ĪSUMĀ:
- Nometņu rīkotājiem jāievēro visi Covid-19 ierobežojumi un no bērniem jāsaņem izziņas.
- "Mirandas nometnes" bērniem sagatavojusi sejas aizsargus.
- Nometne "Zanzibāras vasara" notiks tikai pa dienu un ārā.
- Tukuma mākslas skolā interešu izglītība noslēgusies; profesionālās ievirzes izglītība klātienē nenotiek.
- Vecākiem ir nozīmīgi, lai nometnes būtu, bet VISC aicina izvērtēt vajadzību.
Nometņu rīkotājiem būs jāievēro valstī noteiktie drošības pasākumi – divu metru distance un higiēnas prasības. Valsts izglītības satura centrs (VISC) jau saņēmis vairākus simtus nometņu organizatoru pieteikumu. Šovasar nometnes vēlams organizēt ārā, nevis iekštelpās, un visiem bērniem obligāti būs jāsagādā ģimenes ārsta izziņa, kurā apliecināts, ka bērns ir vesels un nav bijis Covid-19 slimnieka kontaktpersona.
"Kā galvenos gribu akcentēt visus pulcēšanās un distancēšanās ierobežojumus, kā arī personīgās higiēnas ievērošanu, telpu un priekšmetu, materiālu tīrīšanu, dezinfekciju.
Ir nepieciešama ģimenes ārsta izziņa gan dienas, gan diennakts nometnēm.
Tai skaitā sporta nometnēm, jaunsargu nometnēm, mazpulku nometnēm. Izziņa ir jāizņem ne ātrāk kā septiņas dienas pirms nometnes darbības sākuma. Tajā ir jābūt apliecinātam, ka bērnam nav infekcijas slimības pazīmju un ka nav bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušajiem," norādīja VISC Neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa.
Šogad 14 nometnes ar aptuveni 650 bērnu piedalīšanos paredzējis veidot uzņēmums "Mirandas nometnes". Tā vadītāja Lolita Osipova norādīja – "atļauja organizēt nometnes nozīmē, ka ieguvēji ir gan bērni, gan vecāki, gan organizatori". Covid-19 ir ieviesis izmaiņas nometņu grafikā, un pirmā, kurai bija jāsākas jau 29. maijā, pašlaik pārcelta. Izmaiņas gaida arī nometņu dalībniekus.
"Mēs visiem bērniem esam iegādājušies sejas vizierus. Papildus gatavosim sejas aizsargus, lai varētu tos izmantot.
Protams, arī dokumentācijā esam ieviesuši izmaiņas saistībā ar prasībām, ierodoties nometnē. Tā, lai būtu droši, ka vide, kurā atrodas bērni, ir maksimāli droša no infekcijas," stāstīja Osipova.
Nometnes "Zanzibāras vasara" organizētāja Zane Ešenvalde pastāstīja, ka organizācija rīkos tikai dienas nometnes ārā. Tādējādi nepieciešamās prasības par 25 cilvēku skaitu un distances ievērošanu nebūs ļoti grūti ievērot.
Pārmaiņu dēļ samazināts vien dalībnieku skaits.
Nometnes laikā paredzētas fiziskas aktivitātes, sports komandās un individuāli. Bērni ilgu laiku pavadījuši mājās un pēc piedzīvojumiem ir noilgojušies.
Ešenvalde pastāstīja, ka līgumu slēgšana ar vecākiem ir bijusi visu laiku. "Mēs visu laiku esam slēguši līgumus ar vecākiem. Skatīsimies, lai tas viss – papīru un finanšu jautājums – ir nokārtots pirms tam. Lai nav nometnes pirmajā dienā pulcēšanās, maksāšanas un līgumu parakstīšanas. Atgādināsim vecākiem, lai to nokārto iepriekš," norādīja Ešenvalde.
Tukuma mākslas skola nodrošina profesionālās ievirzes un arī interešu izglītību. Skolas direktore Evija Rubīna paskaidroja – interešu izglītība šajā gadā jau noslēgusies, bet darbu turpina profesionālās ievirzes izglītības audzēkņi, kuri vēl līdz 12. jūnijam darbojas praksē. Lai arī jaunie noteikumi ļautu darbu turpināt klātienē, tomēr skola jau sen nolēmusi, kā darbu organizēt, un šajā gadā to vairs nepārplānos.
"Mums ir prakse bērniem, kur bērni no 2. – 6. kursam iet dabā un glezno. Bet šis process mums ir attālināts, jo mēs sākām organizēt pirms tam. Mēs nezinājām, kādi būs ierobežojumi un atļaujas.
Mēs to organizējam attālināti – izsūtam bērniem uzdevumus, un viņi sūta mums atpakaļ," pastāstīja Rubīna.
Viņa cer, ka nākamo mācību gadu gan būs iespējams sākt ierastā ritmā. Tikmēr vecāku organizācijas "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa skaidroja – atvieglojumi ģimenēm ir ļoti nozīmīgi.
"Ir, protams, būtiski, ka atjaunojas šī darbība. Cik tas būs viegli vai grūti, tas ir liels jautājums. No viens puses – vecāki var gribēt bērnu laist uz nometni, bet ir tās finansiālās iespējas. Mēs kā nometņu organizators saprotam, ka, ņemot vērā šos riskus, no vienas puses ir labi, ka šo sfēru sāktu iekustināt. Tas ir būtiski. Tajā pašā laikā ir riski nometņu organizatoriem, ka var nesavākties grupas, vai arī, cik tas papildus resursus prasīs, lai ievērotu šos drošības pasākumus," norādīja Akmentiņa-Smildziņa.
Vienlaikus VISC aicina vecākus pārdomāt, vai bez nometnēm šogad nevar iztikt. Ņemot vērā to, ka, iespējamas inficēšanās gadījumā epidemiologiem būs jāizseko inficētā kontaktpersonas, vecākiem ar nometnes vadību jāslēdz arī oficiāls līgums.
KONTEKSTS:
Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēma, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem, kā arī jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.
No 1. jūnija klātienē var rīkot vairākas ar izglītību, kultūru un sportu saistītas nodarbības. Klātienē varēs noritēt valsts pārbaudījumi un iestājpārbaudījumi pamata, vidējās un augstākās izglītības pakāpē, bērnu un jauniešu nometnes, pieaugušo mācību process, interešu izglītības process, kā arī vēl vairākas sporta aktivitātes. Atļautas interešu izglītības programmu mācības klātienē.
Drīkst rīkot amatiermākslas kolektīvu mēģinājumus iekštelpās un ārtelpās. Galvenais ievērot Kultūras ministrijas noteikto kārtību un noteiktos sociālās, fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus. Šīs prasības attiecas uz koriem, deju kolektīviem, pūtēju orķestriem, vokālajiem ansambļiem, amatierteātriem, un citiem amatiermākslas kolektīviem.