekami operatīvi atklāt inficēšanās gadījumu, teikts valdībā apstiprinātajā rīkojumā.
Pašlaik gan atbalstu vēl neguva Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītājas Ingas Vanagas aicinājums no 1. marta masku valkāšanu skolās paredzēt kā brīvprātīgu pasākumu, kā arī neņemt vērā Covid-19 inficētā kontaktpersonas statusu skolās strādājošajiem.
„Tā dzīve viņiem [skolu darbiniekiem] ir noteikta: mājas, darbs, mājas. Viņi tiek regulāri testēti, taču, piemēram, apģērbu nedrīkst pirkt, bet sabiedrisko transportu nokļūšanai uz darbu izmanto, pie daudziem ārstiem tikt nevar, tikšanās ar radiem un draugiem nav ieteicamas. Sanāk tā, ka viņiem liekam ievērot to, ko daudzu mēnešu garumā, būsim reāli, cilvēki nevar ievērot.”
Pret šiem priekšlikumiem Operatīvās vadības grupas sanāksmēs iebilduši epidemiologi, skaidroja Valsts kancelejas direktors Citskovskis, norādot, ka par drošības pasākumiem skolās strādājošajiem varētu lemt tuvākajās nedēļās.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.
Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.
Kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.
Valdība 8. februārī jau lēma atvieglot ierobežojumus skolās, kur nodarbinātie un audzēkņi pēc saskarsmes ar Covid-19 inficēto drīkst nedoties karantīnā.