Veselības inspekcija sadarbībā ar Tiesībsarga biroju 22. janvārī veica ārkārtējo pārbaudi Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”. Izvērtējot medicīnisko dokumentāciju un saņemot ārstniecības personu mutiskus paskaidrojumus, ir konstatēti vairāki būtiski normatīvo aktu pārkāpumi kārtībā, kādā ierobežojami pacienti, obligātajās prasībās ārstniecības iestādēs un medicīnisko dokumentu lietvedības kārtībā, informē VM.
Pārkāpumi saistīti ar pacientu "fiksāciju"
Veselības inspekcija pārbaudi vēl turpina, taču jau šobrīd esot gana daudz pierādījumu, lai ministrija pieņemtu lēmumu par iestādes vadītājas atstādināšanu no amata. Piemēram, ir aizdomas par neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu "fiksāciju" jeb siešanu pie gultas.
Un tas ir pilnīgi pieļaujams, taču jautājums – cik lielā mērā tas notiek, kāds ir tas samērs, cik ilgi tas notiek, vai tas atbilst Ministru kabineta noteikumos noteiktajām normām un vai tas ir atbilstoši dokumentēts,” teica Lapiņš.
Lapiņš atturējās sniegt plašākus komentārus par konkrētiem gadījumiem, norādot, ka pārbaude šajā lietā vēl turpinās. Turklāt Veselības inspekcijai uzdots veikt papildu pārbaudes citās psihoneiroloģiskajās ārstniecības iestādēs, īpaši tajās, kur šādi veselības aprūpes pakalpojumi tiek sniegti bērniem un jauniešiem.
Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" konstatētie pārkāpumi nodarīti "nesenā pagātnē". To, vai pārkāpumi veselības aprūpes iestādē bijuši sistēmiski jeb bijuši ilgstoši, rādīs tālākās pārbaudes, teica Lapiņš, norādot, ka no turpmākām pārbaudēm atkarīgs, vai VM par pārkāpumiem vērsīsies tiesībsargājošajās iestādēs.
Par pārkāpumiem ziņojuši pacientu vecāki
"Ir pazīmes, ka notiek ļoti rupji cilvēktiesību pārkāpumi, kā vienu no piemēriem es varu minēt spīdzināšanu. Ir aizdomas par spīdzināšanas pazīmēm pret bērniem un vardarbību pret bērniem," teica Jansons.
Viņš minēja vienu no konstatētajiem pārkāpumiem – laikā, kad baseinā bija paredzēta terapija, tās vietā notikusi baseina tīrīšana, un bērni uz nodarbībām netika.
Jansons norādīja, ka Tiesībsarga birojs saistībā ar bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā konstatēto gatavo vēstuli ģenerālprokuroram. "Redziet, ja ir aizdomas par noziedzīgiem nodarījumiem, tad tur ir jāņem talkā pavisam citas procedūras," teica tiesībsargs.
Balode nekomentē ministrijas lēmumu
Tikmēr VM valsts sekretārs pēc iepazīšanās ar Veselības inspekcijas ziņojumu pieņēma lēmumu par slimnīcas valdes locekles Balodes nekavējošu atstādināšanu. "Mūsu rīcībā ir pietiekami daudz pārbaudes laikā konstatētu lietu, kas deva pamatu uz laiku atstādināt vadītāju no amata. Ceram uz vadītājas sadarbību ar mums, lai mēs varam situāciju vērst par labu," piebilda Lapiņš.
Uz izmeklēšanas laiku atstādinātā bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ainaži" vadītāja Balode ministrijas lēmumu Latvijas Radio nekomentēja, norādot, ka ar dokumentu, kurā pieminēti iespējamie pārkāpumi, vēl neesot iepazīstināta.
Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins. Viņam uzdots iepazīties ar situāciju. Tā kā šī esot ārkārtas situācija, Buģina uzdevums būs vadīt divas lielas ārstniecības iestādes vienlaikus. VM un Tiesībsarga birojs konstatēto sola plašāk izklāstīt trešdien.
Tikmēr Veselības inspekcija lems par administratīvās pārkāpuma lietvedības uzsākšanu un izteiks rakstveida brīdinājumu slimnīcai par tās darbības apturēšanu, piebilst VM.
Slimnīcas mājaslapā teikts, ka VSIA Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīcā „Ainaži” ir vienīgais specializētais stacionārs valstī, kurš sniedz kvalificētu un profesionālu psihiatrisko palīdzību bērniem un pusaudžiem ar ieilgušiem psihiskiem traucējumiem un saslimšanām.