Dace ar savu trīsgadīgo dēliņu ir aizrautīgi ceļotāji un kopā bijuši dažādās pasaules vietās. Februāra vidū abi devās uz Ziemeļtāliju slēpot. Tobrīd vēl nekas neliecināja, ka tas kļūs par bīstamu reģionu.
"Koronavīruss vēl bija tikai Ķīnā un Dienvidkorejā. Eiropā nekas neliecināja, ka būtu bīstami doties iepriekš izplānotā slēpošanas braucienā," stāstīja Dace Rancāne.
Pēdējā ceļojuma dienā gan Dacei, gan mazajam sākās klepus un temperatūra. Pēc atgriešanās Latvijā parādījās ziņas par "Covid-19" saslimšanas gadījumiem Ziemeļitālijas reģionos, tieši blakus Trento provincei, kur uzturējās ceļotāja ar dēlu.
Dace uzaugusi mediķu ģimenē, tādēļ šos jaunumus uztvēra bez panikas un kopā ar bērnu devās uz slimnīcu pārbaudīties.
"Nu kā es varu justies emocionāli brīdī, kad manam bērnam ir 40 grādu temperatūra un viņš ir apātisks. Es jutos adekvāti situācijai – mierīga, bet bija kaut kas jādara," viņa stāstīja.
Bērnu slimnīcas mediķu un personāla attieksmi viņa slavē kā profesionālu. Slimnīcā abiem noņemtas analīzes, bet rezultāti vairākas stundas bija jāgaida tā sauktajā izolācijas boksā, kur apstākļi bijuši trīsgadniekam nepiemēroti.
"Tas, kas mani pārsteidza un šokēja, bija iekārtojums karantīnas telpā. Tur bija šaura, cieta kušetīte, uz kuras tika noguldīts bērns. Es pati biju slima, mazais slims, kušetīte šaura. Viņš pielikts pie sistēmas. Drudzī grozās ļoti nemierīgi. Man tā sajūta ļoti nedroša - ja viņš miegā pagriezīsies un es būšu aizgājusi uz tualeti vai pati iemigusi krēslā savas temperatūras dēļ, tad viņš mierīgi var nokrist," stāstīja zēna mamma.
Uz Daces lūgumu sagādāt bērnam piemērotu gultiņu māsiņas atbildējušas – "nav paredzēts". "Tā mēs tur nomocījāmies," piebilda Dace.
Par laimi, analīžu rezultāti bija negatīvi, un nakts vidū abi varēja doties mājās.
Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe skaidroja – izolācijas boksu iekārtojums ir pieticīgs, jo telpai jābūt ļoti labi kopjamai, lai pēc viena slimnieka tajā varētu droši vest nākamo. Tomēr viņa atzina – tik mazus bērnus uz kušetes bez drošības malām atstāt nevajadzētu.
"Tiešām, kā māmiņa minēja – tur bija tikai kušete bez paceļamām malām. Tagad tas ļoti ātrā laikā ir novērsts un tur ielikta arī redeļu gultiņa ar domu – ja būs kāds mazs bērniņš, tad viņš būs gultā ar nolaižamām un paceļamām malām,"
teica BKUS virsārste Renāte Snipe.
Latvijā aizdomas par jauno koronavīrusu laboratoriski pārbaudītas 114 cilvēkiem, toskait 15 bērniem. Kopš pagājušās nedēļas analīzes tiek noņemtas arī mājas apstākļos.